Medicines / Molecules / Chloramphenicol

ChloramphenicolEvery pack, by price.

58 packs of Chloramphenicol on NPPA's price list for July 2026: 34 brands from 28 companies, in 17 forms and strengths.

Packs
58
Brands
34
Companies
28
Forms and strengths
17
Price-controlled packs
0 of 58

Packs, lowest price per unit first

Chloramphenicol Capsule 250 mg

13 packs, ₹1.00 to ₹14.15 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.

  1. ₹1.00/capsuleFencol · 10 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹10.00
  2. ₹1.81/capsuleElphenicol · 10 capsuleElder Projects · MRP ₹18.12
  3. ₹1.88/capsuleBiophenicol · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹18.75
  4. ₹2.59/capsuleDaclor · 10 capsuleDWD Pharmaceuticals · MRP ₹25.90
  5. ₹2.82/capsuleChlorocin · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹28.18
  6. ₹3.55/capsuleDecol · 10 capsuleAlde Medi Impex · MRP ₹35.47
  7. ₹5.19/capsuleStarphenicol · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹51.90
  8. ₹7.88/capsuleLabchlor (Laborate Pharma) · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹78.75
  9. ₹8.91/capsuleEnteromycetin · 10 capsuleDeys Medical · MRP ₹89.06
  10. ₹9.19/capsuleLarmycetin · 10 capsuleLark Laboratories · MRP ₹91.87
  11. ₹9.66/capsuleKemnicol · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹96.55
  12. ₹10.60/capsuleChlormoycetin · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹106.00
The other 1 by price per capsule
  1. ₹14.15/capsuleParaxin · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹141.53

Chloramphenicol Capsule 500 mg

12 packs, ₹2.31 to ₹24.42 per capsule.

  1. ₹2.31/capsuleChloramphenicol · 10 capsuleTorque Pharmaceuticals · MRP ₹23.12
  2. ₹2.31/capsuleVitchol · 10 capsuleFranklin Laboratories (India) · MRP ₹23.06
  3. ₹2.50/capsuleBiophenicol · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹25.00
  4. ₹3.82/capsuleChlorocin · 10 capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹38.22
  5. ₹4.91/capsuleDaclor · 10 capsuleDWD Pharmaceuticals · MRP ₹49.05
  6. ₹6.26/capsuleVenez · 10 capsuleEthicare Remedies · MRP ₹62.56
  7. ₹7.30/capsuleDecol · 10 capsuleAlde Medi Impex · MRP ₹72.98
  8. ₹8.00/capsuleC-Col · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
  9. ₹9.50/capsuleKemnicol · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹95.00
  10. ₹13.88/capsuleLarmycetin · 10 capsuleLark Laboratories · MRP ₹138.75
  11. ₹15.46/capsuleLabchlor (Laborate Pharma) · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹154.60
  12. ₹24.42/capsuleParaxin · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹244.20

Chloramphenicol Eye Drops 0.5 %

6 packs, ₹5.20 to ₹16.32 per ml.

  1. ₹5.20/mlOptichlor · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹51.95
  2. ₹7.32/mlDexoren · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹36.61
  3. ₹8.01/mlRenicol · 5 ml eye dropsExeltis · MRP ₹40.04
  4. ₹9.00/mlRenicol · 10 ml eye dropsExeltis · MRP ₹90.02
  5. ₹11.49/mlChlorocol · 10 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹114.89
  6. ₹16.32/mlCetacol · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹81.60

Chloramphenicol Suspension 125 mg

5 packs, ₹0.29 to ₹2.30 per ml.

  1. ₹0.29/mlFencol · 60 ml suspensionIndswift Laboratories · MRP ₹17.50
  2. ₹0.29/mlVitchol · 60 ml suspensionFranklin Laboratories (India) · MRP ₹17.50
  3. ₹1.06/mlChloramphenicol (Pfizer) · 60 ml suspensionPfizer · MRP ₹63.83
  4. ₹2.12/mlParaxin · 100 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹211.99
  5. ₹2.30/mlLarmycetin · 60 ml suspensionLark Laboratories · MRP ₹137.80

Chloramphenicol Ear Drops 5 %

4 packs, ₹6.16 to ₹16.47 per ml.

  1. ₹6.16/mlChloro · 5 ml ear dropsPfizer · MRP ₹30.82
  2. ₹12.00/mlBiomycetin · 5 ml ear dropsJuggat Pharma · MRP ₹60.00
  3. ₹13.71/mlOtolin · 5 ml ear dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹68.53
  4. ₹16.47/mlOtek AC Neo · 5 ml ear dropsFDC · MRP ₹82.35

Chloramphenicol Injection 1000 mg

3 packs, ₹0.50 to ₹56.25 per injection.

  1. ₹0.50/injectionBiophenicol · 50 injectionZydus Healthcare · MRP ₹25.00
  2. ₹31.62/injectionTyde S · 1 injectionNeon Laboratories · MRP ₹31.62
  3. ₹56.25/injectionBiophenicol · 1 injectionZydus Healthcare · MRP ₹56.25

Chloramphenicol Syrup 125 mg

3 packs, ₹0.93 to ₹2.03 per ml.

  1. ₹0.93/mlChlorocin · 60 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹55.80
  2. ₹1.78/mlEnteromycetin · 60 ml syrupDeys Medical · MRP ₹107.00
  3. ₹2.03/mlBiophenicol · 60 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹121.50

Chloramphenicol Eye Ointment 1 %

3 packs, ₹4.61 to ₹10.83 per g.

  1. ₹4.61/gRenicol · 5 gm eye ointmentExeltis · MRP ₹23.03
  2. ₹5.81/gOptichlor SL · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹29.06
  3. ₹10.83/gChlorocol · 3 gm eye ointmentJawa Laboratories · MRP ₹32.48

Chloramphenicol Eye Drops 0.05 %

1 pack, ₹1.37 per ml.

  1. ₹1.37/mlChlormet · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹13.67

Chloramphenicol Aplicap 1 %

1 pack, ₹1.93 per unit.

  1. ₹1.93/unitChloromycetin · 50 aplicapPfizer · MRP ₹96.55

Chloramphenicol Nasal Drops

1 pack, ₹6.80 per ml.

  1. ₹6.80/mlEar Saf · 10 ml nasal dropsSyncom Formulations · MRP ₹68.00

Chloramphenicol Tablet 500 mg

1 pack, ₹4.00 per tablet.

  1. ₹4.00/tabletElphenicol · 10 tabletElder Projects · MRP ₹40.00

Chloramphenicol Caplet 500 mg

1 pack, ₹15.94 per unit.

  1. ₹15.94/unitEnteromycetin · 6 capletDeys Medical · MRP ₹95.63

Chloramphenicol Drops 5 %

1 pack, ₹7.88 per ml.

  1. ₹7.88/mlEnteromycetin · 5 ml dropsDeys Medical · MRP ₹39.38

Chloramphenicol Drops

1 pack, ₹16.47 per ml.

  1. ₹16.47/mlOtek · 5 ml dropsFDC · MRP ₹82.35

Chloramphenicol Eye Drops

1 pack, ₹16.47 per ml.

  1. ₹16.47/mlOtek · 5 ml eye dropsFDC · MRP ₹82.35

Chloramphenicol Tablet 250 mg

1 pack, ₹8.81 per tablet.

  1. ₹8.81/tabletParaxin Dragee · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹88.13

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.