Medicines / Molecules / Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin BEvery pack, by price.
18 packs of Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B on NPPA's price list for July 2026: 12 brands from 12 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 18
- Brands
- 12
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 18
Packs, lowest price per unit first
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Ointment 10/1 Mg/10000 iu
3 packs, ₹14.06 to ₹26.20 per g.
- ₹14.06/gTakchlor C · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹70.31
- ₹22.80/gDexoren SP · 5 gm eye ointmentIndoco Remedies · MRP ₹114.00
- ₹26.20/gSynopol D · 5 gm eye ointmentSynovia Life Sciences · MRP ₹131.00
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Ointment 4/1 Mg/5000 iu
3 packs, ₹16.07 to ₹29.91 per g.
- ₹16.07/gPolysporin Dexa · 5 gm eye ointmentSamarth Life Sciences · MRP ₹80.36
- ₹28.78/gPolynase-D · 5 gm eye ointmentAjanta Pharma · MRP ₹143.91
- ₹29.91/gOcupol DX · 5 gm eye ointmentCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹149.56
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Ointment
2 packs, ₹27.22 to ₹29.00 per g.
- ₹27.22/gRaypol DX · 5 gm eye ointmentRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹136.10
- ₹29.00/gChlorcom DX · 5 gm eye ointmentNeomedix Healthcare India · MRP ₹145.00
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Drops 10/1 Mg/10000 iu
2 packs, ₹22.69 to ₹24.16 per ml.
- ₹22.69/mlPolychlor DM · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹113.44
- ₹24.16/mlDexoren SP · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹120.80
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye/ear Drops 4/1 Mg/5000 iu
2 packs, ₹19.93 to ₹32.54 per ml.
- ₹19.93/mlOtocin D · 5 ml eye/ear dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.63
- ₹32.54/mlOcupol DX · 5 ml eye/ear dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹162.71
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye/ear Drops 0.5 %/5000 Iu/0.1 %
1 pack, ₹16.88 per ml.
- ₹16.88/mlBiosone P · 5 ml eye/ear dropsNri Vision Care · MRP ₹84.38
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Drops 0.4/0.1 %/10000 iu
1 pack, ₹23.71 per ml.
- ₹23.71/mlDeximon PX · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹118.55
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Ointment 0.4/0.1 %/10000 iu
1 pack, ₹22.41 per g.
- ₹22.41/gDeximon PX · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹112.03
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Drops 4/1 Mg/5000 iu
1 pack, ₹28.78 per ml.
- ₹28.78/mlPolynase-D · 5 ml dropsAjanta Pharma · MRP ₹143.91
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Eye Drops 4/1 Mg/5000 iu
1 pack, ₹16.07 per ml.
- ₹16.07/mlPolysporin Dexa · 5 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹80.36
Chloramphenicol + Dexamethasone + Polymyxin B Drops
1 pack, ₹5.24 per ml.
- ₹5.24/mlTakchlor C · 5 ml dropsPharmtak · MRP ₹26.20
Companies marketing it
- Entod Pharmaceuticals2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Centaur Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Samarth Life Sciences2 packs
- Pharmtak2 packs
- Nri Vision Care1 pack
- Neomedix Healthcare India1 pack
- Mankind1 pack
- Sunways (India)1 pack
- Raymed Pharmaceuticals1 pack
- Synovia Life Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.