Medicines / Molecules / Cetyl Alcohol + Stearyl Alcohol
Cetyl Alcohol + Stearyl AlcoholEvery pack, by price.
7 packs of Cetyl Alcohol + Stearyl Alcohol on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 7 companies, in 4 forms and strengths.
- Packs
- 7
- Brands
- 7
- Companies
- 7
- Forms and strengths
- 4
- Price-controlled packs
- 0 of 7
Packs, lowest price per unit first
Cetyl Alcohol + Stearyl Alcohol Lotion
4 packs, ₹1.65 to ₹3.99 per ml.
- ₹1.65/mlPelle · 125 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹206.25
- ₹1.76/mlNucetyl · 125 ml lotionEntod Pharmaceuticals · MRP ₹219.38
- ₹2.20/mlEpi Plus · 100 ml lotionEthinext Pharma · MRP ₹220.00
- ₹3.99/mlRonyglam · 100 ml lotionRonyd Health Care · MRP ₹399.00
Cetyl Alcohol + Stearyl Alcohol Cleaner 2.35/0.26 %
1 pack, ₹1.95 per ml.
- ₹1.95/mlElugia (Hbc Dermi) · 125 ml cleanerHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹243.75
Cetyl Alcohol + Stearyl Alcohol Gel
1 pack, ₹3.33 per ml.
- ₹3.33/mlEmodel AD · 300 ml gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹999.00
Cetyl Alcohol + Stearyl Alcohol Lotion 2.65/0.26 %
1 pack, ₹1.52 per ml.
- ₹1.52/mlEpiclin · 125 ml lotionShaunon Remedies · MRP ₹190.00
Companies marketing it
- HBC1 pack
- Intas1 pack
- Shaunon Remedies1 pack
- Ethinext Pharma1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Dermo Care Laboratories1 pack
- Ronyd Health Care1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.