Medicines / Molecules / Cefixime + Clavulanic Acid

Cefixime + Clavulanic AcidEvery pack, by price.

117 packs of Cefixime + Clavulanic Acid on NPPA's price list for July 2026: 93 brands from 75 companies, in 19 forms and strengths.

Packs
117
Brands
93
Companies
75
Forms and strengths
19
Price-controlled packs
0 of 117

Packs, lowest price per unit first

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 200/125 mg

71 packs, ₹0.02 to ₹50.19 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.02/tabletCeftilox CV · 6 tabletIntra Life · MRP ₹0.12
  2. ₹7.00/tabletTox CV · 6 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹42.00
  3. ₹11.97/tabletXimeceff CV · 10 tabletLupin · MRP ₹119.70
  4. ₹12.50/tabletFormic CV (Eld) · 10 tabletElder Labs · MRP ₹125.00
  5. ₹13.38/tabletKefix C · 10 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹133.75
  6. ₹14.25/tabletZefway CV · 6 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹85.50
  7. ₹14.58/tabletAricef O CV · 6 tabletMicro Labs · MRP ₹87.50
  8. ₹15.63/tabletZefikay CV · 6 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹93.75
  9. ₹15.80/tabletStarfix CV · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹158.00
  10. ₹16.80/tabletAncef CV · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹168.00
  11. ₹17.50/tabletBacstan CV · 10 tabletAvis Life Care · MRP ₹175.00
  12. ₹19.90/tabletCefilab-Cv · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹199.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹20.50/tabletCefismart CV · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹205.00
  2. ₹22.34/tabletDeclav · 10 tabletDWD Pharmaceuticals · MRP ₹223.40
  3. ₹23.44/tabletAuxime CV · 10 tabletAurz Pharmaceuticals · MRP ₹234.37
  4. ₹23.72/tabletXipil CV · 6 tabletPsychotropics India · MRP ₹142.31
  5. ₹25.00/tabletCefitaxe CV · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹250.00
  6. ₹26.04/tabletCefimed CL · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹260.43
  7. ₹26.50/tabletRedicate Clav · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹265.00
  8. ₹26.53/tabletCeficrat CV · 10 tabletSyncom Formulations · MRP ₹265.31
  9. ₹26.67/tabletHhcefi CV · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹266.72
  10. ₹27.00/tabletHotcef CV · 10 tabletNextgen Health Care · MRP ₹270.00
  11. ₹27.05/tabletComtrix CV · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹270.47
  12. ₹27.18/tabletHifen CV · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹271.80
  13. ₹27.60/tabletCefxiatim CV · 10 tabletViatris · MRP ₹276.00
  14. ₹27.84/tabletCefkem CV · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹278.44
  15. ₹27.84/tabletTaxim CV · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹278.40
  16. ₹28.38/tabletTopcef Clav · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹283.75
  17. ₹29.00/tabletOxim CV · 10 tabletDivine Lifecare · MRP ₹290.00
  18. ₹29.06/tabletBactofaze · 10 tabletRepens Healthcare India · MRP ₹290.62
  19. ₹29.09/tabletZimking CV · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹290.90
  20. ₹29.15/tabletCefiwok CV · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹291.50
  21. ₹29.17/tabletMefim-Cv · 6 tabletMedico Labs · MRP ₹175.00
  22. ₹29.67/tabletCeflab CV · 6 tabletMegha Healthcare · MRP ₹178.00
  23. ₹30.00/tabletUltifix CV · 6 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹180.00
  24. ₹30.62/tabletTaxim O CV · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹306.20
  25. ₹30.67/tabletCefine CV · 6 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹184.00
  26. ₹30.93/tabletMahacef CV · 6 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹185.55
  27. ₹31.31/tabletMilixim CV · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹313.12
  28. ₹31.42/tabletE-Cef CV · 10 tabletLupin · MRP ₹314.20
  29. ₹31.67/tabletJafix CV · 6 tabletJarun Pharmaceuticals · MRP ₹190.00
  30. ₹32.50/tabletGrandclav · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹325.00
  31. ₹32.66/tabletAlmocef CV · 6 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹195.94
  32. ₹32.70/tabletUmafix CV · 10 tabletUmano Healthcare · MRP ₹327.00
  33. ₹32.81/tabletJifon CV · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹328.13
  34. ₹33.24/tabletCadixim CV · 6 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹199.45
  35. ₹33.28/tabletGramocef CV · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹332.80
  36. ₹33.56/tabletViocef CV · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹335.63
  37. ₹34.06/tabletRemicef CV · 6 tabletPrimus Remedies · MRP ₹204.37
  38. ₹34.80/tabletOmnix CV · 10 tabletCipla · MRP ₹347.95
  39. ₹35.25/tabletXecute CV · 10 tabletCorona · MRP ₹352.45
  40. ₹35.63/tabletCefomarc CV · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹356.25
  41. ₹35.81/tabletCeftas-Cv · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹358.13
  42. ₹36.12/tabletZofix CV · 10 tabletAlembic · MRP ₹361.20
  43. ₹36.32/tabletSi-Fixim CV · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹363.23
  44. ₹36.37/tabletOdicef CV · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹363.67
  45. ₹36.43/tabletZifi CV · 10 tabletFDC · MRP ₹364.34
  46. ₹36.47/tabletCeme CV · 10 tabletIntag Remedies · MRP ₹364.69
  47. ₹36.51/tabletCefrax CV · 10 tabletCipla · MRP ₹365.10
  48. ₹37.42/tabletTrixon CV · 6 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹224.53

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 100/62.5 mg

9 packs, ₹11.00 to ₹28.36 per tablet.

  1. ₹11.00/tabletAlmocef CV · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹110.00
  2. ₹11.70/tabletCeftas-Cv · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹117.00
  3. ₹15.33/tabletKefclav · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹92.00
  4. ₹16.83/tabletCefolac CV · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹168.30
  5. ₹17.00/tabletMahacef CV · 6 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹101.97
  6. ₹17.80/tabletUmafix CV · 10 tabletUmano Healthcare · MRP ₹178.00
  7. ₹22.75/tabletTaxclav · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹227.50
  8. ₹26.25/tabletXimclav · 6 tabletThemis Medicare · MRP ₹157.51
  9. ₹28.36/tabletIndcef CV · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹283.59

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet

9 packs, ₹13.75 to ₹28.03 per tablet.

  1. ₹13.75/tabletOrixime CV · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹137.50
  2. ₹17.05/tabletCefitru CV · 10 tabletRhine Biogenics · MRP ₹170.48
  3. ₹17.10/tabletSeptacef CV · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹171.00
  4. ₹19.20/tabletSeptran CV · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹192.04
  5. ₹21.00/tabletCfx CV · 10 tabletSkymax Laboratories · MRP ₹210.00
  6. ₹23.71/tabletCefifeel CV · 10 tabletAarux Pharmaceuticals · MRP ₹237.13
  7. ₹26.63/tabletCefoblaze CV · 10 tabletMeghmani Lifesciences · MRP ₹266.25
  8. ₹26.81/tabletEnvofix CV · 10 tabletNarankaa Pharma · MRP ₹268.13
  9. ₹28.03/tabletCefibig CV · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹280.31

Cefixime + Clavulanic Acid Dry Syrup 50/31.25 mg

9 packs, ₹0.80 to ₹4.53 per ml.

  1. ₹0.80/mlOmnapil CV · 30 ml dry syrupPsychotropics India · MRP ₹23.98
  2. ₹2.65/mlMilixim CV · 30 ml dry syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹79.50
  3. ₹3.17/mlCefitaxe CV · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
  4. ₹3.43/mlRite O Cef CV · 30 ml dry syrupMicro Labs · MRP ₹103.00
  5. ₹3.50/mlCefine CV · 30 ml dry syrupFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
  6. ₹3.66/mlCefkem CV · 30 ml dry syrupAlkem Laboratories · MRP ₹109.69
  7. ₹4.17/mlCefoclav · 30 ml dry syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
  8. ₹4.40/mlTaxim O CV · 30 ml dry syrupAlkem Laboratories · MRP ₹132.00
  9. ₹4.53/mlZifi CV · 30 ml dry syrupFDC · MRP ₹135.80

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 500/125 mg

2 packs, ₹19.68 to ₹75.00 per tablet.

  1. ₹19.68/tabletArsenall CV · 10 tabletMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹196.77
  2. ₹75.00/tabletHytos CV · 6 tabletStartos Health Care · MRP ₹450.00

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 325 mg

2 packs, ₹12.50 to ₹37.43 per tablet.

  1. ₹12.50/tabletCefaclass CV · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹125.00
  2. ₹37.43/tabletBactofix CV · 6 tabletUniventis Medicare · MRP ₹224.60

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 200 mg

2 packs, ₹9.86 to ₹28.75 per tablet.

  1. ₹9.86/tabletZakter CV · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹98.63
  2. ₹28.75/tabletCefine CV · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹287.50

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet DT 100/62.5 mg

2 packs, ₹15.00 to ₹21.55 per tablet.

  1. ₹15.00/tabletCefolac CV · 6 tablet dtMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
  2. ₹21.55/tabletZifi CV · 10 tablet dtFDC · MRP ₹215.48

Cefixime + Clavulanic Acid Injection 1500 mg

1 pack, ₹185.00 per injection.

  1. ₹185.00/injectionCefbac · 1 injectionProtech Biosystems · MRP ₹185.00

Cefixime + Clavulanic Acid Dry Syrup

1 pack, ₹3.72 per ml.

  1. ₹3.72/mlCefibig CV · 30 ml dry syrupSurge Biotech · MRP ₹111.56

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet XL 200 Mg/125 mg

1 pack, ₹17.28 per tablet.

  1. ₹17.28/tabletCeficad XL · 10 tablet xlCadila Pharmaceuticals · MRP ₹172.80

Cefixime + Clavulanic Acid Oral Suspension 50/31.25 mg

1 pack, ₹4.26 per ml.

  1. ₹4.26/mlCefolac CV · 30 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹127.87

Cefixime + Clavulanic Acid Suspension 50/31.25 mg

1 pack, ₹4.13 per ml.

  1. ₹4.13/mlKefclav · 30 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹124.00

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 375/125 mg

1 pack, ₹26.70 per tablet.

  1. ₹26.70/tabletSporidex CV · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹267.00

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet 750/125 mg

1 pack, ₹42.19 per tablet.

  1. ₹42.19/tabletSporidex CV · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹421.88

Cefixime + Clavulanic Acid Syrup 200/28.5 mg

1 pack, ₹2.16 per ml.

  1. ₹2.16/mlStarclav · 30 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹64.68

Cefixime + Clavulanic Acid Dry Syrup 400/57 mg

1 pack, ₹5.90 per ml.

  1. ₹5.90/mlStarclav · 30 ml dry syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹177.00

Cefixime + Clavulanic Acid Dry Syrup 100/62.5 mg

1 pack, ₹6.63 per ml.

  1. ₹6.63/mlZifi CV · 30 ml dry syrupFDC · MRP ₹199.00

Cefixime + Clavulanic Acid Tablet DT 50/31.25 mg

1 pack, ₹11.28 per tablet.

  1. ₹11.28/tabletZifi CV · 10 tablet dtFDC · MRP ₹112.78

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.