Medicines / Molecules / Cefaclor

CefaclorEvery pack, by price.

19 packs of Cefaclor on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 5 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
19
Brands
8
Companies
5
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
0 of 19

Packs, lowest price per unit first

Cefaclor Drops 50 mg

5 packs, ₹8.94 to ₹14.75 per ml.

  1. ₹8.94/mlDistaclor(ranbaxy) · 15 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹134.05
  2. ₹12.19/mlArticlor · 10 ml dropsIcarus Healthcare Primus · MRP ₹121.88
  3. ₹13.50/mlKeflor · 10 ml dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹135.00
  4. ₹14.75/mlDistaclor · 10 ml dropsLupin · MRP ₹147.45
  5. ₹14.75/mlDistaclor (Pfizer) · 10 ml dropsPfizer · MRP ₹147.45

Cefaclor Dry Syrup 125 mg

2 packs, ₹4.84 to ₹6.71 per ml.

  1. ₹4.84/mlArticlor · 30 ml dry syrupIcarus Healthcare Primus · MRP ₹145.32
  2. ₹6.71/mlDistaclor · 60 ml dry syrupLupin · MRP ₹402.65

Cefaclor Tablet DT 125 mg

2 packs, ₹24.83 to ₹36.00 per tablet.

  1. ₹24.83/tabletDistaclor · 6 tablet dtLupin · MRP ₹149.00
  2. ₹36.00/tabletKeflor · 6 tablet dtRanbaxy Laboratories · MRP ₹216.00

Cefaclor Capsule 500 mg

2 packs, ₹65.00 to ₹82.03 per capsule.

  1. ₹65.00/capsuleDistaclor · 3 capsuleLupin · MRP ₹195.00
  2. ₹82.03/capsuleUniclor · 8 capsuleUnited Biotech · MRP ₹656.25

Cefaclor Tablet 250 mg

1 pack, ₹37.03 per tablet.

  1. ₹37.03/tabletArticlor · 10 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹370.31

Cefaclor Syrup 187 mg

1 pack, ₹9.26 per ml.

  1. ₹9.26/mlDistaclor · 30 ml syrupLupin · MRP ₹277.90

Cefaclor Tablet DT 250 mg

1 pack, ₹50.83 per tablet.

  1. ₹50.83/tabletDistaclor · 6 tablet dtLupin · MRP ₹305.00

Cefaclor Tablet 375 mg

1 pack, ₹61.90 per tablet.

  1. ₹61.90/tabletDistaclor-Cd · 10 tabletLupin · MRP ₹619.00

Cefaclor Tablet 750 mg

1 pack, ₹120.83 per tablet.

  1. ₹120.83/tabletDistaclor-Cd · 6 tabletLupin · MRP ₹725.00

Cefaclor Redimix 125 mg

1 pack, ₹8.66 per ml.

  1. ₹8.66/mlKeflor · 30 ml redimixRanbaxy Laboratories · MRP ₹259.69

Cefaclor Syrup 125 mg

1 pack, ₹7.41 per ml.

  1. ₹7.41/mlKeflor · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹222.19

Cefaclor Tablet MR 375 mg

1 pack, ₹57.34 per tablet.

  1. ₹57.34/tabletUniclor MR · 6 tablet mrUnited Biotech · MRP ₹344.06

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.