Medicines / Molecules / Chlorhexidine Gluconate + Metronidazole

Chlorhexidine Gluconate + MetronidazoleEvery pack, by price.

3 packs of Chlorhexidine Gluconate + Metronidazole on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
2
Companies
2
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Chlorhexidine Gluconate + Metronidazole Oral Gel 0.5/1.5 %

1 pack, ₹4.24 per g.

  1. ₹4.24/gMetrogyl DG Forte · 20 gm oral gelJB Chemicals · MRP ₹84.72

Chlorhexidine Gluconate + Metronidazole Oral Gel 0.25 %/10 mg

1 pack, ₹6.39 per g.

  1. ₹6.39/gMetrohex Plus · 20 gm oral gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹127.87

Chlorhexidine Gluconate + Metronidazole Oral Gel

1 pack, ₹6.39 per g.

  1. ₹6.39/gMetrohex Plus · 20 gm oral gelDr. Reddys Laboratories · MRP ₹127.87

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.