Medicines / Molecules / Chloramphenicol + Hydrocortisone
Chloramphenicol + HydrocortisoneEvery pack, by price.
14 packs of Chloramphenicol + Hydrocortisone on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 12 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 14
- Brands
- 14
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 14
Packs, lowest price per unit first
Chloramphenicol + Hydrocortisone Eye Ointment 1/0.5 %
5 packs, ₹7.82 to ₹51.25 per g.
- ₹7.82/gRenicol H · 5 gm eye ointmentExeltis · MRP ₹39.10
- ₹17.80/gChloronix · 5 gm eye ointmentPhoenix Lifesciences · MRP ₹89.00
- ₹18.00/gSenzclor H · 5 gm eye ointmentSenses Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
- ₹33.91/gCortison Optichlor · 3 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹101.72
- ₹51.25/gChlorocol H · 3 gm eye ointmentJawa Laboratories · MRP ₹153.75
Chloramphenicol + Hydrocortisone Eye Ointment
3 packs, ₹7.99 to ₹24.60 per g.
- ₹7.99/gHcol · 5 gm eye ointmentSun Pharma Laboratories · MRP ₹39.93
- ₹24.00/gSynopol H · 5 gm eye ointmentSynovia Life Sciences · MRP ₹120.00
- ₹24.60/gChlorcom H · 5 gm eye ointmentNeomedix Healthcare India · MRP ₹123.00
Chloramphenicol + Hydrocortisone Eye Ointment 10/5 mg
2 packs, ₹2.50 to ₹40.00 per g.
- ₹2.50/gBiosone C · 20 gm eye ointmentNri Vision Care · MRP ₹50.00
- ₹40.00/gCO · 3 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
Chloramphenicol + Hydrocortisone Ointment 10/5 mg
2 packs, ₹21.96 to ₹23.40 per g.
- ₹21.96/gRetichlor H · 5 gm ointmentRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹109.82
- ₹23.40/gCortimycin · 5 gm ointmentOptho Remedies · MRP ₹117.00
Chloramphenicol + Hydrocortisone Eye Ointment 0.5/0.5 %
1 pack, ₹22.73 per g.
- ₹22.73/gBelmycetine C · 3 gm eye ointmentBell Pharma · MRP ₹68.20
Chloramphenicol + Hydrocortisone Eye Drops
1 pack, ₹5.00 per ml.
- ₹5.00/mlRetichlor · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
Companies marketing it
- Entod Pharmaceuticals2 packs
- Raymed Pharmaceuticals2 packs
- Bell Pharma1 pack
- Nri Vision Care1 pack
- Neomedix Healthcare India1 pack
- Jawa Laboratories1 pack
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Optho Remedies1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Exeltis1 pack
- Senses Pharmaceuticals1 pack
- Synovia Life Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.