Medicines / Molecules / Chest Rubs & Nasal Inhalants
Chest Rubs & Nasal InhalantsEvery pack, by price.
52 packs of Chest Rubs & Nasal Inhalants on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 17 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 52
- Brands
- 20
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 52
Packs, lowest price per unit first
Chest Rubs & Nasal Inhalants Balm
13 packs, ₹0.60 to ₹6.50 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹0.60/gKold Time · 25 gm balmLaborate Pharmaceutical · MRP ₹15.00
- ₹1.61/gVicks · 50 gm balmProcter & Gamble Health · MRP ₹80.36
- ₹3.11/gCold · 45 gm balmHimalaya Drug Company · MRP ₹140.00
- ₹3.40/mlZandu · 25 ml balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹85.00
- ₹3.75/mlSmartbreath · 5 ml balmSmart Laboratories · MRP ₹18.75
- ₹4.17/gZandu · 30 gm balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹125.00
- ₹4.60/gCold · 10 gm balmHimalaya Drug Company · MRP ₹46.00
- ₹5.10/gVicks · 10 gm balmProcter & Gamble Health · MRP ₹51.00
- ₹5.11/mlZandu · 9 ml balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹46.00
- ₹5.60/mlSmartbreath · 10 ml balmSmart Laboratories · MRP ₹56.00
- ₹5.63/mlRespijoy · 10 ml balmSmart Laboratories · MRP ₹56.25
- ₹5.75/mlZandu · 8 ml balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹46.00
The other 1 by price per g
- ₹6.50/mlRespirub · 10 ml balmSmart Laboratories · MRP ₹65.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Liniment
11 packs, ₹2.62 to ₹4.60 per ml.
- ₹2.62/mlRespirub · 50 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹131.00
- ₹3.00/mlSmartbreath · 25 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹3.04/gNaselin Cold Plus · 25 gm linimentCipla · MRP ₹75.88
- ₹3.09/mlVicks · 110 ml linimentProcter & Gamble Health · MRP ₹340.00
- ₹3.20/mlSmartbreath · 10 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹32.00
- ₹3.40/mlRespirub · 25 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹85.00
- ₹3.50/mlRespirub · 10 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹35.00
- ₹3.85/mlRespirub · 10 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹38.50
- ₹4.02/mlVicks · 50 ml linimentProcter & Gamble Health · MRP ₹201.00
- ₹4.13/mlRespirub · 5 ml linimentSmart Laboratories · MRP ₹20.63
- ₹4.60/mlVicks · 5 ml linimentProcter & Gamble Health · MRP ₹23.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Ointment
8 packs, ₹2.60 to ₹4.65 per g.
- ₹2.60/gDiecold Rub · 25 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
- ₹3.90/gZerub · 25 gm ointmentSeagull Labs · MRP ₹97.50
- ₹3.98/gVicks · 50 gm ointmentProcter & Gamble Health · MRP ₹199.00
- ₹4.08/gVicks · 25 gm ointmentProcter & Gamble Health · MRP ₹102.00
- ₹4.41/gKidyrub · 30 gm ointmentJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹132.29
- ₹4.50/gVicks · 10 gm ointmentProcter & Gamble Health · MRP ₹45.00
- ₹4.60/gVicks · 5 gm ointmentProcter & Gamble Health · MRP ₹23.00
- ₹4.65/gNobel Cold · 20 gm ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹93.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Oil
6 packs, ₹1.30 to ₹13.58 per ml.
- ₹1.30/mlRespijoy · 10 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹13.00
- ₹2.60/mlRespijoy · 50 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹130.00
- ₹3.00/mlRespijoy · 25 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹3.75/mlRespijoy · 5 ml oilSmart Laboratories · MRP ₹18.75
- ₹6.65/mlRoll ON Cold Rub · 6 ml oilGufic Bioscience · MRP ₹39.87
- ₹13.58/mlBeta (Vilco Labs) · 10 ml oilVilco Laboratories · MRP ₹135.84
Chest Rubs & Nasal Inhalants Oral Liquid
4 packs, ₹2.60 to ₹7.60 per ml.
- ₹2.60/mlRilistiff · 25 ml oral liquidMeridian Enterprises · MRP ₹65.00
- ₹4.39/mlTonsilina · 15 ml oral liquidAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹65.86
- ₹6.50/mlDragon · 10 ml oral liquidAmrutanjan · MRP ₹65.00
- ₹7.60/mlDragon · 5 ml oral liquidAmrutanjan · MRP ₹38.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Inhaler
3 packs, ₹46.00 to ₹64.00 per unit.
- ₹46.00/unitNozcalm · 1 inhalerLeeford Healthcare · MRP ₹46.00
- ₹50.00/unitRespirub · 1 inhalerSmart Laboratories · MRP ₹50.00
- ₹64.00/unitVicks · 1 inhalerProcter & Gamble Health · MRP ₹64.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Liquid
2 packs, ₹3.20 to ₹3.50 per ml.
- ₹3.20/mlRespijoy · 25 ml liquidSmart Laboratories · MRP ₹80.00
- ₹3.50/mlRespijoy · 10 ml liquidSmart Laboratories · MRP ₹35.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Cream
1 pack, ₹1.25 per g.
- ₹1.25/gD Cold Clear · 20 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹25.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Softgel Capsule
1 pack, ₹7.00 per unit.
- ₹7.00/unitNasoclear · 10 softgel capsuleZydus Healthcare · MRP ₹70.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Syrup
1 pack, ₹3.70 per ml.
- ₹3.70/mlRilistiff · 50 ml syrupMeridian Enterprises · MRP ₹185.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Gel
1 pack, ₹5.10 per ml.
- ₹5.10/mlVicks · 10 ml gelProcter & Gamble Health · MRP ₹51.00
Chest Rubs & Nasal Inhalants Rediuse
1 pack, ₹5.10 per ml.
- ₹5.10/mlVicks · 10 ml rediuseProcter & Gamble Health · MRP ₹51.00
Companies marketing it
- Smart Laboratories18 packs
- Procter & Gamble Health12 packs
- Zandu Pharmaceuticals Works4 packs
- Himalaya Drug Company2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Amrutanjan2 packs
- Meridian Enterprises2 packs
- Vilco Laboratories1 pack
- Reckitt Benckiser1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Cipla1 pack
- Zydus1 pack
- Mankind1 pack
- Gufic Bioscience1 pack
- Assam Chemical & Pharmaceutical1 pack
- Seagull Labs1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.