Medicines / Molecules / Cefuroxime

CefuroximeEvery pack, by price.

461 packs of Cefuroxime on NPPA's price list for July 2026: 207 brands from 157 companies, in 23 forms and strengths.

Packs
461
Brands
207
Companies
157
Forms and strengths
23
Price-controlled packs
230 of 461

Packs, lowest price per unit first

Cefuroxime Tablet 500 mg

184 packs, ₹0.02 to ₹216.25 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹52.67 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.02/tabletTwocef · 6 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹0.13
  2. ₹0.13/tabletFuro (Mapra) · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹1.25
  3. ₹2.47/tabletCorflm · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹24.73
  4. ₹2.98/tabletBacticef · 10 tabletNeon Laboratories · MRP ₹29.75
  5. ₹3.25/tabletGreatum · 4 tabletZydus Healthcare · MRP ₹13.00
  6. ₹13.45/tabletCetil OD · 5 tabletLupin · MRP ₹67.25
  7. ₹15.65/tabletCelza · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹156.50
  8. ₹19.38/tabletDavixim · 4 tabletAlbert David · MRP ₹77.50
  9. ₹20.63/tabletXiotil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹206.25
  10. ₹21.37/tabletCefactum (Eld) · 10 tabletElder Labs · MRP ₹213.65
  11. ₹21.56/tabletCefasom · 10 tabletUmano Healthcare · MRP ₹215.63
  12. ₹23.53/tabletMotocef · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹235.25
The next 48 by price per tablet
  1. ₹25.00/tabletCeface · 4 tabletParenteral Drugs (India) · MRP ₹100.00
  2. ₹25.63/tabletFeurocon · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹256.25
  3. ₹25.94/tabletSayfur · 4 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹103.75
  4. ₹29.90/tabletZacur · 6 tabletST Morrison · MRP ₹179.40
  5. ₹30.93/tabletCeftalin · 4 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹123.72
  6. ₹31.50/tabletOltum · 10 tabletOlcare · MRP ₹315.00
  7. ₹31.54/tabletSayfur · 6 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹189.26
  8. ₹32.34/tabletZurocef · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹323.44
  9. ₹32.61/tabletCefoxim · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹326.12
  10. ₹32.65/tabletCefatak · 10 tabletPharmtak · MRP ₹326.50
  11. ₹32.96/tabletCebox · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹329.63
  12. ₹33.00/tabletCeforange A · 4 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹132.00
  13. ₹33.70/tabletCefuway · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹337.00
  14. ₹34.31/tabletEngel (Bluecross) · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹343.12
  15. ₹35.27/tabletVenopat · 10 tabletVenus Remedies · MRP ₹352.67
  16. ₹36.00/tabletOltum · 4 tabletOlcare · MRP ₹144.00
  17. ₹36.80/tabletForcef · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹367.95
  18. ₹37.31/tabletCidbact · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹373.12
  19. ₹37.90/tabletCefzim · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹379.00
  20. ₹38.00/tabletClobarium · 4 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹152.00
  21. ₹39.09/tabletCefulet · 10 tabletLividus Pharma · MRP ₹390.93
  22. ₹39.50/tabletAucee · 4 tabletWinsome Lab · MRP ₹158.00
  23. ₹39.58/tabletZotum · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹395.83
  24. ₹39.90/tabletFeuroking · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹399.00
  25. ₹40.00/tabletXorimax · 4 tabletNovartis India · MRP ₹160.00
  26. ₹40.31/tabletOzetil · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹403.13
  27. ₹40.35/tabletOcef · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹403.50
  28. ₹40.63/tabletCefobanta · 6 tabletMcastro Pharma · MRP ₹243.75
  29. ₹40.70/tabletSpectraxime · 6 tabletApex Laboratories · MRP ₹244.19
  30. ₹40.97/tabletActafur · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹409.69
  31. ₹41.00/tabletBigcef · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹409.98
  32. ₹41.44/tabletZefu · 10 tabletFDC · MRP ₹414.39
  33. ₹41.60/tabletTilcef · 10 tabletBios Lab · MRP ₹416.00
  34. ₹41.67/tabletC-Furo · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹416.65
  35. ₹42.92/tabletCefubrook · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹429.22
  36. ₹43.00/tabletCefstal (Stallion) · 10 tabletStallion Laboratories · MRP ₹430.00
  37. ₹43.07/tabletAxifur · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹430.69
  38. ₹43.34/tabletExeption · 10 tabletOaknet Healthcare · MRP ₹433.37
  39. ₹44.16/tabletMilcef · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹441.61
  40. ₹44.35/tabletFurobid · 4 tabletAlembic · MRP ₹177.40
  41. ₹44.60/tabletExtracov · 10 tabletMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹446.00
  42. ₹45.00/tabletActum · 4 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  43. ₹45.00/tabletCefaprime · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹450.00
  44. ₹45.45/tabletHhfuro · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹454.50
  45. ₹45.67/tabletCeftica · 6 tabletAvis Life Care · MRP ₹274.00
  46. ₹45.78/tabletBipacef · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹457.80
  47. ₹45.80/tabletFurocef · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹458.00
  48. ₹45.94/tabletCefucrest · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹459.38

Cefuroxime Tablet 250 mg

144 packs, ₹3.50 to ₹80.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹3.50/tabletTri Cefuro · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹35.00
  2. ₹6.41/tabletC-Roxim (Troikaa) · 4 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹25.63
  3. ₹8.13/tabletBacticef · 4 tabletNeon Laboratories · MRP ₹32.50
  4. ₹11.06/tabletDavixim · 4 tabletAlbert David · MRP ₹44.25
  5. ₹12.10/tabletXiotil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹121.00
  6. ₹13.25/tabletFeurocon · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹132.50
  7. ₹14.00/tabletMotocef · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹140.00
  8. ₹16.40/tabletCefuway · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹164.00
  9. ₹16.70/tabletFurocef · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹167.00
  10. ₹16.83/tabletCefoxim LA · 4 tabletZydus Healthcare · MRP ₹67.32
  11. ₹18.63/tabletAbactum · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹186.30
  12. ₹18.66/tabletForcef · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
The next 48 by price per tablet
  1. ₹18.70/tabletCefamer · 10 tabletMeditia Labs · MRP ₹187.00
  2. ₹18.72/tabletCefobanta · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹187.17
  3. ₹18.75/tabletEngel (Bluecross) · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹187.50
  4. ₹19.55/tabletGenorox · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹195.47
  5. ₹19.68/tabletOzetil · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹196.78
  6. ₹19.69/tabletCefulet · 10 tabletLividus Pharma · MRP ₹196.88
  7. ₹19.76/tabletCefsafe · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹197.63
  8. ₹19.90/tabletAucee · 4 tabletWinsome Lab · MRP ₹79.60
  9. ₹20.40/tabletCidbact · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹204.00
  10. ₹20.43/tabletBipacef · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹204.30
  11. ₹20.59/tabletFeuroking · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹205.90
  12. ₹20.99/tabletOzotil · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹209.90
  13. ₹21.10/tabletOcef · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹211.00
  14. ₹21.35/tabletCefoxim · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹213.52
  15. ₹21.78/tabletTilcef · 10 tabletBios Lab · MRP ₹217.81
  16. ₹22.30/tabletC-Furo · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹223.00
  17. ₹22.31/tabletPulmocef · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹223.10
  18. ₹22.50/tabletCefstal (Stallion) · 10 tabletStallion Laboratories · MRP ₹225.00
  19. ₹22.54/tabletZotum · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹225.43
  20. ₹23.40/tabletCefubrook · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹234.00
  21. ₹23.40/tabletCefutor (Aviator) · 10 tabletAviator Life Science · MRP ₹234.00
  22. ₹23.44/tabletBigcef · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹234.38
  23. ₹23.50/tabletCefaro · 10 tabletElancer Pharmaceuticals · MRP ₹235.00
  24. ₹23.91/tabletSpectraxime · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹239.06
  25. ₹24.04/tabletAxifur · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹240.38
  26. ₹24.19/tabletExtracov · 10 tabletMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹241.88
  27. ₹24.23/tabletAxicef · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹242.34
  28. ₹24.27/tabletExeption · 10 tabletOaknet Healthcare · MRP ₹242.67
  29. ₹24.33/tabletMilcef · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹243.28
  30. ₹24.40/tabletCefuscope · 10 tabletNarankaa Pharma · MRP ₹244.00
  31. ₹24.50/tabletBencef · 6 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹147.00
  32. ₹24.56/tabletHhfuro · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹245.63
  33. ₹24.75/tabletCefking · 4 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  34. ₹24.75/tabletFurobid · 4 tabletAlembic · MRP ₹99.00
  35. ₹24.83/tabletZefu · 10 tabletFDC · MRP ₹248.26
  36. ₹25.00/tabletActafur · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹250.00
  37. ₹25.00/tabletCefzim · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹250.00
  38. ₹25.30/tabletMicsef · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹253.00
  39. ₹25.69/tabletAugxetil · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹256.88
  40. ₹25.75/tabletCovatil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹257.48
  41. ₹25.75/tabletOratil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹257.48
  42. ₹25.75/tabletStafcure · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹257.48
  43. ₹25.78/tabletXyeter · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹257.81
  44. ₹25.90/tabletSpinus · 10 tabletXena Coronus Health Care · MRP ₹259.00
  45. ₹26.16/tabletRockcef · 10 tabletAareen Healthcare · MRP ₹261.56
  46. ₹26.19/tabletCefakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹261.88
  47. ₹26.20/tabletHotcef Turbo · 10 tabletNextgen Health Care · MRP ₹262.00
  48. ₹26.22/tabletFuromax · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹262.20

Cefuroxime Injection 1500 mg

44 packs, ₹11.25 to ₹677.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹346.90 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹11.25/mlClaventiacef · 20 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹224.91
  2. ₹17.30/mlNovacef · 20 ml injectionCipla · MRP ₹346.06
  3. ₹17.77/mlBipacef · 20 ml injectionMicro Labs · MRP ₹355.30
  4. ₹17.86/mlPulmocef · 20 ml injectionMicro Labs · MRP ₹357.10
  5. ₹28.34/mlZocef · 10 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹283.40
  6. ₹34.92/mlCetil · 10 ml injectionLupin · MRP ₹349.15
  7. ₹36.19/mlStafcure · 10 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹361.87
  8. ₹36.19/mlSupacef · 10 ml injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹361.87
  9. ₹72.37/mlOratil · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹361.87
  10. ₹72.84/mlCovatil · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹364.22
  11. ₹112.50/mlC-Roxim (Troikaa) · 1 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
  12. ₹138.88/mlSpectraxime · 2 ml injectionApex Laboratories · MRP ₹277.75
The other 32 by price per ml
  1. ₹205.00/mlCefurox (FDC) · 1 ml injectionFDC · MRP ₹205.00
  2. ₹219.05/mlCefulet · 1 ml injectionLividus Pharma · MRP ₹219.05
  3. ₹246.47/injectionHytos · 1 injectionStartos Health Care · MRP ₹246.47
  4. ₹260.00/injectionCefbet · 1 injectionZyphars Pharmaceutics · MRP ₹260.00
  5. ₹266.96/injectionZyvicef · 1 injectionZyvieon Healthcare · MRP ₹266.96
  6. ₹272.00/injectionZymocef · 1 injectionVenus Remedies · MRP ₹272.00
  7. ₹277.30/injectionJoxcy · 1 injectionDr. Johns Laboratories · MRP ₹277.30
  8. ₹283.59/injectionJospar · 1 injectionDr. Johns Laboratories · MRP ₹283.59
  9. ₹287.00/injectionCeroxim I · 1 injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹287.00
  10. ₹294.63/injectionRestum · 1 injectionGalpha Laboratories · MRP ₹294.63
  11. ₹302.50/injectionClasitil · 1 injectionGrandcure Healthcare · MRP ₹302.50
  12. ₹336.70/injectionCefoxim · 1 injectionZydus Healthcare · MRP ₹336.70
  13. ₹340.31/mlCoraile · 1 ml injectionPharmanova · MRP ₹340.31
  14. ₹340.75/injectionC-Furo · 1 injectionHetero Healthcare · MRP ₹340.75
  15. ₹347.81/mlMilcef · 1 ml injectionComed Chemicals · MRP ₹347.81
  16. ₹351.56/injectionCefoprim · 1 injectionUnited Biotech · MRP ₹351.56
  17. ₹361.49/injectionFervay · 1 injectionEris Lifesciences · MRP ₹361.49
  18. ₹361.78/injectionAxifur · 1 injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹361.78
  19. ₹361.78/injectionAxifur H · 1 injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹361.78
  20. ₹361.87/injectionCemax Cef · 1 injectionWanbury · MRP ₹361.87
  21. ₹361.87/injectionCriticef · 1 injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹361.87
  22. ₹361.88/injectionAuffcef · 1 injectionAuftritt Health Care · MRP ₹361.88
  23. ₹361.88/injectionForcef · 1 injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹361.88
  24. ₹361.89/injectionAltacef · 1 injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹361.89
  25. ₹363.70/mlSkicef · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹363.70
  26. ₹364.21/injectionBactilem · 1 injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹364.21
  27. ₹364.23/injectionCevistat · 1 injectionCipla · MRP ₹364.23
  28. ₹365.00/injectionMaxcef(akumentis) · 1 injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹365.00
  29. ₹370.00/injectionBacticure · 1 injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
  30. ₹379.38/injectionCerom · 1 injectionAbbott Healthcare · MRP ₹379.38
  31. ₹379.39/injectionZotum · 1 injectionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹379.39
  32. ₹677.00/injectionCriticef H · 1 injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹677.00

Cefuroxime Injection 750 mg

32 packs, ₹8.63 to ₹335.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹8.63/mlNovacef · 15 ml injectionCipla · MRP ₹129.50
  2. ₹9.75/mlRestum · 10 ml injectionGalpha Laboratories · MRP ₹97.50
  3. ₹18.66/mlSpectraxime · 10 ml injectionApex Laboratories · MRP ₹186.56
  4. ₹20.00/mlBipacef · 10 ml injectionMicro Labs · MRP ₹200.00
  5. ₹20.06/mlPulmocef · 10 ml injectionMicro Labs · MRP ₹200.60
  6. ₹21.45/mlC-Furo · 10 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹214.50
  7. ₹22.19/mlSupacef · 10 ml injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹221.91
  8. ₹23.81/mlStafcure · 10 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹238.12
  9. ₹25.21/mlCetil · 10 ml injectionLupin · MRP ₹252.05
  10. ₹26.91/mlZocef · 10 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹269.10
  11. ₹43.31/mlCovatil · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹216.56
  12. ₹43.31/mlOratil · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹216.56
The other 20 by price per ml
  1. ₹56.25/mlC-Roxim (Troikaa) · 1 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹56.25
  2. ₹62.50/injectionCefasyn · 1 injectionCipla · MRP ₹62.50
  3. ₹67.50/mlOcef · 2 ml injectionGujarat Terce Laboratories · MRP ₹135.00
  4. ₹115.18/injectionCefuday · 1 injectionEysys Pharmaceutical · MRP ₹115.18
  5. ₹135.00/injectionCefbet · 1 injectionZyphars Pharmaceutics · MRP ₹135.00
  6. ₹158.00/injectionCefoprim · 1 injectionUnited Biotech · MRP ₹158.00
  7. ₹173.00/injectionClasitil · 1 injectionGrandcure Healthcare · MRP ₹173.00
  8. ₹186.56/mlCefoxim · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹186.56
  9. ₹187.00/injectionZotum · 1 injectionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹187.00
  10. ₹188.00/mlFuroxil · 1 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹188.00
  11. ₹215.39/injectionAxifur · 1 injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹215.39
  12. ₹231.25/injectionCefoxive · 1 injectionEnergize Pharmaceuticals · MRP ₹231.25
  13. ₹246.23/injectionCerom · 1 injectionAbbott Healthcare · MRP ₹246.23
  14. ₹250.31/injectionForcef · 1 injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹250.31
  15. ₹251.00/injectionFervay · 1 injectionEris Lifesciences · MRP ₹251.00
  16. ₹270.00/injectionCevistat · 1 injectionCipla · MRP ₹270.00
  17. ₹271.88/injectionCriticef · 1 injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹271.88
  18. ₹295.79/injectionAltacef · 1 injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹295.79
  19. ₹309.20/injectionBactilem · 1 injectionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹309.20
  20. ₹335.00/injectionAxifur H · 1 injectionAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹335.00

Cefuroxime Injection 250 mg

11 packs, ₹6.50 to ₹139.69 per ml.

  1. ₹6.50/mlPulmocef · 10 ml injectionMicro Labs · MRP ₹65.00
  2. ₹19.87/mlCovatil · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹99.37
  3. ₹24.05/mlOratil · 5 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹120.24
  4. ₹43.45/mlSpectraxime · 2 ml injectionApex Laboratories · MRP ₹86.90
  5. ₹51.92/mlRestum · 1 ml injectionGalpha Laboratories · MRP ₹51.92
  6. ₹83.00/mlOcef · 1 ml injectionGujarat Terce Laboratories · MRP ₹83.00
  7. ₹95.58/injectionSupacef · 1 injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹95.58
  8. ₹104.05/injectionZocef · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹104.05
  9. ₹109.68/injectionForcef · 1 injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹109.68
  10. ₹113.32/mlCetil · 5 ml injectionLupin · MRP ₹566.60
  11. ₹139.69/injectionAltacef · 1 injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹139.69

Cefuroxime Tablet 125 mg

10 packs, ₹0.13 to ₹33.28 per tablet.

  1. ₹0.13/tabletCefasyn · 10 tabletCipla · MRP ₹1.25
  2. ₹6.40/tabletAxifur · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹64.00
  3. ₹9.61/tabletCebox · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹96.05
  4. ₹12.00/tabletAncef OF · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹120.00
  5. ₹12.99/tabletFurox · 4 tabletMapra Laboratories · MRP ₹51.96
  6. ₹16.88/tabletBigcef · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹168.75
  7. ₹18.66/tabletForcef · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
  8. ₹24.35/tabletCetil · 10 tabletLupin · MRP ₹243.53
  9. ₹25.78/tabletZocef · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹257.80
  10. ₹33.28/tabletCeftum · 4 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹133.10

Cefuroxime Dry Syrup 125 mg

10 packs, ₹1.46 to ₹5.88 per ml.

  1. ₹1.46/mlCefaprime · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹43.78
  2. ₹2.76/mlCefstal (Stallion) · 30 ml dry syrupStallion Laboratories · MRP ₹82.75
  3. ₹3.66/mlEngel (Bluecross) · 30 ml dry syrupBlue Cross Laboratories · MRP ₹109.68
  4. ₹5.57/mlTwocef · 30 ml dry syrupEmbiotic Lab · MRP ₹167.06
  5. ₹5.61/mlC-Furo · 30 ml dry syrupHetero Healthcare · MRP ₹168.20
  6. ₹5.67/mlCelfee · 30 ml dry syrupIcarus Healthcare Primus · MRP ₹170.06
  7. ₹5.67/mlCerom · 30 ml dry syrupAbbott Healthcare · MRP ₹170.10
  8. ₹5.67/mlCetil · 60 ml dry syrupLupin · MRP ₹340.15
  9. ₹5.67/mlXoxe · 30 ml dry syrupCorona · MRP ₹170.10
  10. ₹5.88/mlOcef · 30 ml dry syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹176.50

Cefuroxime Syrup 125 mg

6 packs, ₹3.10 to ₹6.45 per ml.

  1. ₹3.10/mlActum · 30 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹93.00
  2. ₹3.60/mlCeftum · 100 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹360.00
  3. ₹4.94/mlCefaro · 30 ml syrupElancer Pharmaceuticals · MRP ₹148.12
  4. ₹5.53/mlZocef · 30 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹165.75
  5. ₹5.67/mlZefu · 30 ml syrupFDC · MRP ₹170.10
  6. ₹6.45/mlCefoxim · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹193.60

Cefuroxime Tablet DT 125 mg

3 packs, ₹7.50 to ₹16.81 per tablet.

  1. ₹7.50/tabletZefu · 10 tablet dtFDC · MRP ₹75.00
  2. ₹15.28/tabletCovatil · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹152.81
  3. ₹16.81/tabletOratil · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹168.09

Cefuroxime Suspension 125 mg

2 packs, ₹5.09 to ₹5.67 per ml.

  1. ₹5.09/mlOratil · 30 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹152.70
  2. ₹5.67/mlAltacef · 30 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹170.10

Cefuroxime Oral Suspension 125 mg

2 packs, ₹5.58 per ml. Price-controlled: ceiling ₹5.44 per ml.

  1. ₹5.58/mlCetil · 50 ml oral suspensionLupin · MRP ₹279.00
  2. ₹5.58/mlForcef · 30 ml oral suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹167.26

Cefuroxime Oral Suspension

2 packs, ₹3.49 to ₹5.58 per ml.

  1. ₹3.49/mlUdofix · 100 ml oral suspensionMorepen Laboratories · MRP ₹349.00
  2. ₹5.58/mlForcef · 30 ml oral suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹167.26

Cefuroxime Ointment 500 mg

1 pack, ₹23.44 per g.

  1. ₹23.44/gBacticin · 5 gm ointmentParker Robinson · MRP ₹117.19

Cefuroxime Tablet DT 100 mg

1 pack, ₹21.38 per tablet.

  1. ₹21.38/tabletCefitil · 10 tablet dtTablets India · MRP ₹213.77

Cefuroxime Capsule 500 mg

1 pack, ₹78.25 per capsule.

  1. ₹78.25/capsuleCefrotux · 4 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹313.00

Cefuroxime Tablet DT 250 mg

1 pack, ₹28.36 per tablet.

  1. ₹28.36/tabletCefurock · 10 tablet dtEl-Dorado Bio-Tech · MRP ₹283.59

Cefuroxime Dry Syrup 1500 mg

1 pack, ₹8.36 per ml.

  1. ₹8.36/mlCefzime (Zee Lab) · 30 ml dry syrupZee Laboratories · MRP ₹250.88

Cefuroxime Tablet XL 250 mg

1 pack, ₹39.84 per tablet.

  1. ₹39.84/tabletMonobrite XL · 6 tablet xlZovaitalia Bio Tech · MRP ₹239.06

Cefuroxime Tablet XL 500 mg

1 pack, ₹46.40 per tablet.

  1. ₹46.40/tabletMonobrite XL · 10 tablet xlZovaitalia Bio Tech · MRP ₹464.00

Cefuroxime Capsule 250 mg

1 pack, ₹31.74 per capsule.

  1. ₹31.74/capsuleSupacef · 4 capsuleGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹126.97

Cefuroxime Tablet 150 mg

1 pack, ₹22.90 per tablet.

  1. ₹22.90/tabletUdofix · 15 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹343.50

Cefuroxime Dry Syrup

1 pack, ₹2.17 per ml.

  1. ₹2.17/mlXiotil · 30 ml dry syrupUniventis Medicare · MRP ₹65.21

Cefuroxime Syrup

1 pack, ₹5.67 per ml.

  1. ₹5.67/mlZyvicef 125 · 30 ml syrupZyvieon Healthcare · MRP ₹170.10

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Oral Suspension 125 mg · ceiling 5.44 ₹ (1 ML)( Pack)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Injection 1500 mg · ceiling 346.90 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 52.67 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.