Medicines / Molecules / Cefprozil

CefprozilEvery pack, by price.

8 packs of Cefprozil on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
8
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Cefprozil Tablet 500 mg

3 packs, ₹90.00 to ₹115.63 per tablet.

  1. ₹90.00/tabletZalozil · 6 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹540.00
  2. ₹92.00/tabletMaxizil · 6 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹552.00
  3. ₹115.63/tabletRefzil O · 6 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹693.75

Cefprozil Tablet 250 mg

2 packs, ₹49.17 to ₹69.38 per tablet.

  1. ₹49.17/tabletZalozil · 6 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹295.00
  2. ₹69.38/tabletRefzil O · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹693.75

Cefprozil Suspension 125 mg

1 pack, ₹6.63 per ml.

  1. ₹6.63/mlRefzil O · 30 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹198.75

Cefprozil Syrup 250 mg

1 pack, ₹11.67 per ml.

  1. ₹11.67/mlRefzil O · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹350.00

Cefprozil Drops 50 mg

1 pack, ₹18.50 per ml.

  1. ₹18.50/mlRefzil O · 10 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹185.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.