Medicines / Molecules / Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + PhenylephrineEvery pack, by price.
58 packs of Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine on NPPA's price list for July 2026: 55 brands from 48 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 58
- Brands
- 55
- Companies
- 48
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 58
Packs, lowest price per unit first
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Syrup
27 packs, ₹0.27 to ₹1.65 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.27/mlCinafroz DX · 100 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹26.56
- ₹0.35/mlAyurcof · 100 ml syrupCipla · MRP ₹35.48
- ₹0.44/mlVicks Formula 44 · 100 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹43.72
- ₹0.46/mlParadryl · 100 ml syrupReckitt Benckiser · MRP ₹46.00
- ₹0.49/mlMonadryl · 100 ml syrupZee Laboratories · MRP ₹49.00
- ₹0.52/mlReltuss Dcp · 100 ml syrupStallion Laboratories · MRP ₹52.00
- ₹0.61/mlKofguard · 100 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹60.71
- ₹0.75/mlCoriza DM · 100 ml syrupAarpik Remedies · MRP ₹75.00
- ₹0.80/mlServex · 60 ml syrupS K N Organics · MRP ₹48.12
- ₹0.92/mlRinorest · 60 ml syrupMonichem Healthcare · MRP ₹55.00
- ₹0.94/mlCerten D · 60 ml syrupWens Pharma · MRP ₹56.25
- ₹0.95/mlDmr CC · 100 ml syrupWest Coast Pharma Works · MRP ₹95.00
The other 15 by price per ml
- ₹0.96/mlHoney Cof · 100 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹96.00
- ₹0.98/mlTencol LA · 100 ml syrupMypher Pharmaceuticals · MRP ₹97.50
- ₹1.00/mlPilcold · 60 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹60.00
- ₹1.00/mlSneezby Cold · 60 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹59.89
- ₹1.02/mlAmblin · 100 ml syrupKim Lab · MRP ₹102.00
- ₹1.03/mlCogof · 100 ml syrupBiomax Biotechnics · MRP ₹103.31
- ₹1.13/mlBroxine P · 60 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹67.83
- ₹1.16/mlFranklor Plus · 60 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹69.38
- ₹1.16/mlSwitus · 100 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹115.69
- ₹1.20/mlSuperhist Flu · 60 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹72.00
- ₹1.25/mlParacodrate · 60 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹75.00
- ₹1.25/mlTriatussic Plus · 60 ml syrupWander Medicare · MRP ₹75.00
- ₹1.38/mlColdgold · 60 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹82.50
- ₹1.48/mlCarecof · 60 ml syrupIntra Labs · MRP ₹89.00
- ₹1.65/mlEskuf · 100 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Tablet
17 packs, ₹0.75 to ₹7.22 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.75/tabletDemiz Forte · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹7.50
- ₹1.50/tabletJiffy · 10 tabletAmrutanjan · MRP ₹15.00
- ₹1.56/tabletDiominic SD · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹15.63
- ₹1.71/tabletNova-Q · 10 tabletLupin · MRP ₹17.07
- ₹2.80/tabletDecoril · 10 tabletStadchem of India · MRP ₹28.00
- ₹2.86/tabletNew Tussin Dmr · 10 tabletSynchem Lab · MRP ₹28.57
- ₹3.00/tabletSinex Plus · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹30.00
- ₹4.00/tabletVerocold · 10 tabletVarroc Lifesciences · MRP ₹40.00
- ₹4.50/tabletLenex Plus · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹45.00
- ₹4.58/tabletCarlev Forte · 10 tabletST Morrison · MRP ₹45.80
- ₹4.69/tabletCerten D · 10 tabletWens Pharma · MRP ₹46.88
- ₹4.69/tabletRinorest · 10 tabletMonichem Healthcare · MRP ₹46.88
The other 5 by price per tablet
- ₹5.21/tabletNuroflow · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹52.10
- ₹5.30/tabletCoskap N · 10 tabletKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹53.00
- ₹5.49/tabletPilcold · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹54.90
- ₹6.00/tabletCof Fresh NF · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹60.00
- ₹7.22/tabletMucopil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹72.19
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Expectorant
3 packs, ₹0.09 to ₹0.99 per ml.
- ₹0.09/mlFranklor · 4500 ml expectorantFranklin Laboratories (India) · MRP ₹397.31
- ₹0.72/mlTox (Bennet) · 100 ml expectorantBennet Pharmaceuticals · MRP ₹71.70
- ₹0.99/mlTopex H · 100 ml expectorantOzone Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Oral Liquid
1 pack, ₹0.34 per ml.
- ₹0.34/mlAmbush · 100 ml oral liquidAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹33.75
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Nasal Drops
1 pack, ₹5.40 per ml.
- ₹5.40/mlBingo · 10 ml nasal dropsNextgen Health Care · MRP ₹54.00
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Expectorant 1.5/15/50 mg
1 pack, ₹1.04 per ml.
- ₹1.04/mlCadicoff Exl · 100 ml expectorantCadila Pharmaceuticals · MRP ₹104.00
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Tablet 100 mg
1 pack, ₹0.69 per tablet.
- ₹0.69/tabletC.p. Mol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹6.85
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Syrup 2/5 mg
1 pack, ₹0.81 per ml.
- ₹0.81/mlEntimin P · 60 ml syrupAlde Medi Impex · MRP ₹48.75
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Capsule
1 pack, ₹1.71 per capsule.
- ₹1.71/capsuleEphedrex N · 50 capsuleAlembic · MRP ₹85.50
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Cream
1 pack, ₹2.20 per g.
- ₹2.20/gPatson (Patson) · 50 gm creamPatson Laboratories · MRP ₹110.00
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Syrup 2/250/5 mg
1 pack, ₹1.73 per ml.
- ₹1.73/mlSolvin Cold DS · 60 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹103.55
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Expectorant 50/8/2 mg
1 pack, ₹1.03 per ml.
- ₹1.03/mlSynabron Plus · 100 ml expectorantConcept Pharmaceuticals · MRP ₹103.00
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Tablet 500 mg
1 pack, ₹46.20 per tablet.
- ₹46.20/tabletUlticef · 6 tabletAppsamy Ocular Devices · MRP ₹277.20
Cetirizine + Dextromethorphan + Menthol + Paracetamol + Phenylephrine Ointment
1 pack, ₹4.50 per g.
- ₹4.50/gZicold · 30 gm ointmentDWD Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
Companies marketing it
- Zee Laboratories3 packs
- Psychotropics India3 packs
- Bennet Pharmaceuticals2 packs
- Wens Pharma2 packs
- Sun Pharma2 packs
- Franklin Laboratories (India)2 packs
- Patson Laboratories2 packs
- Monichem Healthcare2 packs
- Kim Lab1 pack
- Assam Chemical & Pharmaceutical1 pack
- Cipla1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Intra Labs1 pack
- ST Morrison1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Biomax Biotechnics1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Aarpik Remedies1 pack
- Kaiser Pharmaceuticals1 pack
- Stadchem of India1 pack
- Alkem1 pack
- Unison Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.