Medicines / Molecules / Carboxy Methyl Cellulose
Carboxy Methyl CelluloseEvery pack, by price.
156 packs of Carboxy Methyl Cellulose on NPPA's price list for July 2026: 117 brands from 64 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 156
- Brands
- 117
- Companies
- 64
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 36 of 156
Packs, lowest price per unit first
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops 0.5 %
94 packs, ₹7.05 to ₹46.09 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹7.05/mlChlormist Cool · 10 ml eye dropsSmart Laboratories · MRP ₹70.45
- ₹7.31/mlEyeheal · 10 ml eye dropsHealing Pharma India · MRP ₹73.12
- ₹7.50/mlKarboxi · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
- ₹8.20/mlCoolmist Cool · 10 ml eye dropsSmartway Wellness · MRP ₹82.00
- ₹8.40/mlEyelet · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹84.00
- ₹8.78/mlEco Tears · 15 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹131.69
- ₹9.12/mlExix · 10 ml eye dropsZee Laboratories · MRP ₹91.19
- ₹9.28/mlCeru Soft · 10 ml eye dropsAlbatross Health Care · MRP ₹92.81
- ₹10.04/mlIrivisc · 15 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹150.57
- ₹10.30/mlAsrugen · 10 ml eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹103.00
- ₹10.50/mlFrenix · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹52.50
- ₹10.54/mlLubistar · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹105.43
The next 48 by price per ml
- ₹10.54/mlLubistar Cmc · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹105.43
- ₹10.63/mlLacrimos · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹106.25
- ₹10.78/mlON Tears Mini · 7.5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹86.25
- ₹10.84/mlWat R · 10 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹108.44
- ₹11.00/mlON Tears · 15 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹165.00
- ₹11.00/mlOptisoft · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹110.00
- ₹11.31/mlArt Plus · 10 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹113.14
- ₹11.40/mlSoft Tear · 10 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹114.00
- ₹11.72/mlTakfresh · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹117.19
- ₹11.89/mlRelub · 10 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹118.94
- ₹12.00/mlFrenix · 10 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹120.00
- ₹12.00/mlLubrifresh · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹120.00
- ₹12.02/mlUltra Soft · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹120.17
- ₹12.04/mlLocula TR · 10 ml eye dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹120.41
- ₹12.14/mlVizfresh · 10 ml eye dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹121.40
- ₹12.20/mlZona Fresh · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹122.00
- ₹12.47/mlJust Tears · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹124.69
- ₹12.50/mlNO Dry · 10 ml eye dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹125.00
- ₹12.66/mlDru · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹126.56
- ₹12.75/mlZivifresh · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹127.50
- ₹12.84/mlMisty · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹128.43
- ₹12.91/mlAquaray · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹129.05
- ₹12.91/mlNevmist · 10 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹129.05
- ₹12.98/mlI-Dew · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹129.84
- ₹12.98/mlMegatears · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹129.84
- ₹13.00/mlJogren Tears · 10 ml eye dropsHetero Healthcare · MRP ₹130.00
- ₹13.00/mlKlean Tears · 10 ml eye dropsDoeshealth Systems · MRP ₹130.00
- ₹13.00/mlOptimoist · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹130.00
- ₹13.00/mlOxilube · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹130.00
- ₹13.10/mlCompu · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹131.00
- ₹13.10/mlVisilube · 10 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹131.00
- ₹13.11/mlZyaqua · 10 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹131.10
- ₹13.13/mlAqueous · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹131.25
- ₹13.13/mlCare Tears · 10 ml eye dropsExeltis · MRP ₹131.27
- ₹13.13/mlCcs · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹131.29
- ₹13.13/mlEverfresh Tears · 10 ml eye dropsZydus Healthcare · MRP ₹131.27
- ₹13.13/mlExtralube · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹131.30
- ₹13.13/mlGlytears · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹131.28
- ₹13.13/mlLacrimos g · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹131.25
- ₹13.13/mlLubistar Omega · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹131.33
- ₹13.13/mlLubrex · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹131.30
- ₹13.13/mlMoss Plus · 10 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
- ₹13.13/mlOptive · 10 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹131.27
- ₹13.13/mlPseudotears · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹131.25
- ₹13.13/mlRefresh Tears · 10 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹131.27
- ₹13.13/mlZincula AQ · 10 ml eye dropsJuggat Pharma · MRP ₹131.25
- ₹13.14/mlAddtears · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹131.35
- ₹13.14/mlAqualube · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹131.35
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops 1 %
36 packs, ₹9.33 to ₹38.91 per ml. Price-controlled: ceiling ₹16.98 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹9.33/mlGT Tears · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹93.28
- ₹10.63/mlLacrimos · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹106.25
- ₹11.20/mlEyelet · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹112.00
- ₹12.10/mlArt Gel · 10 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹121.00
- ₹12.44/mlON Tears Gel · 15 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹186.56
- ₹12.65/mlIlife · 10 ml eye dropsNeon Laboratories · MRP ₹126.50
- ₹12.84/mlCompu · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹128.44
- ₹13.50/mlLubrifresh · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹135.00
- ₹14.63/mlEye Refresh · 10 ml eye dropsElder Labs · MRP ₹146.25
- ₹14.73/mlNO Dry Fusion · 10 ml eye dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹147.32
- ₹15.24/mlWeteye · 10 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹152.38
- ₹15.74/mlRelub · 10 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹157.35
The other 24 by price per ml
- ₹15.80/mlOsmo Tear DS · 10 ml eye dropsVarroc Lifesciences · MRP ₹158.00
- ₹16.13/mlLubistar · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹161.30
- ₹16.34/mlCare Tears · 15 ml eye dropsExeltis · MRP ₹245.16
- ₹16.40/mlTakfresh Fusion · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹164.00
- ₹17.00/mlCarboxy DS · 10 ml eye dropsProtech Biosystems · MRP ₹170.00
- ₹17.00/mlEnlube · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹170.00
- ₹17.30/mlEyemac GB · 10 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹173.00
- ₹17.41/mlAquaray · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹174.09
- ₹17.45/mlZivifresh · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹174.50
- ₹17.50/mlOptimoist · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹175.00
- ₹17.59/mlLacrivisc · 10 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹175.89
- ₹17.63/mlI-Dew · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹176.25
- ₹17.63/mlLoc Tears Fusion · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹176.25
- ₹17.70/mlZyaqua · 10 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹177.00
- ₹17.71/mlFlogel · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹177.13
- ₹17.71/mlHydrakem Max · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹177.12
- ₹17.71/mlIrivisc · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹177.13
- ₹17.71/mlLacrimos GX · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹177.05
- ₹17.71/mlRefresh Liquigel · 10 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹177.11
- ₹17.73/mlEnlube Fusion · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹177.30
- ₹17.83/mlAquasurge Max (Ipca) · 10 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹178.29
- ₹17.83/mlLubrex · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹178.25
- ₹23.10/mlLubrex DX · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹115.49
- ₹38.91/mlHY 5 Plus · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹389.06
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops 0.3 %
7 packs, ₹15.28 to ₹45.38 per ml.
- ₹15.28/mlJust Tears · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹152.81
- ₹22.00/mlVizfresh · 10 ml eye dropsDr. Reddys Laboratories · MRP ₹220.00
- ₹24.83/mlLubrinac · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹248.32
- ₹24.95/mlAquaray · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹249.50
- ₹26.50/mlOptimoist · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹265.00
- ₹33.52/mlC-Nac · 10 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹335.16
- ₹45.38/mlHylube (Ray) · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹226.88
Carboxy Methyl Cellulose Gel Eye Drops 1 %
4 packs, ₹13.13 to ₹17.83 per ml.
- ₹13.13/mlMisty · 10 ml gel eye dropsNri Vision Care · MRP ₹131.25
- ₹17.71/mlCcs · 10 ml gel eye dropsOptho Remedies · MRP ₹177.13
- ₹17.71/mlTeardrops · 10 ml gel eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹177.11
- ₹17.83/mlVeldrop Gel · 10 ml gel eye dropsAlembic · MRP ₹178.26
Carboxy Methyl Cellulose Gel Eye Drops 0.5 %
2 packs, ₹16.40 to ₹17.71 per ml.
- ₹16.40/mlFrenix · 5 ml gel eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹82.00
- ₹17.71/mlEco Tears · 10 ml gel eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹177.13
Carboxy Methyl Cellulose Cream
1 pack, ₹9.00 per g.
- ₹9.00/gDensive · 40 gm creamGroup Pharmaceuticals · MRP ₹360.00
Carboxy Methyl Cellulose Eye Ointment 1 %
1 pack, ₹32.06 per g.
- ₹32.06/gI-Dew · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹160.31
Carboxy Methyl Cellulose Eye Ointment 2 %
1 pack, ₹16.50 per g.
- ₹16.50/gLacrimist · 5 gm eye ointmentNri Vision Care · MRP ₹82.50
Carboxy Methyl Cellulose Eye Ointment 0.5 %
1 pack, ₹27.66 per g.
Carboxy Methyl Cellulose Wipe 0.5 %
1 pack, ₹9.73 per unit.
- ₹9.73/unitJust Tears · 30 wipeSunways (India) · MRP ₹291.86
Carboxy Methyl Cellulose Drops
1 pack, ₹13.14 per ml.
- ₹13.14/mlFresheye · 10 ml dropsUniversal Life Science · MRP ₹131.35
Carboxy Methyl Cellulose Softgel Capsule
1 pack, ₹28.83 per unit.
- ₹28.83/unitDelior · 4 softgel capsuleMewell Biotech · MRP ₹115.30
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops 0.03 %
1 pack, ₹11.70 per ml.
- ₹11.70/mlOptisoft Plus · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹117.00
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops 2 %
1 pack, ₹2.65 per ml.
- ₹2.65/mlHyprosol(bel) · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹26.50
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops 0.02 %
1 pack, ₹12.92 per ml.
- ₹12.92/mlWeteye · 10 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹129.15
Carboxy Methyl Cellulose Spray
1 pack, ₹8.76 per ml.
- ₹8.76/mlMouthwet · 50 ml sprayUnited Biotech · MRP ₹438.00
Carboxy Methyl Cellulose Oral Powder
1 pack, ₹3.60 per g.
- ₹3.60/gDensive · 15 gm oral powderGroup Pharmaceuticals · MRP ₹54.00
Carboxy Methyl Cellulose Eye Drops
1 pack, ₹13.13 per ml.
- ₹13.13/mlAdl Tears · 10 ml eye dropsAlbert David · MRP ₹131.27
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Drops 0.5 % · ceiling 12.59 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Eye Drops 1 % · ceiling 16.98 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Entod Pharmaceuticals8 packs
- Sunways (India)6 packs
- Optho Remedies6 packs
- Raymed Pharmaceuticals5 packs
- Mankind5 packs
- Ajanta Pharma5 packs
- Nri Vision Care4 packs
- Leeford Healthcare4 packs
- Alkem4 packs
- Indoco Remedies4 packs
- Lupin4 packs
- Micro Labs4 packs
- Sapient4 packs
- Phoenix Lifesciences4 packs
- Pharmtak3 packs
- Intas3 packs
- Neomedix Healthcare India3 packs
- Ipca Laboratories3 packs
- Appsamy Ocular Devices3 packs
- Senses Pharmaceuticals3 packs
- Cipla3 packs
- Sentiss Pharma3 packs
- Allergan India3 packs
- Eye Kare Kilitch3 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.