Medicines / Molecules / Cefalexin
CefalexinEvery pack, by price.
97 packs of Cefalexin on NPPA's price list for July 2026: 43 brands from 35 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 97
- Brands
- 43
- Companies
- 35
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 0 of 97
Packs, lowest price per unit first
Cefalexin Capsule 500 mg
23 packs, ₹1.25 to ₹28.21 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹1.25/capsulePhlex · 10 capsuleStallion Laboratories · MRP ₹12.50
- ₹3.79/capsuleCeftop (Indswift) · 10 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹37.87
- ₹4.40/capsuleSporivent · 10 capsuleUniventis Medicare · MRP ₹44.00
- ₹4.63/capsuleLaboceph · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹46.25
- ₹4.81/capsulePhalexin · 10 capsuleLaborate Pharmaceutical · MRP ₹48.10
- ₹6.23/capsuleSporolin · 10 capsuleFranklin Laboratories (India) · MRP ₹62.25
- ₹10.82/capsuleSeafax · 10 capsuleAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹108.15
- ₹11.00/capsuleMonacef · 10 capsuleZee Laboratories · MRP ₹110.00
- ₹12.23/capsuleEldoxine · 10 capsuleElder Projects · MRP ₹122.33
- ₹13.40/capsuleCefter · 10 capsuleGujarat Terce Laboratories · MRP ₹134.00
- ₹13.50/capsuleCephy (Leef) · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
- ₹14.10/capsuleCephalkem · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹141.00
The other 11 by price per capsule
- ₹14.50/capsuleLexipil · 10 capsulePsychotropics India · MRP ₹145.00
- ₹15.95/capsuleIntaceph · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹159.50
- ₹18.66/capsuleCephal (Alkem) · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹186.55
- ₹19.19/capsuleLX · 10 capsuleApex Laboratories · MRP ₹191.90
- ₹19.72/capsuleCephadex · 10 capsuleCipla · MRP ₹197.15
- ₹22.32/capsuleCephaxin · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹223.17
- ₹23.24/capsuleRofex · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹232.42
- ₹25.69/capsuleSporidex · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹256.88
- ₹26.00/capsuleCefaladex · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹260.00
- ₹26.96/capsulePhexin · 10 capsuleGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹269.63
- ₹28.21/capsuleCeff · 10 capsuleLupin · MRP ₹282.05
Cefalexin Capsule 250 mg
13 packs, ₹6.00 to ₹14.80 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹6.00/capsuleSpor · 20 capsuleBal Pharma · MRP ₹120.00
- ₹6.00/capsuleSporolin · 10 capsuleFranklin Laboratories (India) · MRP ₹60.00
- ₹6.46/capsuleCephaxin · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹64.55
- ₹6.60/capsuleCefter · 10 capsuleGujarat Terce Laboratories · MRP ₹66.00
- ₹6.67/capsuleOriphex · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹66.73
- ₹8.63/capsuleCephalkem · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹86.25
- ₹9.81/capsuleCephadex · 10 capsuleCipla · MRP ₹98.13
- ₹10.75/capsuleRofex · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹107.49
- ₹11.72/capsuleSporidex · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹117.19
- ₹12.15/capsulePhexin · 10 capsuleGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹121.50
- ₹12.50/capsuleCeff · 10 capsuleLupin · MRP ₹125.00
- ₹13.00/capsuleCefaladex · 10 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹130.00
The other 1 by price per capsule
- ₹14.80/capsuleLX · 10 capsuleApex Laboratories · MRP ₹148.00
Cefalexin Tablet 250 mg
8 packs, ₹5.90 to ₹27.56 per tablet.
- ₹5.90/tabletCefel · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹59.00
- ₹7.39/tabletCarefex · 10 tabletOlcare · MRP ₹73.90
- ₹8.40/tabletCepharil · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹84.00
- ₹9.30/tabletDroxipic · 10 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹93.00
- ₹11.84/tabletNufex · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹118.43
- ₹21.38/tabletSporidex · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹213.75
- ₹21.65/tabletCefter · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹216.50
- ₹27.56/tabletCeff CF · 4 tabletLupin · MRP ₹110.25
Cefalexin Tablet 500 mg
7 packs, ₹11.68 to ₹55.30 per tablet.
- ₹11.68/tabletCeff · 4 tabletLupin · MRP ₹46.70
- ₹16.31/tabletDroxipic · 10 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹163.12
- ₹18.28/tabletCarefex · 10 tabletOlcare · MRP ₹182.81
- ₹22.54/tabletNufex · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹225.36
- ₹38.45/tabletCefter · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹384.50
- ₹38.75/tabletSephen · 4 tabletRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹155.00
- ₹55.30/tabletBactex · 10 tabletQuality Pharma · MRP ₹553.00
Cefalexin Syrup 125 mg
7 packs, ₹0.79 to ₹3.81 per ml.
- ₹0.79/mlCephaxin · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹23.72
- ₹1.50/mlEldoxine · 30 ml syrupElder Projects · MRP ₹45.00
- ₹1.97/mlSporidex · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹59.06
- ₹2.17/mlSporidex Redimix · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹65.00
- ₹2.32/mlPhexin · 60 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹138.94
- ₹2.38/mlCeff · 60 ml syrupLupin · MRP ₹142.55
- ₹3.81/mlCeff · 30 ml syrupLupin · MRP ₹114.35
Cefalexin Drops 100 mg
6 packs, ₹2.89 to ₹12.89 per ml.
- ₹2.89/mlTiceph · 10 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹28.90
- ₹6.90/mlCephalkem · 10 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹69.00
- ₹10.62/mlPhexin · 10 ml dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹106.17
- ₹10.90/mlSporidex · 10 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹109.00
- ₹12.80/mlSporidex Redimix · 10 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹128.00
- ₹12.89/mlCeff · 10 ml dropsLupin · MRP ₹128.90
Cefalexin Tablet 125 mg
6 packs, ₹3.18 to ₹12.56 per tablet.
- ₹3.18/tabletCephaxin · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹31.80
- ₹5.91/tabletCephalkem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹59.06
- ₹6.56/tabletUnifex Kid · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹65.63
- ₹7.00/tabletUnifex · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹70.00
- ₹11.29/tabletCeff · 10 tabletLupin · MRP ₹112.90
- ₹12.56/tabletPhexin · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹125.62
Cefalexin Tablet DT 250 mg
5 packs, ₹1.01 to ₹24.17 per tablet.
- ₹1.01/tabletPhexin · 100 tablet dtGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹101.00
- ₹4.00/tabletRofex · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹40.00
- ₹18.42/tabletCephadex · 10 tablet dtCipla · MRP ₹184.18
- ₹22.21/tabletCeff · 10 tablet dtLupin · MRP ₹222.05
- ₹24.17/tabletPhexin · 10 tablet dtGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹241.73
Cefalexin Syrup 250 mg
5 packs, ₹1.00 to ₹5.20 per ml.
- ₹1.00/mlSporolin · 30 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹30.00
- ₹1.53/mlCefter · 30 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹46.00
- ₹3.99/mlPhexin · 60 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹239.16
- ₹4.22/mlCeff · 60 ml syrupLupin · MRP ₹253.30
- ₹5.20/mlSporidex Redimix · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹156.00
Cefalexin Dry Syrup 125 mg
4 packs, ₹0.55 to ₹5.60 per ml.
- ₹0.55/mlStaphydex · 30 ml dry syrupNovartis India · MRP ₹16.50
- ₹2.16/mlCeff · 30 ml dry syrupLupin · MRP ₹64.75
- ₹2.33/mlRofex · 30 ml dry syrupAbbott Healthcare · MRP ₹69.90
- ₹5.60/mlCefter · 30 ml dry syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹168.00
Cefalexin Tablet 750 mg
3 packs, ₹43.89 to ₹53.38 per tablet.
- ₹43.89/tabletPhexin BD · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹438.89
- ₹46.31/tabletSporidex AF · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹463.13
- ₹53.38/tabletCeff · 6 tabletLupin · MRP ₹320.25
Cefalexin Tablet DT 125 mg
3 packs, ₹8.87 to ₹10.97 per tablet.
- ₹8.87/tabletRofex · 10 tablet dtAbbott Healthcare · MRP ₹88.73
- ₹9.59/tabletCephadex · 10 tablet dtCipla · MRP ₹95.86
- ₹10.97/tabletSporidex · 10 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹109.69
Cefalexin Tablet 375 mg
2 packs, ₹25.43 to ₹27.30 per tablet.
- ₹25.43/tabletPhexin BD · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹254.34
- ₹27.30/tabletSporidex AF · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹273.00
Cefalexin Tablet 200 mg
1 pack, ₹16.40 per tablet.
- ₹16.40/tabletBlocef · 10 tabletEcon Healthcare · MRP ₹164.00
Cefalexin Dry Syrup 100 mg
1 pack, ₹2.54 per ml.
- ₹2.54/mlCefastar · 30 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹76.26
Cefalexin Suspension 125 mg
1 pack, ₹1.47 per ml.
- ₹1.47/mlPacilex · 100 ml suspensionPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹146.95
Cefalexin Dry Syrup 250 mg
1 pack, ₹5.25 per ml.
- ₹5.25/mlPhexin · 30 ml dry syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹157.50
Cefalexin Suspension 250 mg
1 pack, ₹4.63 per ml.
- ₹4.63/mlPhexin · 30 ml suspensionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹138.94
Companies marketing it
- Lupin12 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals12 packs
- Sun Pharma11 packs
- Gujarat Terce Laboratories6 packs
- Alkem5 packs
- Zydus5 packs
- Abbott5 packs
- Cipla4 packs
- Franklin Laboratories (India)3 packs
- Olcare2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Atopic Laboratories2 packs
- Elder Projects2 packs
- Laborate Pharmaceutical2 packs
- Apex Laboratories2 packs
- RPG Life Sciences2 packs
- Bestochem Formulations2 packs
- Quality Pharma1 pack
- Econ Healthcare1 pack
- Mankind1 pack
- Finecure Pharmaceuticals1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Reliance Formulation1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.