Medicines / Molecules / Cefpodoxime

CefpodoximeEvery pack, by price.

686 packs of Cefpodoxime on NPPA's price list for July 2026: 270 brands from 194 companies, in 31 forms and strengths.

Packs
686
Brands
270
Companies
194
Forms and strengths
31
Price-controlled packs
0 of 686

Packs, lowest price per unit first

Cefpodoxime Tablet 200 mg

206 packs, ₹0.01 to ₹59.30 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.01/tabletWalpodox · 10 tabletWalton Health Care · MRP ₹0.13
  2. ₹5.50/tabletProxit Kid · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹55.00
  3. ₹7.25/tabletNodome · 10 tabletNeon Laboratories · MRP ₹72.50
  4. ₹8.75/tabletCpodoxy · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹87.50
  5. ₹9.38/tabletZofdim · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹93.75
  6. ₹10.97/tabletCefoder · 10 tabletElder Projects · MRP ₹109.68
  7. ₹11.15/tabletGreatcef I · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹111.47
  8. ₹11.16/tabletTekpod · 10 tabletMedinza Biotech · MRP ₹111.61
  9. ₹12.00/tabletDoxpro · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  10. ₹12.77/tabletPodsure · 10 tabletIpc Healthcare · MRP ₹127.67
  11. ₹13.03/tabletMetoxim · 10 tabletNovartis India · MRP ₹130.31
  12. ₹13.12/tabletDigapod · 10 tabletLucrose Pharma · MRP ₹131.16
The next 48 by price per tablet
  1. ₹13.51/tabletIbipod · 10 tabletIndiabulls Pharmaceuticals · MRP ₹135.05
  2. ₹14.00/tabletGermipod · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹140.00
  3. ₹14.00/tabletIvadox · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹140.00
  4. ₹14.22/tabletEspodox · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹142.18
  5. ₹14.50/tabletCeforate · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹145.00
  6. ₹14.64/tabletZosdem · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹146.43
  7. ₹14.73/tabletPodopil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹147.33
  8. ₹14.85/tabletOpox · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹148.50
  9. ₹14.91/tabletNelpod · 10 tabletNoel Pharmaceuticals · MRP ₹149.06
  10. ₹15.00/tabletCefponice · 10 tabletVotary Laboratories · MRP ₹150.00
  11. ₹15.00/tabletCefsip · 10 tabletBrochem Healthcare · MRP ₹150.00
  12. ₹15.46/tabletCefdron · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹154.60
  13. ₹15.47/tabletBrutastrong · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
  14. ₹15.47/tabletKepodil · 10 tabletKepler Health Care · MRP ₹154.69
  15. ₹15.47/tabletSuccidox · 10 tabletMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹154.68
  16. ₹15.50/tabletPoxivio · 10 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹155.00
  17. ₹15.72/tabletCepo · 10 tabletWinsome Lab · MRP ₹157.17
  18. ₹15.88/tabletBenocef · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹158.81
  19. ₹15.90/tabletStercef · 10 tabletSterkem · MRP ₹159.00
  20. ₹15.93/tabletDox Two · 10 tabletCore Healthcare · MRP ₹159.30
  21. ₹15.93/tabletZek · 10 tabletLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹159.28
  22. ₹16.00/tabletCepod · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹160.00
  23. ₹16.13/tabletCefocare · 10 tablet4 Care Lifescience · MRP ₹161.25
  24. ₹16.13/tabletTimebond · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹161.34
  25. ₹16.31/tabletCefoshell · 10 tabletMcronus Lifescience · MRP ₹163.13
  26. ₹16.34/tabletCefoclox · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹163.41
  27. ₹16.50/tabletAxone O · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
  28. ₹16.50/tabletCefective · 6 tabletProcter & Gamble Health · MRP ₹99.00
  29. ₹16.50/tabletFedoxime · 10 tabletFidelity Lifescience · MRP ₹165.00
  30. ₹16.67/tabletCefponic · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹166.65
  31. ₹16.88/tabletPodofun · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹168.75
  32. ₹16.90/tabletActapod · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹169.00
  33. ₹17.13/tabletMonotax O · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹171.29
  34. ₹17.20/tabletCefodem · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹172.00
  35. ₹17.24/tabletPaxia · 10 tabletHiglance Laboratories · MRP ₹172.40
  36. ₹17.30/tabletUspod · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹173.00
  37. ₹17.41/tabletTagpod · 10 tabletIntag Remedies · MRP ₹174.11
  38. ₹17.50/tabletAcupod · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹175.00
  39. ₹17.50/tabletUnidoxim · 10 tabletUnipower Pharmaceuticals · MRP ₹175.00
  40. ₹17.70/tabletAldecef · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹177.00
  41. ₹17.72/tabletCephoprl · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹177.19
  42. ₹17.78/tabletFoloup · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹177.75
  43. ₹17.80/tabletRozedex · 10 tabletAvis Life Care · MRP ₹178.00
  44. ₹17.81/tabletDoxetil Pro · 10 tabletMedisun Pharma · MRP ₹178.11
  45. ₹18.00/tabletCefb · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹180.00
  46. ₹18.05/tabletPodwar · 10 tabletBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹180.47
  47. ₹18.24/tabletMegacef · 10 tabletBiological E · MRP ₹182.43
  48. ₹18.28/tabletTocef · 10 tabletSynchem Lab · MRP ₹182.81

Cefpodoxime Tablet DT 100 mg

77 packs, ₹4.88 to ₹28.67 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹4.88/tabletPodocip · 10 tablet dtCipla · MRP ₹48.75
  2. ₹4.90/tabletCekoda · 6 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹29.37
  3. ₹5.17/tabletZosdem · 10 tablet dtZuventus Healthcare · MRP ₹51.66
  4. ₹6.40/tabletCefdee · 10 tablet dtPharmasynth Formulations · MRP ₹64.03
  5. ₹6.50/tabletProcep · 10 tablet dtFranklin Laboratories (India) · MRP ₹65.00
  6. ₹6.52/tabletCodimol · 10 tablet dtGujarat Terce Laboratories · MRP ₹65.16
  7. ₹7.21/tabletC Pod · 10 tablet dtJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹72.11
  8. ₹7.50/tabletLefpod · 10 tablet dtLeben Laboratories · MRP ₹75.00
  9. ₹7.50/tabletReocef · 10 tablet dtWilburt Remedies · MRP ₹75.00
  10. ₹8.16/tabletExpodox · 6 tablet dtIndswift Laboratories · MRP ₹48.96
  11. ₹8.40/tabletTekpod · 10 tablet dtMedinza Biotech · MRP ₹84.00
  12. ₹8.60/tabletNelpod · 10 tablet dtNoel Pharmaceuticals · MRP ₹86.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹9.00/tabletSuccidox · 10 tablet dtMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
  2. ₹9.40/tabletAcrocef · 10 tablet dtAcron Pharmaceuticals · MRP ₹94.00
  3. ₹9.90/tabletCoxpod · 10 tablet dtCoxswain Healthcare · MRP ₹99.00
  4. ₹9.99/tabletBacktiklin · 10 tablet dtAptus Pharma · MRP ₹99.90
  5. ₹10.00/tabletGermipod · 10 tablet dtSymbiotic Drugs · MRP ₹100.00
  6. ₹10.28/tabletGenopod · 10 tablet dtGeno Pharmaceuticals · MRP ₹102.75
  7. ₹10.70/tabletWinpod · 10 tablet dtKamron Laboratories · MRP ₹107.00
  8. ₹10.71/tabletProdox · 10 tablet dtGufic Bioscience · MRP ₹107.13
  9. ₹10.89/tabletYcepo · 10 tablet dtShine Pharmaceuticals · MRP ₹108.90
  10. ₹10.90/tabletHhcepo · 10 tablet dtHegde & Hegde · MRP ₹109.00
  11. ₹10.90/tabletMicropod · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹109.00
  12. ₹10.99/tabletCefoclox · 10 tablet dtAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹109.85
  13. ₹11.00/tabletActapod · 10 tablet dtShankus Acme Pharma · MRP ₹110.00
  14. ₹11.10/tabletUspod · 10 tablet dtUniserve Health Care · MRP ₹111.00
  15. ₹11.11/tabletBestopod · 10 tablet dtBestochem Formulations · MRP ₹111.09
  16. ₹11.20/tabletDoxitil · 10 tablet dtMeditia Labs · MRP ₹112.00
  17. ₹11.25/tabletCefredrox · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹112.50
  18. ₹11.25/tabletCekoda · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹112.50
  19. ₹11.25/tabletCepocrest · 10 tablet dtSmart Laboratories · MRP ₹112.50
  20. ₹11.25/tabletSafpod · 10 tablet dtAurz Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
  21. ₹11.34/tabletMetoxim · 10 tablet dtNovartis India · MRP ₹113.44
  22. ₹11.38/tabletUvacef · 10 tablet dtTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹113.75
  23. ₹11.67/tabletCefredrox · 6 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
  24. ₹11.91/tabletCefopen (Morepen) · 10 tablet dtMorepen Laboratories · MRP ₹119.11
  25. ₹12.00/tabletCepoway · 10 tablet dtSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  26. ₹12.00/tabletDoxpro · 10 tablet dtMedley Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  27. ₹12.05/tabletXop · 10 tablet dtCorona · MRP ₹120.47
  28. ₹12.09/tabletReopod · 10 tablet dtWilburt Remedies · MRP ₹120.94
  29. ₹12.14/tabletCompod · 10 tablet dtComed Chemicals · MRP ₹121.41
  30. ₹12.19/tabletDelpocure · 10 tablet dtAkumentis Healthcare · MRP ₹121.88
  31. ₹12.38/tabletGrandcef · 10 tablet dtGrandcure Healthcare · MRP ₹123.75
  32. ₹13.12/tabletBenzopod · 10 tablet dtNexa Wellness · MRP ₹131.16
  33. ₹13.60/tabletCefpo · 10 tablet dtFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹136.00
  34. ₹13.73/tabletKefpod · 10 tablet dtGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹137.34
  35. ₹13.78/tabletOpox · 10 tablet dtHetero Healthcare · MRP ₹137.75
  36. ₹13.84/tabletPodofun · 10 tablet dtShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹138.39
  37. ₹14.00/tabletCefoder · 10 tablet dtElder Projects · MRP ₹140.00
  38. ₹14.00/tabletElpicef · 10 tablet dtEmbiotic Lab · MRP ₹140.00
  39. ₹14.53/tabletEpipod · 10 tablet dtEpione Pharmaceuticals · MRP ₹145.31
  40. ₹14.62/tabletMicrocef · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹146.20
  41. ₹14.76/tabletZidime · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹147.61
  42. ₹14.81/tabletFoloup · 10 tablet dtIpca Laboratories · MRP ₹148.12
  43. ₹15.00/tabletCedon · 10 tablet dtBlue Cross Laboratories · MRP ₹150.00
  44. ₹15.08/tabletZipod · 10 tablet dtFDC · MRP ₹150.84
  45. ₹15.38/tabletMacpod · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹153.75
  46. ₹15.38/tabletMapdox · 10 tablet dtMapra Laboratories · MRP ₹153.75
  47. ₹15.38/tabletPolypod · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹153.75
  48. ₹15.38/tabletZedocef · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹153.75

Cefpodoxime Dry Syrup 50 mg

76 packs, ₹0.85 to ₹9.28 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.85/mlPodobert · 30 ml dry syrupAlbert David · MRP ₹25.55
  2. ₹0.96/mlProditil · 30 ml dry syrupUniventis Medicare · MRP ₹28.86
  3. ₹1.09/mlDoxopod · 100 ml dry syrupIntra Labs · MRP ₹109.00
  4. ₹1.68/mlCefdee · 30 ml dry syrupPharmasynth Formulations · MRP ₹50.31
  5. ₹1.75/mlSuccidox · 30 ml dry syrupMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹52.37
  6. ₹1.79/mlTekpod · 30 ml dry syrupMedinza Biotech · MRP ₹53.58
  7. ₹2.08/mlCepime O · 30 ml dry syrupAlembic · MRP ₹62.50
  8. ₹2.13/mlNelpod · 30 ml dry syrupNoel Pharmaceuticals · MRP ₹63.75
  9. ₹2.17/mlCefobit · 30 ml dry syrupCubit Healthcare · MRP ₹65.00
  10. ₹2.20/mlCepocef · 30 ml dry syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹66.00
  11. ₹2.21/mlCefoclox · 30 ml dry syrupAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹66.16
  12. ₹2.22/mlSafpodaks · 30 ml dry syrupDakshinamurti Pharma · MRP ₹66.56
The next 48 by price per ml
  1. ₹2.23/mlCefsip · 30 ml dry syrupBrochem Healthcare · MRP ₹67.00
  2. ₹2.23/mlProdox · 30 ml dry syrupGufic Bioscience · MRP ₹66.96
  3. ₹2.33/mlCedopil · 30 ml dry syrupPsychotropics India · MRP ₹70.00
  4. ₹2.33/mlDigapod · 30 ml dry syrupLucrose Pharma · MRP ₹69.90
  5. ₹2.36/mlMicropod · 30 ml dry syrupMicro Labs · MRP ₹70.85
  6. ₹2.36/mlZidime · 30 ml dry syrupAbbott Healthcare · MRP ₹70.68
  7. ₹2.44/mlDox Two · 30 ml dry syrupCore Healthcare · MRP ₹73.10
  8. ₹2.47/mlActapod · 30 ml dry syrupShankus Acme Pharma · MRP ₹74.00
  9. ₹2.50/mlVegapod · 30 ml dry syrupNri Vision Care · MRP ₹75.00
  10. ₹2.56/mlMegacef · 30 ml dry syrupBiological E · MRP ₹76.78
  11. ₹2.60/mlOpox · 30 ml dry syrupHetero Healthcare · MRP ₹78.00
  12. ₹2.61/mlCisma P · 30 ml dry syrupMypher Pharmaceuticals · MRP ₹78.38
  13. ₹2.61/mlXop · 30 ml dry syrupCorona · MRP ₹78.30
  14. ₹2.63/mlKefmed · 30 ml dry syrupMed Manor Organics · MRP ₹79.00
  15. ₹2.63/mlTravecef · 30 ml dry syrupGold Line · MRP ₹78.75
  16. ₹2.74/mlCefwar · 30 ml dry syrupLeben Laboratories · MRP ₹82.31
  17. ₹2.75/mlGrandcef · 30 ml dry syrupGrandcure Healthcare · MRP ₹82.50
  18. ₹2.75/mlSafpod · 30 ml dry syrupAurz Pharmaceuticals · MRP ₹82.50
  19. ₹2.80/mlUspod · 30 ml dry syrupUniserve Health Care · MRP ₹84.00
  20. ₹2.81/mlCedon · 30 ml dry syrupBlue Cross Laboratories · MRP ₹84.37
  21. ₹2.81/mlDoxitil · 30 ml dry syrupMeditia Labs · MRP ₹84.38
  22. ₹2.81/mlHhcepo · 30 ml dry syrupHegde & Hegde · MRP ₹84.38
  23. ₹2.83/mlCebest · 30 ml dry syrupErgos Life Sciences · MRP ₹84.80
  24. ₹2.84/mlPodwar · 30 ml dry syrupBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹85.08
  25. ₹2.87/mlCoxpod · 30 ml dry syrupCoxswain Healthcare · MRP ₹86.00
  26. ₹2.97/mlCefredrox · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹89.00
  27. ₹2.97/mlCekoda · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹89.00
  28. ₹2.97/mlCepowin · 30 ml dry syrupMMC Pharmaceuticals · MRP ₹89.06
  29. ₹2.97/mlKeptil · 30 ml dry syrupKanad Labs · MRP ₹89.00
  30. ₹2.98/mlCpdox · 30 ml dry syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹89.50
  31. ₹3.00/mlCepotus · 30 ml dry syrupIcarus Healthcare Primus · MRP ₹90.00
  32. ₹3.02/mlPaxia · 30 ml dry syrupHiglance Laboratories · MRP ₹90.46
  33. ₹3.06/mlCompod · 30 ml dry syrupComed Chemicals · MRP ₹91.69
  34. ₹3.08/mlProxit · 30 ml dry syrupSkymax Laboratories · MRP ₹92.50
  35. ₹3.09/mlEpipod · 30 ml dry syrupEpione Pharmaceuticals · MRP ₹92.80
  36. ₹3.14/mlUvacef · 30 ml dry syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹94.25
  37. ₹3.19/mlTocef · 30 ml dry syrupSynchem Lab · MRP ₹95.62
  38. ₹3.27/mlPodoprox · 30 ml dry syrupZovaitalia Bio Tech · MRP ₹98.00
  39. ₹3.28/mlBrutastrong · 30 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹98.43
  40. ₹3.28/mlInspracef · 30 ml dry syrupHBC Pharmaceuticals · MRP ₹98.43
  41. ₹3.29/mlCepoboon · 30 ml dry syrupVasu Organics · MRP ₹98.79
  42. ₹3.30/mlSaludoxim · 30 ml dry syrupBueno Salud Care India · MRP ₹99.00
  43. ₹3.36/mlPodoxim (Cadila) · 30 ml dry syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹100.78
  44. ₹3.40/mlZipod · 30 ml dry syrupFDC · MRP ₹102.09
  45. ₹3.44/mlCepy O · 30 ml dry syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹103.31
  46. ₹3.44/mlPacicef O · 30 ml dry syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹103.08
  47. ₹3.50/mlCepod · 30 ml dry syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
  48. ₹3.54/mlMacpod · 30 ml dry syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹106.20

Cefpodoxime Tablet 100 mg

60 packs, ₹5.20 to ₹44.50 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹5.20/tabletProditil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹52.00
  2. ₹6.90/tabletCfode · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹68.99
  3. ₹8.66/tabletCepo · 10 tabletWinsome Lab · MRP ₹86.63
  4. ₹9.00/tabletMcef-O · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹90.00
  5. ₹9.28/tabletCdo · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹92.81
  6. ₹9.36/tabletDox Two · 10 tabletCore Healthcare · MRP ₹93.56
  7. ₹9.37/tabletBactiklin · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹93.66
  8. ₹9.48/tabletEspodox · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹94.79
  9. ₹9.72/tabletPodcef · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹97.23
  10. ₹9.80/tabletProxit · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹98.00
  11. ₹9.90/tabletOnetrix O · 6 tabletWens Pharma · MRP ₹59.40
  12. ₹10.00/tabletPoxivio · 10 tabletAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
The other 48 by price per tablet
  1. ₹10.13/tabletNepodoxim · 10 tabletWilshire Health Care · MRP ₹101.25
  2. ₹10.29/tabletMonotax O · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹102.86
  3. ₹10.78/tabletCefdron · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹107.81
  4. ₹10.90/tabletCefodem · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹109.00
  5. ₹11.00/tabletCedopil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹110.00
  6. ₹11.00/tabletIbipod · 10 tabletIndiabulls Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
  7. ₹11.30/tabletKeptil · 10 tabletKanad Labs · MRP ₹113.00
  8. ₹11.50/tabletCacef · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
  9. ₹11.86/tabletCefwar · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹118.59
  10. ₹11.90/tabletPodxetil · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹119.00
  11. ₹11.91/tabletCefpopen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹119.11
  12. ₹12.03/tabletTambac · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹120.28
  13. ₹12.50/tabletAtack · 10 tabletOlcare · MRP ₹125.00
  14. ₹12.50/tabletCemeri · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹125.00
  15. ₹12.50/tabletZextil · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹125.00
  16. ₹12.66/tabletCephoprl · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹126.56
  17. ₹12.98/tabletSpectratil · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹129.75
  18. ₹13.00/tabletCodimol · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹130.00
  19. ₹13.00/tabletCrapod (Uniza) · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹130.00
  20. ₹13.10/tabletPodoprox · 10 tabletZovaitalia Bio Tech · MRP ₹131.00
  21. ₹13.25/tabletBrotacef · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹132.45
  22. ₹13.50/tabletPodwar · 10 tabletBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹134.99
  23. ₹14.00/tabletCefobit · 10 tabletCubit Healthcare · MRP ₹140.00
  24. ₹14.00/tabletXpod · 10 tabletLeo Life Science · MRP ₹140.00
  25. ₹14.02/tabletCefpolup · 10 tabletLupin · MRP ₹140.16
  26. ₹14.16/tabletKefodime · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹141.56
  27. ₹14.18/tabletTravecef · 10 tabletGold Line · MRP ₹141.75
  28. ₹14.53/tabletPolares · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹145.25
  29. ₹15.00/tabletCumin · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹150.00
  30. ₹15.00/tabletPoxestal · 6 tabletStallion Laboratories · MRP ₹90.00
  31. ₹15.02/tabletPyricep · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹150.23
  32. ₹15.42/tabletDoxcef · 10 tabletLupin · MRP ₹154.15
  33. ₹15.47/tabletBrutacross · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹154.68
  34. ₹15.47/tabletBrutastrong · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹154.68
  35. ₹15.50/tabletCepy O · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹154.97
  36. ₹15.55/tabletBactogard · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹155.48
  37. ₹16.13/tabletTimebond · 10 tabletBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹161.34
  38. ₹16.50/tabletGudcef · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹164.99
  39. ₹16.71/tabletCura · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹167.06
  40. ₹16.78/tabletCepodem · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹167.81
  41. ₹16.78/tabletMonocef O · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹167.81
  42. ₹18.38/tabletCepoboon · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹183.76
  43. ₹18.66/tabletSwich · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹186.55
  44. ₹21.25/tabletCefpo · 6 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹127.50
  45. ₹22.66/tabletAtack DT · 6 tabletOlcare · MRP ₹135.94
  46. ₹22.69/tabletSwitch · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹226.85
  47. ₹25.00/tabletTocef · 6 tabletSynchem Lab · MRP ₹150.00
  48. ₹44.50/tabletPropzit · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹445.00

Cefpodoxime Dry Syrup 100 mg

56 packs, ₹1.19 to ₹7.22 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.19/mlPodobert · 30 ml dry syrupAlbert David · MRP ₹35.68
  2. ₹1.23/mlCod (Eld) · 30 ml dry syrupElder Labs · MRP ₹36.88
  3. ₹1.55/mlBrutastrong · 100 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
  4. ₹1.87/mlHexapod · 30 ml dry syrupMicro Labs · MRP ₹56.03
  5. ₹2.25/mlCefdron · 30 ml dry syrupMcastro Pharma · MRP ₹67.50
  6. ₹2.50/mlTixor O · 30 ml dry syrupElder Projects · MRP ₹75.00
  7. ₹3.35/mlMonotax O · 60 ml dry syrupZydus Healthcare · MRP ₹201.09
  8. ₹3.50/mlCepo · 30 ml dry syrupWinsome Lab · MRP ₹105.00
  9. ₹3.69/mlMonotax O · 30 ml dry syrupZydus Healthcare · MRP ₹110.60
  10. ₹3.71/mlCisma · 30 ml dry syrupMypher Pharmaceuticals · MRP ₹111.38
  11. ₹3.83/mlTekpod · 30 ml dry syrupMedinza Biotech · MRP ₹115.00
  12. ₹3.84/mlCefsip · 30 ml dry syrupBrochem Healthcare · MRP ₹115.18
The other 44 by price per ml
  1. ₹3.91/mlLefpod · 30 ml dry syrupLeben Laboratories · MRP ₹117.19
  2. ₹4.22/mlMetoxim · 30 ml dry syrupNovartis India · MRP ₹126.56
  3. ₹4.22/mlSafpodaks · 30 ml dry syrupDakshinamurti Pharma · MRP ₹126.56
  4. ₹4.33/mlKeptil · 30 ml dry syrupKanad Labs · MRP ₹130.00
  5. ₹4.37/mlCefredrox · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹131.00
  6. ₹4.37/mlCekoda · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹131.00
  7. ₹4.42/mlAldecef · 30 ml dry syrupAlde Medi Impex · MRP ₹132.72
  8. ₹4.43/mlCeffty · 30 ml dry syrupReserca Health Care · MRP ₹133.04
  9. ₹4.50/mlGudcef · 60 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
  10. ₹4.52/mlOpox · 30 ml dry syrupHetero Healthcare · MRP ₹135.60
  11. ₹4.53/mlTravecef · 30 ml dry syrupGold Line · MRP ₹135.94
  12. ₹4.63/mlKepodil · 30 ml dry syrupKepler Health Care · MRP ₹138.75
  13. ₹4.66/mlMegacef · 30 ml dry syrupBiological E · MRP ₹139.69
  14. ₹4.78/mlCedopil · 30 ml dry syrupPsychotropics India · MRP ₹143.41
  15. ₹4.84/mlCedon · 30 ml dry syrupBlue Cross Laboratories · MRP ₹145.31
  16. ₹5.00/mlCefpet · 30 ml dry syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  17. ₹5.10/mlIpod (Inv) · 30 ml dry syrupInvision Medi Sciences · MRP ₹153.00
  18. ₹5.13/mlDoxitil · 30 ml dry syrupMeditia Labs · MRP ₹154.00
  19. ₹5.17/mlPedoxin · 30 ml dry syrupAstrum Healthcare · MRP ₹155.00
  20. ₹5.24/mlCepy O · 30 ml dry syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹157.13
  21. ₹5.30/mlQpod · 30 ml dry syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹159.00
  22. ₹5.38/mlPodoxim (Cadila) · 30 ml dry syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹161.34
  23. ₹5.47/mlHhcepo · 30 ml dry syrupHegde & Hegde · MRP ₹164.06
  24. ₹5.48/mlCefopen (Morepen) · 30 ml dry syrupMorepen Laboratories · MRP ₹164.48
  25. ₹5.48/mlProditil · 30 ml dry syrupUniventis Medicare · MRP ₹164.48
  26. ₹5.63/mlNepodoxim · 30 ml dry syrupWilshire Health Care · MRP ₹168.75
  27. ₹5.67/mlBrutacross · 30 ml dry syrupMankind Prime Labs · MRP ₹170.15
  28. ₹5.71/mlZipod · 30 ml dry syrupFDC · MRP ₹171.19
  29. ₹5.85/mlCebest · 30 ml dry syrupErgos Life Sciences · MRP ₹175.59
  30. ₹5.85/mlCompod · 30 ml dry syrupComed Chemicals · MRP ₹175.64
  31. ₹6.02/mlUvacef · 30 ml dry syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹180.60
  32. ₹6.17/mlCepowin · 30 ml dry syrupMMC Pharmaceuticals · MRP ₹185.00
  33. ₹6.22/mlAristopod · 30 ml dry syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
  34. ₹6.22/mlPaxia · 30 ml dry syrupHiglance Laboratories · MRP ₹186.56
  35. ₹6.56/mlCefentod · 30 ml dry syrupEntod Pharmaceuticals · MRP ₹196.88
  36. ₹6.57/mlCepovo · 30 ml dry syrupVasu Organics · MRP ₹197.03
  37. ₹6.67/mlProxtl · 30 ml dry syrupAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹200.06
  38. ₹6.73/mlCepocef · 30 ml dry syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹202.03
  39. ₹6.84/mlCura · 30 ml dry syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹205.32
  40. ₹6.86/mlFinecef · 30 ml dry syrupAbbott Healthcare · MRP ₹205.92
  41. ₹6.95/mlOxipod · 30 ml dry syrupIndoco Remedies · MRP ₹208.36
  42. ₹7.06/mlCefpolup · 30 ml dry syrupLupin · MRP ₹211.92
  43. ₹7.22/mlCepoboon · 30 ml dry syrupVasu Organics · MRP ₹216.73
  44. ₹7.22/mlTimebond · 30 ml dry syrupBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹216.55

Cefpodoxime Tablet DT 200 mg

32 packs, ₹1.35 to ₹27.43 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.35/tabletCepotus · 10 tablet dtIcarus Healthcare Primus · MRP ₹13.50
  2. ₹7.63/tabletQ Tax · 10 tablet dtEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹76.25
  3. ₹12.00/tabletSafpodaks · 10 tablet dtDakshinamurti Pharma · MRP ₹120.00
  4. ₹12.38/tabletTixor O · 10 tablet dtElder Projects · MRP ₹123.81
  5. ₹12.50/tabletBactipod · 10 tablet dtInstaray Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
  6. ₹13.50/tabletProcep · 10 tablet dtFranklin Laboratories (India) · MRP ₹135.00
  7. ₹13.52/tabletElpod · 10 tablet dtElder Projects · MRP ₹135.23
  8. ₹15.00/tabletCefredrox · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  9. ₹15.00/tabletCekoda · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  10. ₹15.60/tabletProdox · 10 tablet dtGufic Bioscience · MRP ₹156.00
  11. ₹16.67/tabletSefdo · 10 tablet dtRPG Life Sciences · MRP ₹166.67
  12. ₹17.25/tabletPodoxim · 10 tablet dtDr. Reddys Laboratories · MRP ₹172.50
The other 20 by price per tablet
  1. ₹17.30/tabletAcrocef · 10 tablet dtAcron Pharmaceuticals · MRP ₹173.00
  2. ₹17.81/tabletCedon · 10 tablet dtBlue Cross Laboratories · MRP ₹178.12
  3. ₹18.00/tabletLefpod · 10 tablet dtLeben Laboratories · MRP ₹180.00
  4. ₹18.15/tabletGenopod · 10 tablet dtGeno Pharmaceuticals · MRP ₹181.50
  5. ₹18.20/tabletDoxitil · 10 tablet dtMeditia Labs · MRP ₹182.00
  6. ₹18.28/tabletInspracef · 10 tablet dtHBC Pharmaceuticals · MRP ₹182.81
  7. ₹18.60/tabletQpod · 10 tablet dtLaborate Pharmaceutical · MRP ₹186.00
  8. ₹18.74/tabletBenzopod · 10 tablet dtNexa Wellness · MRP ₹187.41
  9. ₹19.22/tabletCefdee · 10 tablet dtPharmasynth Formulations · MRP ₹192.19
  10. ₹19.50/tabletCepoway · 10 tablet dtSmart Laboratories · MRP ₹195.00
  11. ₹19.50/tabletMicrocef · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹195.00
  12. ₹19.50/tabletReopod · 10 tablet dtWilburt Remedies · MRP ₹195.00
  13. ₹20.78/tabletMapdox · 10 tablet dtMapra Laboratories · MRP ₹207.84
  14. ₹22.41/tabletElpicef · 10 tablet dtEmbiotic Lab · MRP ₹224.10
  15. ₹23.50/tabletCeftocid O · 10 tablet dtMarc Laboratories · MRP ₹235.00
  16. ₹23.61/tabletC Pod · 10 tablet dtJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹236.14
  17. ₹24.13/tabletCefopen (Morepen) · 10 tablet dtMorepen Laboratories · MRP ₹241.31
  18. ₹24.92/tabletIpodex · 10 tablet dtIntra Labs · MRP ₹249.24
  19. ₹25.78/tabletCidaflox · 10 tablet dtJuggat Pharma · MRP ₹257.80
  20. ₹27.43/tabletCepotuf · 10 tablet dtVanguard Therapeutics · MRP ₹274.33

Cefpodoxime Syrup 50 mg

28 packs, ₹0.70 to ₹4.80 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.70/mlTroypod · 30 ml syrupTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹21.12
  2. ₹1.57/mlCefpo · 30 ml syrupFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹47.00
  3. ₹1.67/mlProcep · 30 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹50.00
  4. ₹1.83/mlAtack · 30 ml syrupOlcare · MRP ₹55.00
  5. ₹2.44/mlMetoxim · 30 ml syrupNovartis India · MRP ₹73.13
  6. ₹2.44/mlMonotax O · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹73.16
  7. ₹2.55/mlZosdem · 30 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹76.48
  8. ₹2.68/mlPodo · 30 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹80.30
  9. ₹2.80/mlDoxcef · 60 ml syrupLupin · MRP ₹168.19
  10. ₹2.82/mlPodxetil · 30 ml syrupKoye Pharmaceuticals · MRP ₹84.70
  11. ₹2.88/mlTambac · 30 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹86.25
  12. ₹2.93/mlCacef · 30 ml syrupCachet Pharmaceuticals · MRP ₹88.00
The other 16 by price per ml
  1. ₹2.96/mlSpectratil · 30 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹88.78
  2. ₹3.03/mlPodocip · 30 ml syrupCipla · MRP ₹91.00
  3. ₹3.07/mlOnetrix O · 30 ml syrupWens Pharma · MRP ₹92.00
  4. ₹3.13/mlNepodoxim · 30 ml syrupWilshire Health Care · MRP ₹93.75
  5. ₹3.22/mlKefpod · 30 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹96.56
  6. ₹3.40/mlCefpopen · 30 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹102.09
  7. ₹3.44/mlFoloup · 30 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹103.12
  8. ₹3.47/mlC Pod · 30 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹104.04
  9. ₹3.50/mlCefodem · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹105.00
  10. ₹3.54/mlZedocef · 30 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹106.20
  11. ₹3.64/mlProxtl · 30 ml syrupAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹109.08
  12. ₹3.93/mlCefdryl · 30 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹118.00
  13. ₹4.53/mlDoxcef · 30 ml syrupLupin · MRP ₹135.75
  14. ₹4.60/mlCefoprox · 30 ml syrupCipla · MRP ₹138.13
  15. ₹4.66/mlPodocef · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹139.68
  16. ₹4.80/mlKefmax · 30 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹144.00

Cefpodoxime Syrup 100 mg

24 packs, ₹1.13 to ₹8.64 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.13/mlCadiceft O · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹33.75
  2. ₹2.33/mlCefoder · 30 ml syrupElder Projects · MRP ₹70.00
  3. ₹3.40/mlOmnacefpo · 30 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹102.00
  4. ₹3.53/mlCepoday · 30 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹105.94
  5. ₹3.69/mlMonotax O · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹110.60
  6. ₹3.80/mlKefmed · 30 ml syrupMed Manor Organics · MRP ₹114.00
  7. ₹4.01/mlCupal · 30 ml syrupDr. Johns Laboratories · MRP ₹120.38
  8. ₹4.40/mlCefodem · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹132.00
  9. ₹4.66/mlC Pod · 30 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹139.75
  10. ₹4.73/mlAlexpod · 30 ml syrupElinor Pharma · MRP ₹142.00
  11. ₹4.82/mlPodoxim · 30 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹144.50
  12. ₹4.83/mlOnetrix O · 30 ml syrupWens Pharma · MRP ₹145.00
The other 12 by price per ml
  1. ₹4.95/mlPodcef · 30 ml syrupGalpha Laboratories · MRP ₹148.55
  2. ₹4.97/mlPedicef (Olcare) · 30 ml syrupOlcare · MRP ₹149.00
  3. ₹5.13/mlPodxetil · 30 ml syrupKoye Pharmaceuticals · MRP ₹154.00
  4. ₹5.18/mlSpectratil · 30 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹155.53
  5. ₹5.41/mlGrandcef · 30 ml syrupGrandcure Healthcare · MRP ₹162.19
  6. ₹5.78/mlFoloup · 30 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹173.44
  7. ₹6.50/mlCefdryl · 30 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹195.00
  8. ₹6.74/mlPolares · 30 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹202.05
  9. ₹6.95/mlBactogard · 30 ml syrupIndoco Remedies · MRP ₹208.36
  10. ₹7.18/mlZedocef · 30 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹215.53
  11. ₹7.77/mlDoxcef · 30 ml syrupLupin · MRP ₹233.10
  12. ₹8.64/mlPodocef · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹259.20

Cefpodoxime Tablet DT 50 mg

22 packs, ₹4.02 to ₹15.46 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹4.02/tabletAcrocef · 10 tablet dtAcron Pharmaceuticals · MRP ₹40.18
  2. ₹5.23/tabletGrandcef · 10 tablet dtGrandcure Healthcare · MRP ₹52.28
  3. ₹6.00/tabletMetoxim · 10 tablet dtNovartis India · MRP ₹60.00
  4. ₹6.52/tabletProdox · 10 tablet dtGufic Bioscience · MRP ₹65.17
  5. ₹6.90/tabletCefobit · 10 tablet dtCubit Healthcare · MRP ₹69.00
  6. ₹6.95/tabletCodimol · 10 tablet dtGujarat Terce Laboratories · MRP ₹69.50
  7. ₹6.98/tabletZidime · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹69.77
  8. ₹7.03/tabletOpox · 10 tablet dtHetero Healthcare · MRP ₹70.25
  9. ₹7.25/tabletXop · 10 tablet dtCorona · MRP ₹72.45
  10. ₹8.05/tabletZipod · 10 tablet dtFDC · MRP ₹80.53
  11. ₹8.85/tabletMacpod · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹88.45
  12. ₹8.85/tabletPolypod · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹88.45
The other 10 by price per tablet
  1. ₹8.85/tabletZedocef · 10 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹88.45
  2. ₹9.00/tabletCedon · 10 tablet dtBlue Cross Laboratories · MRP ₹90.00
  3. ₹9.35/tabletMonotax O · 10 tablet dtZydus Healthcare · MRP ₹93.52
  4. ₹10.12/tabletOxipod · 10 tablet dtIndoco Remedies · MRP ₹101.16
  5. ₹10.96/tabletMicrocef · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹109.60
  6. ₹11.06/tabletBactogard · 10 tablet dtIndoco Remedies · MRP ₹110.63
  7. ₹12.66/tabletDoxcef · 10 tablet dtLupin · MRP ₹126.55
  8. ₹13.13/tabletCepodem · 10 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹131.25
  9. ₹14.06/tabletSwich · 10 tablet dtAlkem Laboratories · MRP ₹140.60
  10. ₹15.46/tabletPecef · 10 tablet dtJB Chemicals · MRP ₹154.61

Cefpodoxime Suspension 100 mg

19 packs, ₹2.55 to ₹8.57 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹2.55/mlOrixime (Aristo) · 30 ml suspensionAristo Laboratories · MRP ₹76.54
  2. ₹3.73/mlCepocrest · 30 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹112.00
  3. ₹4.00/mlCepoway · 30 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  4. ₹4.88/mlTambac · 30 ml suspensionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹146.25
  5. ₹5.31/mlSofidoxim DS · 30 ml suspensionKLM Laboratories · MRP ₹159.38
  6. ₹5.63/mlTocef · 30 ml suspensionSynchem Lab · MRP ₹168.75
  7. ₹5.68/mlCodimol · 30 ml suspensionGujarat Terce Laboratories · MRP ₹170.50
  8. ₹5.98/mlKefpod · 30 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹179.53
  9. ₹6.03/mlCrapod (Uniza) · 30 ml suspensionUniza Healthcare · MRP ₹180.94
  10. ₹6.04/mlYcepo · 30 ml suspensionShine Pharmaceuticals · MRP ₹181.10
  11. ₹6.06/mlDelpocure · 30 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹181.91
  12. ₹6.09/mlMicrocef · 30 ml suspensionMicro Labs · MRP ₹182.80
The other 7 by price per ml
  1. ₹6.56/mlMonocef O · 30 ml suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹196.87
  2. ₹6.81/mlCepodem · 30 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹204.38
  3. ₹7.18/mlMacpod · 30 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹215.53
  4. ₹7.18/mlPolypod · 30 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹215.53
  5. ₹7.56/mlSwich · 30 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹226.85
  6. ₹8.31/mlPecef · 30 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹249.44
  7. ₹8.57/mlCefoprox · 30 ml suspensionCipla · MRP ₹257.13

Cefpodoxime Suspension 50 mg

18 packs, ₹2.16 to ₹5.15 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹2.16/mlSwich · 60 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹129.35
  2. ₹2.53/mlCrapod (Uniza) · 30 ml suspensionUniza Healthcare · MRP ₹75.89
  3. ₹2.94/mlPodcef · 30 ml suspensionGalpha Laboratories · MRP ₹88.29
  4. ₹2.97/mlPodoxim · 30 ml suspensionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹89.00
  5. ₹3.08/mlCodimol · 30 ml suspensionGujarat Terce Laboratories · MRP ₹92.50
  6. ₹3.12/mlCepocrest · 30 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹93.50
  7. ₹3.12/mlElpicef · 30 ml suspensionEmbiotic Lab · MRP ₹93.66
  8. ₹3.14/mlDelpocure · 30 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹94.24
  9. ₹3.43/mlCepoway · 30 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹103.00
  10. ₹3.50/mlCepodem · 30 ml suspensionRanbaxy Laboratories · MRP ₹105.00
  11. ₹3.50/mlExpodox · 30 ml suspensionIndswift Laboratories · MRP ₹104.91
  12. ₹3.63/mlPolares · 30 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹108.80
The other 6 by price per ml
  1. ₹3.65/mlMicrocef · 30 ml suspensionMicro Labs · MRP ₹109.60
  2. ₹3.69/mlBactogard · 30 ml suspensionIndoco Remedies · MRP ₹110.63
  3. ₹3.95/mlCidaflox · 30 ml suspensionJuggat Pharma · MRP ₹118.50
  4. ₹4.06/mlMonocef O · 30 ml suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹121.87
  5. ₹4.31/mlSwich · 30 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹129.35
  6. ₹5.15/mlPecef · 30 ml suspensionJB Chemicals · MRP ₹154.61

Cefpodoxime Tablet 50 mg

15 packs, ₹4.81 to ₹25.80 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹4.81/tabletKefodime · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹48.12
  2. ₹5.03/tabletDox Two · 10 tabletCore Healthcare · MRP ₹50.32
  3. ₹5.63/tabletCefdron · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹56.25
  4. ₹5.76/tabletCemeri · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹57.55
  5. ₹5.90/tabletCepo · 10 tabletWinsome Lab · MRP ₹59.00
  6. ₹7.50/tabletPodxetil · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  7. ₹8.60/tabletFinecef · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹85.95
  8. ₹9.28/tabletGudcef · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹92.79
  9. ₹9.50/tabletAtack · 10 tabletOlcare · MRP ₹95.00
  10. ₹9.63/tabletSpectratil · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹96.29
  11. ₹10.92/tabletCepy O · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹109.20
  12. ₹12.19/tabletMonocef O · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹121.87
The other 3 by price per tablet
  1. ₹12.50/tabletCefpo · 6 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  2. ₹15.47/tabletTocef · 6 tabletSynchem Lab · MRP ₹92.81
  3. ₹25.80/tabletPropzit · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹258.00

Cefpodoxime Drops 25 mg

12 packs, ₹7.61 to ₹12.48 per ml.

  1. ₹7.61/mlOpox · 10 ml dropsHetero Healthcare · MRP ₹76.10
  2. ₹8.18/mlCepy O · 10 ml dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹81.75
  3. ₹8.33/mlFoloup · 10 ml dropsIpca Laboratories · MRP ₹83.30
  4. ₹9.13/mlBactogard · 10 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹91.25
  5. ₹9.13/mlOxipod · 10 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹91.25
  6. ₹9.44/mlC Pod · 10 ml dropsJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹94.37
  7. ₹9.50/mlMonocef O · 10 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹95.00
  8. ₹10.10/mlPolares · 10 ml dropsZuventus Healthcare · MRP ₹100.95
  9. ₹10.93/mlSwich · 10 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹109.25
  10. ₹11.08/mlTimebond · 10 ml dropsBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹110.81
  11. ₹11.34/mlPolypod · 10 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹113.43
  12. ₹12.48/mlMacpod · 10 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹124.78

Cefpodoxime Dry Syrup

8 packs, ₹0.45 to ₹3.53 per ml.

  1. ₹0.45/mlCdo · 30 ml dry syrupPatson Laboratories · MRP ₹13.50
  2. ₹1.80/mlMcef-O · 30 ml dry syrupMedico Labs · MRP ₹54.00
  3. ₹2.65/mlZek · 30 ml dry syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹79.60
  4. ₹2.78/mlIvadox · 30 ml dry syrupIva Healthcare · MRP ₹83.44
  5. ₹3.00/mlPharcef CV · 30 ml dry syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹90.00
  6. ₹3.02/mlCefjoy · 30 ml dry syrupJB Chemicals · MRP ₹90.65
  7. ₹3.07/mlPodix · 30 ml dry syrupAltius Pharmaceuticals · MRP ₹92.00
  8. ₹3.53/mlTaxpod · 30 ml dry syrupAcinta Pharmaceuticals · MRP ₹106.00

Cefpodoxime Tablet

6 packs, ₹14.00 to ₹39.00 per tablet.

  1. ₹14.00/tabletPsygrain · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹140.00
  2. ₹17.72/tabletCefofly · 10 tabletSunberry Lifesciences · MRP ₹177.19
  3. ₹18.80/tabletBioxim · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹188.00
  4. ₹19.39/tabletDox Two XP · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹193.85
  5. ₹22.50/tabletSporep CD · 10 tabletReps Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
  6. ₹39.00/tabletViadoxyim · 10 tabletViatris · MRP ₹390.00

Cefpodoxime Dry Syrup 200 mg

4 packs, ₹2.07 to ₹3.53 per ml.

  1. ₹2.07/mlCemeri · 30 ml dry syrupMeridian Medicare · MRP ₹62.00
  2. ₹2.83/mlAristopod · 30 ml dry syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
  3. ₹3.12/mlYcepo · 30 ml dry syrupShine Pharmaceuticals · MRP ₹93.45
  4. ₹3.53/mlZerapod · 30 ml dry syrupEysys Pharmaceutical · MRP ₹106.03

Cefpodoxime Drops 50 mg

4 packs, ₹9.28 to ₹10.80 per ml.

  1. ₹9.28/mlCepodem · 10 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹92.81
  2. ₹9.28/mlMonocef O · 10 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹92.81
  3. ₹9.75/mlTocef · 10 ml dropsSynchem Lab · MRP ₹97.50
  4. ₹10.80/mlCedon · 10 ml dropsBlue Cross Laboratories · MRP ₹108.00

Cefpodoxime Tablet 400 mg

3 packs, ₹35.62 to ₹42.93 per tablet.

  1. ₹35.62/tabletMonocef O SR · 5 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹178.12
  2. ₹35.63/tabletCepodem · 5 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹178.13
  3. ₹42.93/tabletSwich SR · 5 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹214.65

Cefpodoxime Oral Suspension 50 mg

2 packs, ₹1.55 to ₹3.28 per ml.

  1. ₹1.55/mlBenocef · 50 ml oral suspensionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹77.34
  2. ₹3.28/mlAcejet O · 30 ml oral suspensionThemis Medicare · MRP ₹98.43

Cefpodoxime Oral Drops

2 packs, ₹9.18 per ml.

  1. ₹9.18/mlBrutacross · 10 ml oral dropsMankind Prime Labs · MRP ₹91.78
  2. ₹9.18/mlBrutastrong · 10 ml oral dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹91.78

Cefpodoxime Drops

2 packs, ₹3.69 to ₹5.58 per ml.

  1. ₹3.69/mlProditil · 10 ml dropsUniventis Medicare · MRP ₹36.89
  2. ₹5.58/mlUnidoxim · 10 ml dropsUnipower Pharmaceuticals · MRP ₹55.80

Cefpodoxime Oral Suspension 100 mg

1 pack, ₹1.87 per ml.

  1. ₹1.87/mlAcejet O · 100 ml oral suspensionThemis Medicare · MRP ₹186.56

Cefpodoxime Syrup

1 pack, ₹2.33 per ml.

  1. ₹2.33/mlAlexpod · 30 ml syrupElinor Pharma · MRP ₹70.00

Cefpodoxime Capsule 200 mg

1 pack, ₹20.63 per capsule.

  1. ₹20.63/capsulePoxestal · 10 capsuleStallion Laboratories · MRP ₹206.25

Cefpodoxime Capsule 50 mg

1 pack, ₹3.00 per capsule.

  1. ₹3.00/capsuleRapod · 10 capsuleWens Pharma · MRP ₹30.00

Cefpodoxime Cream

1 pack, ₹11.33 per g.

  1. ₹11.33/gSafenix · 15 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹170.00

Cefpodoxime Lotion

1 pack, ₹5.17 per ml.

  1. ₹5.17/mlSafenix · 30 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹155.00

Cefpodoxime Injection 100 mg

1 pack, ₹6.55 per ml.

  1. ₹6.55/mlSafepodox · 30 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹196.58

Cefpodoxime Drops 100 mg

1 pack, ₹12.48 per ml.

  1. ₹12.48/mlZedocef · 10 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹124.78

Cefpodoxime Tablet MR 200 mg

1 pack, ₹11.33 per tablet.

  1. ₹11.33/tabletZidime · 10 tablet mrAbbott Healthcare · MRP ₹113.33

1 further form and strength with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.