Medicines / Molecules / Cefadroxil

CefadroxilEvery pack, by price.

75 packs of Cefadroxil on NPPA's price list for July 2026: 35 brands from 28 companies, in 24 forms and strengths.

Packs
75
Brands
35
Companies
28
Forms and strengths
24
Price-controlled packs
24 of 75

Packs, lowest price per unit first

Cefadroxil Tablet 500 mg

20 packs, ₹3.88 to ₹93.75 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹6.87 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹3.88/tabletCeforange · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹38.75
  2. ₹3.99/tabletCefadroxil (Blue Cross) · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹39.85
  3. ₹4.40/tabletBludrox · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹44.00
  4. ₹4.42/tabletBicef · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹44.24
  5. ₹4.44/tabletCeptdrox · 10 tabletConcept Biosciences · MRP ₹44.38
  6. ₹4.50/tabletCephbid · 4 tabletAlembic · MRP ₹18.00
  7. ₹4.53/tabletCefadroxil · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹45.25
  8. ₹4.69/tabletLacef · 10 tabletSynchem Lab · MRP ₹46.93
  9. ₹6.50/tabletCexil (Leben Lab) · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹65.00
  10. ₹6.60/tabletNefdyl · 10 tabletNoel Pharmaceuticals · MRP ₹66.00
  11. ₹7.16/tabletDroxyl · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹71.60
  12. ₹7.17/tabletCefadrox · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹71.70
The other 8 by price per tablet
  1. ₹7.17/tabletOdoxil · 10 tabletLupin · MRP ₹71.65
  2. ₹7.21/tabletVepan · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹72.13
  3. ₹7.31/tabletCefoxil · 10 tabletBal Pharma · MRP ₹73.10
  4. ₹41.15/tabletCexil 2G · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹411.47
  5. ₹50.00/tabletVistadrox · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹500.00
  6. ₹54.94/tabletCefarock · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹549.41
  7. ₹54.94/tabletKefzen · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹549.40
  8. ₹93.75/tabletVepazil · 6 tabletIndoco Remedies · MRP ₹562.50

Cefadroxil Tablet 250 mg

11 packs, ₹2.80 to ₹48.44 per tablet.

  1. ₹2.80/tabletBicef · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹28.00
  2. ₹3.36/tabletSeadrox · 10 tabletSain Medicaments · MRP ₹33.56
  3. ₹3.85/tabletCexil (Leben Lab) · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹38.50
  4. ₹4.28/tabletKimdrox · 10 tabletKim Lab · MRP ₹42.75
  5. ₹4.30/tabletBludrox · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹43.00
  6. ₹5.22/tabletCefadrox · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹52.21
  7. ₹9.45/tabletLacef · 6 tabletSynchem Lab · MRP ₹56.72
  8. ₹10.26/tabletCefkem · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹102.56
  9. ₹23.25/tabletCexil 2G · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹232.50
  10. ₹43.97/tabletKefzen · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹439.69
  11. ₹48.44/tabletVepazil · 6 tabletIndoco Remedies · MRP ₹290.63

Cefadroxil Tablet 125 mg

6 packs, ₹1.79 to ₹4.81 per tablet.

  1. ₹1.79/tabletCefzen · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹17.94
  2. ₹1.91/tabletKefzen · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹19.06
  3. ₹2.66/tabletCefadrox · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹26.62
  4. ₹2.66/tabletCefadroxil (Blue Cross) · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹26.62
  5. ₹3.00/tabletHydrox · 10 tabletWinsome Lab · MRP ₹30.00
  6. ₹4.81/tabletLacef · 6 tabletSynchem Lab · MRP ₹28.88

Cefadroxil Tablet DT 250 mg

5 packs, ₹2.49 to ₹6.24 per tablet.

  1. ₹2.49/tabletCefadur · 10 tablet dtCipla · MRP ₹24.90
  2. ₹2.83/tabletCephbid · 10 tablet dtAlembic · MRP ₹28.25
  3. ₹5.01/tabletVepan · 10 tablet dtIndoco Remedies · MRP ₹50.06
  4. ₹5.89/tabletDroxyl · 10 tablet dtTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹58.87
  5. ₹6.24/tabletOdoxil · 10 tablet dtLupin · MRP ₹62.40

Cefadroxil Suspension 125 mg

4 packs, ₹0.71 to ₹1.74 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.69 per ml.

  1. ₹0.71/mlCefcare · 30 ml suspensionWanbury · MRP ₹21.37
  2. ₹0.72/mlLacef · 30 ml suspensionSynchem Lab · MRP ₹21.73
  3. ₹0.72/mlOdoxil · 30 ml suspensionLupin · MRP ₹21.70
  4. ₹1.74/mlCefkem · 30 ml suspensionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹52.09

Cefadroxil Dry Syrup 250 mg

3 packs, ₹1.05 to ₹9.97 per ml.

  1. ₹1.05/mlBicef · 30 ml dry syrupMicro Labs · MRP ₹31.50
  2. ₹1.65/mlOdoxil · 30 ml dry syrupLupin · MRP ₹49.60
  3. ₹9.97/mlVepazil · 30 ml dry syrupIndoco Remedies · MRP ₹299.00

Cefadroxil Dry Syrup 125 mg

3 packs, ₹3.83 to ₹6.50 per ml.

  1. ₹3.83/mlCefabid (Life Line) · 30 ml dry syrupLife Line Biotech · MRP ₹115.00
  2. ₹5.44/mlCefamer · 30 ml dry syrupMeditia Labs · MRP ₹163.13
  3. ₹6.50/mlVepazil · 30 ml dry syrupIndoco Remedies · MRP ₹195.00

Cefadroxil Drops 100 mg

2 packs, ₹1.39 to ₹4.23 per ml.

  1. ₹1.39/mlBludrox P · 10 ml dropsBlue Cross Laboratories · MRP ₹13.90
  2. ₹4.23/mlLacef · 10 ml dropsSynchem Lab · MRP ₹42.33

Cefadroxil Rediuse 250 mg

2 packs, ₹0.91 to ₹1.74 per ml.

  1. ₹0.91/mlVepan · 60 ml rediuseIndoco Remedies · MRP ₹54.52
  2. ₹1.74/mlCefadrox · 30 ml rediuseAristo Pharmaceuticals · MRP ₹52.21

Cefadroxil Tablet DT 125 mg

2 packs, ₹1.25 to ₹2.78 per tablet.

  1. ₹1.25/tabletCefadur · 10 tablet dtCipla · MRP ₹12.50
  2. ₹2.78/tabletOdoxil · 10 tablet dtLupin · MRP ₹27.80

Cefadroxil Injection 1000 mg

2 packs, ₹13.41 to ₹67.07 per ml.

  1. ₹13.41/mlCefamed · 5 ml injectionMeridian Medicare · MRP ₹67.07
  2. ₹67.07/injectionCefari · 1 injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹67.07

Cefadroxil Injection 250 mg

2 packs, ₹30.26 to ₹30.46 per injection.

  1. ₹30.26/injectionCefari · 1 injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹30.26
  2. ₹30.46/injectionCefamed · 1 injectionMeridian Medicare · MRP ₹30.46

Cefadroxil Injection 500 mg

2 packs, ₹10.74 to ₹53.71 per ml.

  1. ₹10.74/mlCefamed · 5 ml injectionMeridian Medicare · MRP ₹53.70
  2. ₹53.71/injectionCefari · 1 injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹53.71

Cefadroxil Tablet DT 200 mg

1 pack, ₹17.50 per tablet.

  1. ₹17.50/tabletCefabid (Life Line) · 10 tablet dtLife Line Biotech · MRP ₹175.00

Cefadroxil Rediuse 125 mg

1 pack, ₹0.72 per ml.

  1. ₹0.72/mlCefadrox · 30 ml rediuseAristo Pharmaceuticals · MRP ₹21.73

Cefadroxil Syrup 125 mg

1 pack, ₹0.72 per ml.

  1. ₹0.72/mlCefadroxyl (Blue Cross) · 30 ml syrupBlue Cross Laboratories · MRP ₹21.73

Cefadroxil Syrup 250 mg

1 pack, ₹0.91 per ml.

  1. ₹0.91/mlCefadur · 30 ml syrupCipla · MRP ₹27.20

Cefadroxil Injection 125 mg

1 pack, ₹4.79 per ml.

  1. ₹4.79/mlCefari · 5 ml injectionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹23.97

Cefadroxil Capsule 250 mg

1 pack, ₹3.80 per capsule.

  1. ₹3.80/capsuleCefcare · 10 capsuleWanbury · MRP ₹38.00

Cefadroxil Tablet 200 mg

1 pack, ₹10.44 per tablet.

  1. ₹10.44/tabletCefkem · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹104.43

Cefadroxil Dry Syrup 100 mg

1 pack, ₹0.60 per ml.

  1. ₹0.60/mlCeflad · 30 ml dry syrupZydus Healthcare · MRP ₹17.85

Cefadroxil Syrup 500 mg

1 pack, ₹1.73 per ml.

  1. ₹1.73/mlCfd · 30 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹52.00

Cefadroxil Suspension 250 mg

1 pack, ₹1.86 per ml.

  1. ₹1.86/mlLacef · 30 ml suspensionSynchem Lab · MRP ₹55.87

Cefadroxil Premix 250 mg

1 pack, ₹2.48 per ml.

  1. ₹2.48/mlOdoxil · 30 ml premixLupin · MRP ₹74.35

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Suspension 125 mg · ceiling 0.69 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Capsule 500 mg · ceiling 9.11 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1581(E)
  3. 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 6.87 ₹ (1 Tablet)( Pack)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.