Medicines / Molecules / Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol

Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl AlcoholEvery pack, by price.

10 packs of Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol on NPPA's price list for July 2026: 1 brand from 1 company, in 5 forms and strengths.

Packs
10
Brands
1
Companies
1
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 10

Packs, lowest price per unit first

Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol Facewash

4 packs, ₹1.19 to ₹1.70 per ml.

  1. ₹1.19/mlCetafresh · 50 ml facewashCipla · MRP ₹59.32
  2. ₹1.30/mlCetafresh · 100 ml facewashCipla · MRP ₹130.00
  3. ₹1.53/mlCetafresh · 50 ml facewashCipla · MRP ₹76.27
  4. ₹1.70/mlCetafresh · 100 ml facewashCipla · MRP ₹170.00

Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol Lotion

3 packs, ₹0.90 to ₹6.98 per ml.

  1. ₹0.90/mlCetafresh · 100 ml lotionCipla · MRP ₹90.00
  2. ₹3.63/mlCetafresh · 200 ml lotionCipla · MRP ₹726.00
  3. ₹6.98/mlCetafresh · 50 ml lotionCipla · MRP ₹349.00

Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol Gel

1 pack, ₹1.60 per ml.

  1. ₹1.60/mlCetafresh · 50 ml gelCipla · MRP ₹80.00

Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol Balm

1 pack, ₹4.90 per g.

  1. ₹4.90/gCetafresh · 10 gm balmCipla · MRP ₹49.00

Cetyl Alcohol + Propylene Glycol + Sodium Lauryl Sulphate + Stearyl Alcohol Jelly

1 pack, ₹1.20 per g.

  1. ₹1.20/gCetafresh · 100 gm jellyCipla · MRP ₹120.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.