Medicines / Molecules / Carbamazepine
CarbamazepineEvery pack, by price.
43 packs of Carbamazepine on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 14 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 43
- Brands
- 14
- Companies
- 14
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 27 of 43
Packs, lowest price per unit first
Carbamazepine Tablet 200 mg
12 packs, ₹1.67 to ₹19.60 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.61 per tablet.
- ₹1.67/tabletZeptol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹16.66
- ₹1.68/tabletEpnil · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹16.80
- ₹1.68/tabletTegrital · 10 tabletNovartis India · MRP ₹16.78
- ₹1.69/tabletMazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹16.86
- ₹1.69/tabletZen · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹16.91
- ₹1.80/tabletMaze · 10 tabletAarpik Remedies · MRP ₹18.00
- ₹1.98/tabletZigma · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹19.78
- ₹2.56/tabletMezapin · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹25.60
- ₹2.56/tabletVersitol · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹25.60
- ₹2.57/tabletTegrital · 10 tabletNovartis India · MRP ₹25.69
- ₹2.57/tabletZeptol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹25.68
- ₹19.60/tabletEpilep · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹196.04
Carbamazepine Tablet 400 mg
9 packs, ₹3.10 to ₹5.01 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.63 per tablet.
- ₹3.10/tabletCarbatol · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹30.98
- ₹3.42/tabletMezapin · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹34.16
- ₹3.71/tabletZigma · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹37.06
- ₹3.79/tabletMazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹37.90
- ₹3.81/tabletTegrital · 10 tabletNovartis India · MRP ₹38.11
- ₹4.97/tabletVersitol · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹49.70
- ₹4.98/tabletZeptol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹49.76
- ₹5.01/tabletTegrital · 10 tabletNovartis India · MRP ₹50.08
- ₹5.01/tabletZen · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹50.09
Carbamazepine Tablet 100 mg
5 packs, ₹0.88 to ₹1.14 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.10 per tablet.
- ₹0.88/tabletEpnil · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹8.82
- ₹1.11/tabletZeptol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹11.13
- ₹1.12/tabletZen · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹11.18
- ₹1.14/tabletMazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹11.43
- ₹1.14/tabletTegrital · 10 tabletNovartis India · MRP ₹11.40
Carbamazepine Tablet 300 mg
5 packs, ₹2.53 to ₹5.72 per tablet.
- ₹2.53/tabletVersitol · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹25.30
- ₹3.64/tabletZigma · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹36.37
- ₹4.78/tabletZeptol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹47.81
- ₹5.10/tabletZen · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹51.00
- ₹5.72/tabletTegrital · 10 tabletNovartis India · MRP ₹57.19
Carbamazepine Tablet CR 200 mg
2 packs, ₹1.55 to ₹2.57 per tablet.
- ₹1.55/tabletT Maz CR · 10 tablet crTripada Biotec · MRP ₹15.54
- ₹2.57/tabletTegril-Cr · 10 tablet crZeus Pharma · MRP ₹25.69
Carbamazepine Tablet CR 400 mg
2 packs, ₹3.35 to ₹4.98 per tablet.
- ₹3.35/tabletT Maz CR · 10 tablet crTripada Biotec · MRP ₹33.48
- ₹4.98/tabletTegril-Cr · 10 tablet crZeus Pharma · MRP ₹49.77
Carbamazepine Tablet ER 300 mg
1 pack, ₹6.70 per tablet.
- ₹6.70/tabletEpilep · 30 tablet erTas Med (India) · MRP ₹200.97
Carbamazepine Tablet SR 200 mg
1 pack, ₹2.56 per tablet.
- ₹2.56/tabletMazetol · 15 tablet srAbbott Healthcare · MRP ₹38.43
Carbamazepine Tablet SR 300 mg
1 pack, ₹5.30 per tablet.
- ₹5.30/tabletMazetol · 15 tablet srAbbott Healthcare · MRP ₹79.43
Carbamazepine Tablet SR 400 mg
1 pack, ₹5.01 per tablet.
- ₹5.01/tabletMazetol · 15 tablet srAbbott Healthcare · MRP ₹75.12
Carbamazepine Capsule 200 mg
1 pack, ₹1.67 per capsule.
- ₹1.67/capsuleSeizotol · 10 capsuleTriko Pharmaceuticals · MRP ₹16.70
Carbamazepine Tablet CR 300 mg
1 pack, ₹5.72 per tablet.
- ₹5.72/tabletTegril-Cr · 10 tablet crZeus Pharma · MRP ₹57.19
Carbamazepine Syrup 100 mg
1 pack, ₹0.33 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.19 per ml.
- ₹0.33/mlTegrital · 100 ml syrupNovartis India · MRP ₹32.55
Carbamazepine Tablet ER 200 mg
1 pack, ₹2.58 per tablet.
- ₹2.58/tabletZen · 10 tablet erIntas Pharmaceuticals · MRP ₹25.79
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Oral Liquid 100 mg/ 5 ml · ceiling 0.32 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 100 mg · ceiling 1.10 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Modified Release Tablet 200 mg · ceiling 2.46 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 200 mg · ceiling 1.61 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Modified Release Tablet 400 mg · ceiling 4.77 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 400 mg · ceiling 3.63 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Novartis India7 packs
- Abbott6 packs
- Intas5 packs
- Sun Pharma5 packs
- Zeus Pharma3 packs
- Micro Labs3 packs
- Crescent Formulations3 packs
- Tas Med (India)2 packs
- D D Pharmaceuticals2 packs
- La Pharmaceuticals2 packs
- Tripada2 packs
- Torrent Pharmaceuticals1 pack
- Aarpik Remedies1 pack
- Triko Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.