Medicines / Molecules / Chloramphenicol + Dexamethasone
Chloramphenicol + DexamethasoneEvery pack, by price.
11 packs of Chloramphenicol + Dexamethasone on NPPA's price list for July 2026: 11 brands from 11 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 11
- Brands
- 11
- Companies
- 11
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 11
Packs, lowest price per unit first
Chloramphenicol + Dexamethasone Eye Drops
2 packs, ₹2.20 to ₹4.17 per ml.
- ₹2.20/mlDexabest C · 10 ml eye dropsBestochem Formulations · MRP ₹22.00
- ₹4.17/mlChloridex · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹20.87
Chloramphenicol + Dexamethasone Eye Drops 0.5/0.1 %
2 packs, ₹3.75 to ₹20.78 per ml.
- ₹3.75/mlEyericol · 10 ml eye dropsUniversal Life Science · MRP ₹37.50
- ₹20.78/mlChlorocol Plus · 5 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹103.89
Chloramphenicol + Dexamethasone Drops 1/0.1 %
2 packs, ₹1.69 to ₹1.80 per ml.
- ₹1.69/mlD Chlorex · 10 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹16.90
- ₹1.80/mlDecol-C · 5 ml dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹8.98
Chloramphenicol + Dexamethasone Drops
1 pack, ₹5.80 per ml.
- ₹5.80/mlChlorodex · 5 ml dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹29.00
Chloramphenicol + Dexamethasone Eye Drops 1/0.1 %
1 pack, ₹3.80 per ml.
- ₹3.80/mlChlorodex (Leeford) · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹38.00
Chloramphenicol + Dexamethasone Eye/ear Drops 0.5/0.1 %
1 pack, ₹6.49 per ml.
- ₹6.49/mlDeco · 10 ml eye/ear dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹64.90
Chloramphenicol + Dexamethasone Drops 0.5/0.1 %
1 pack, ₹5.42 per ml.
- ₹5.42/mlDexoren - S · 5 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹27.10
Chloramphenicol + Dexamethasone Eye/ear Drops 0.1/0.1 %
1 pack, ₹15.18 per ml.
- ₹15.18/mlPC Dex · 5 ml eye/ear dropsAlde Medi Impex · MRP ₹75.90
Companies marketing it
- Sunways (India)1 pack
- Jawa Laboratories1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Intas1 pack
- Bestochem Formulations1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Universal Life Science1 pack
- Alde Medi Impex1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.