Medicines / Molecules / Cetirizine

CetirizineEvery pack, by price.

171 packs of Cetirizine on NPPA's price list for July 2026: 121 brands from 84 companies, in 17 forms and strengths.

Packs
171
Brands
121
Companies
84
Forms and strengths
17
Price-controlled packs
83 of 171

Packs, lowest price per unit first

Cetirizine Tablet 10 mg

82 packs, ₹0.18 to ₹66.75 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.92 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.18/tabletCetirizine (Makers) · 100 tabletMakers Labs · MRP ₹17.50
  2. ₹0.24/tabletLodizine FT (Flash Tab) · 10 tabletNovartis India · MRP ₹2.42
  3. ₹0.25/tabletGoodcet · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹2.50
  4. ₹0.31/tabletCitizd · 10 tabletConcept Biosciences · MRP ₹3.13
  5. ₹0.38/tabletArpicet · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹3.75
  6. ₹0.56/tabletCetiz (Galpha) · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹5.62
  7. ₹0.94/tabletAlce · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹9.38
  8. ₹1.04/tabletAlzine (Core Healthcare) · 10 tabletCore Healthcare · MRP ₹10.40
  9. ₹1.15/tabletDIO-1 · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹11.50
  10. ₹1.29/tabletCez · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹12.90
  11. ₹1.47/tabletAccet (Acme) · 10 tabletAcme Pharmaceuticals · MRP ₹14.65
  12. ₹1.64/tabletGalcetiz · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹16.41
The next 48 by price per tablet
  1. ₹1.74/tabletAvil NU · 10 tabletSanofi India · MRP ₹17.36
  2. ₹1.74/tabletMycet (Mor) · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹17.36
  3. ₹1.78/tabletAtriz · 10 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹17.81
  4. ₹1.81/tabletCetlergy · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹18.10
  5. ₹1.81/tabletTerizine · 40 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹72.50
  6. ₹1.84/tabletAvil NU · 15 tabletSanofi India · MRP ₹27.66
  7. ₹1.84/tabletCope · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹18.37
  8. ₹1.84/tabletIncid l · 10 tabletBayer Pharmaceuticals · MRP ₹18.40
  9. ₹1.84/tabletStanhist · 10 tabletSoftdeal Pharmaceutical · MRP ₹18.44
  10. ₹1.85/tabletCetrid(biomiicron) · 10 tabletBiomiicron Pharmaceuticals · MRP ₹18.45
  11. ₹1.85/tabletCetrizine (Eld) · 10 tabletElder Labs · MRP ₹18.50
  12. ₹1.87/tabletSatrin · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹18.69
  13. ₹1.88/tabletInstazin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹18.82
  14. ₹1.88/tabletIntazin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹18.82
  15. ₹1.90/tabletSizon · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹19.03
  16. ₹1.93/tabletZycet · 10 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹19.32
  17. ₹1.95/tabletCetriver · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹19.50
  18. ₹1.95/tabletLeecet (Lee) · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹19.50
  19. ₹1.97/tabletAlberzen · 10 tabletAlbert David · MRP ₹19.73
  20. ₹1.97/tabletAlego · 10 tabletOmega Remedies · MRP ₹19.69
  21. ₹1.97/tabletC Fresh · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹19.73
  22. ₹1.97/tabletCetline · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹19.69
  23. ₹1.97/tabletFormicet · 10 tabletGroup Pharmaceuticals · MRP ₹19.69
  24. ₹1.97/tabletNovahist (Micro) · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹19.73
  25. ₹1.97/tabletZyncet · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹19.73
  26. ₹2.00/tabletAcet · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹19.97
  27. ₹2.00/tabletAlday · 10 tabletSH Pharmaceuticals · MRP ₹19.95
  28. ₹2.00/tabletAllercet · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹20.00
  29. ₹2.00/tabletCeday (Hiquem Lab) · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹19.97
  30. ₹2.00/tabletCetramac · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹20.00
  31. ₹2.00/tabletCetrezol · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹19.97
  32. ₹2.00/tabletCetzine · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹30.03
  33. ₹2.00/tabletCtz (Psychotropics) · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹20.00
  34. ₹2.00/tabletCZ-3 · 10 tabletLupin · MRP ₹20.00
  35. ₹2.00/tabletg Cet · 10 tabletGraf Laboratories · MRP ₹20.00
  36. ₹2.00/tabletHicet · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹20.00
  37. ₹2.00/tabletLupicet · 10 tabletLupin · MRP ₹20.00
  38. ₹2.00/tabletPiracit · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹20.00
  39. ₹2.00/tabletSetride · 10 tabletWockhardt · MRP ₹20.00
  40. ₹2.00/tabletZyrtec · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹30.03
  41. ₹2.01/tabletCetcip · 10 tabletCipla · MRP ₹20.05
  42. ₹2.01/tabletCetipen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹20.05
  43. ₹2.01/tabletCetiriz · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹20.06
  44. ₹2.01/tabletCetrizine (Cadila Pharma) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹20.05
  45. ₹2.01/tabletCetrobest · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹20.05
  46. ₹2.01/tabletKivicet · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹20.05
  47. ₹2.01/tabletOdacet · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹20.05
  48. ₹2.01/tabletOkacet · 10 tabletCipla · MRP ₹20.05

Cetirizine Syrup 5 mg

34 packs, ₹0.20 to ₹1.45 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.20/mlCetrizine (Syncom) · 60 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹11.87
  2. ₹0.27/mlCetlergy · 60 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹16.25
  3. ₹0.50/mlSatrin · 60 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹30.25
  4. ₹0.57/mlAlday · 60 ml syrupSH Pharmaceuticals · MRP ₹34.00
  5. ₹0.63/mlAlcet · 30 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹18.80
  6. ₹0.65/mlC Fresh · 30 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹19.50
  7. ₹0.66/mlHicet · 60 ml syrupMicro Labs · MRP ₹39.65
  8. ₹0.66/mlIncid l · 60 ml syrupBayer Pharmaceuticals · MRP ₹39.65
  9. ₹0.68/mlCistin · 60 ml syrupDr. Johns Laboratories · MRP ₹40.88
  10. ₹0.68/mlLeecet (Lee) · 60 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹41.00
  11. ₹0.68/mlOdacet · 30 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹20.45
  12. ₹0.69/mlCetiz · 30 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹20.77
The other 22 by price per ml
  1. ₹0.70/mlAlerid · 30 ml syrupCipla · MRP ₹21.10
  2. ₹0.70/mlAllercet · 60 ml syrupMicro Labs · MRP ₹42.10
  3. ₹0.70/mlCeday (Hiquem Lab) · 60 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹42.21
  4. ₹0.70/mlCeriz (Alkem) · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹42.21
  5. ₹0.70/mlCetcip · 30 ml syrupCipla · MRP ₹21.10
  6. ₹0.70/mlCetiriz · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹42.21
  7. ₹0.70/mlCetzine · 60 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹42.20
  8. ₹0.70/mlCZ-3 · 60 ml syrupLupin · MRP ₹42.15
  9. ₹0.70/mlIntazin · 30 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹21.10
  10. ₹0.70/mlLupicet · 30 ml syrupLupin · MRP ₹21.05
  11. ₹0.70/mlOkacet · 30 ml syrupCipla · MRP ₹21.10
  12. ₹0.70/mlTancet · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹21.10
  13. ₹0.70/mlTriz · 60 ml syrupIndoco Remedies · MRP ₹42.21
  14. ₹0.70/mlZyncet · 60 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹42.20
  15. ₹0.70/mlZyrtec · 60 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹42.20
  16. ₹0.71/mlAlerid · 60 ml syrupCipla · MRP ₹42.47
  17. ₹0.74/mlCetfast · 30 ml syrupElder Projects · MRP ₹22.17
  18. ₹0.74/mlCetrobine · 60 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹44.35
  19. ₹0.84/mlZyrtec · 50 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹42.20
  20. ₹0.92/mlAlzine · 60 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  21. ₹1.07/mlZin(lab) · 30 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹32.00
  22. ₹1.45/mlKold Time · 60 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹87.00

Cetirizine Tablet

13 packs, ₹0.27 to ₹9.38 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.27/tabletCetmoon · 10 tabletMoonstar Lifecare · MRP ₹2.65
  2. ₹1.44/tabletCetze (Inex) · 10 tabletInex Medicaments · MRP ₹14.43
  3. ₹1.50/tabletArzyt · 10 tabletAarpik Remedies · MRP ₹15.00
  4. ₹1.79/tabletCetrikind · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹17.93
  5. ₹1.86/tabletCtzheal · 15 tabletHealing Pharma India · MRP ₹27.89
  6. ₹2.00/tabletCetrisquare · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹20.00
  7. ₹2.01/tabletAlexcet · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹20.06
  8. ₹2.11/tabletTrizacet · 15 tabletUniventis Medicare · MRP ₹31.58
  9. ₹3.75/tabletLcetmoon · 10 tabletMoonstar Lifecare · MRP ₹37.50
  10. ₹4.25/tabletHistacet-Cold · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹42.50
  11. ₹8.60/tabletIvacet · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹86.00
  12. ₹8.75/tabletM Triz · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹87.50
The other 1 by price per tablet
  1. ₹9.38/tabletAlego F · 10 tabletOmega Remedies · MRP ₹93.75

Cetirizine Syrup

13 packs, ₹0.17 to ₹0.74 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.17/mlCetrizin · 50 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹8.51
  2. ₹0.22/mlTrizacet · 60 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹13.33
  3. ₹0.27/mlCetipen Cold · 60 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹16.25
  4. ₹0.58/mlM Triz · 60 ml syrupMedico Labs · MRP ₹35.00
  5. ₹0.61/mlCetaloz · 60 ml syrupZyvieon Healthcare · MRP ₹36.56
  6. ₹0.62/mlCetrest · 30 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹18.58
  7. ₹0.69/mlAlexcet · 60 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹41.58
  8. ₹0.69/mlAnglocet · 30 ml syrupAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹20.83
  9. ₹0.69/mlC Fresh · 60 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹41.50
  10. ₹0.69/mlZtrace · 200 ml syrupLesanto Laboratories · MRP ₹138.60
  11. ₹0.70/mlAlexcet · 30 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹21.11
  12. ₹0.72/mlCzen · 30 ml syrupZen Labs India · MRP ₹21.50
The other 1 by price per ml
  1. ₹0.74/mlHistacet-Cold · 60 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹44.35

Cetirizine Tablet 5 mg

8 packs, ₹1.50 to ₹6.10 per tablet.

  1. ₹1.50/tabletAtozine · 10 tabletAlbatross Health Care · MRP ₹15.00
  2. ₹1.72/tabletCetrezol · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹17.19
  3. ₹1.78/tabletSizon · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹17.81
  4. ₹2.00/tabletCetrizine (Alkem) · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹20.00
  5. ₹2.85/tabletAlego l · 10 tabletOmega Remedies · MRP ₹28.50
  6. ₹3.56/tabletAllercet · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹35.60
  7. ₹5.63/tabletTencol · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹56.25
  8. ₹6.10/tabletDicet l · 10 tabletDivine Lifecare · MRP ₹61.00

Cetirizine Syrup 10 mg

6 packs, ₹0.46 to ₹0.70 per ml.

  1. ₹0.46/mlg Cet · 60 ml syrupGraf Laboratories · MRP ₹27.50
  2. ₹0.46/mlPerizine (Leeford) · 30 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹13.75
  3. ₹0.56/mlAlce · 60 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹33.75
  4. ₹0.57/mlCitol · 60 ml syrupOlcare · MRP ₹34.00
  5. ₹0.68/mlCetrison · 60 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹40.90
  6. ₹0.70/mlCetramac · 60 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹42.00

Cetirizine Oral Drops 10 mg

3 packs, ₹8.97 to ₹11.14 per ml.

  1. ₹8.97/mlMaxtra C · 10 ml oral dropsZuventus Healthcare · MRP ₹89.70
  2. ₹10.13/mlCetzine · 10 ml oral dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹101.31
  3. ₹11.14/mlZyrtec · 10 ml oral dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹111.37

Cetirizine Capsule 10 mg

2 packs, ₹3.15 to ₹30.00 per capsule.

  1. ₹3.15/capsuleCetgel · 10 capsuleUniversal Nutriscience · MRP ₹31.50
  2. ₹30.00/capsuleAllset · 10 capsuleMitoch Pharma · MRP ₹300.00

Cetirizine Tablet 20 mg

2 packs, ₹1.90 to ₹4.59 per tablet.

  1. ₹1.90/tabletSizon · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹19.03
  2. ₹4.59/tabletSizon Forte · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹45.93

Cetirizine Syrup 1 mg

1 pack, ₹0.83 per ml.

  1. ₹0.83/mlCetirizine(dr.reddys) · 120 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹100.00

Cetirizine Eye Drops

1 pack, ₹15.14 per ml.

  1. ₹15.14/mlCetzine · 5 ml eye dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹75.71

Cetirizine Suspension 10 mg

1 pack, ₹2.56 per ml.

  1. ₹2.56/mlCetzy · 60 ml suspensionZee Laboratories · MRP ₹153.50

Cetirizine Eye Drops 0.24 %

1 pack, ₹15.00 per ml.

  1. ₹15.00/mlCope · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹75.00

Cetirizine Softgel Capsule 10 mg

1 pack, ₹2.54 per unit.

  1. ₹2.54/unitHistacet · 10 softgel capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹25.38

Cetirizine Tablet DT 10 mg

1 pack, ₹2.01 per tablet.

  1. ₹2.01/tabletIncez · 10 tablet dtIntra Labs · MRP ₹20.10

Cetirizine Suspension 5 mg

1 pack, ₹0.98 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.67 per ml.

  1. ₹0.98/mlIntazin Cold · 60 ml suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹58.50

Cetirizine Capsule

1 pack, ₹8.49 per capsule.

  1. ₹8.49/capsuleTencol · 10 capsuleMypher Pharmaceuticals · MRP ₹84.86

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Capsule 10 mg · ceiling 3.03 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1581(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 1.92 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Suspension 5 mg · ceiling 0.67 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.