Medicines / Molecules / Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate

Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl SalicylateEvery pack, by price.

9 packs of Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 3 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
9
Brands
4
Companies
3
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 9

Packs, lowest price per unit first

Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Gel

3 packs, ₹3.28 to ₹5.69 per g.

  1. ₹3.28/gChymoflam · 50 gm gelAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹164.06
  2. ₹5.46/gMyolaxin D · 30 gm gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹163.89
  3. ₹5.69/gMyolaxin D · 15 gm gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹85.31

Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Ointment

3 packs, ₹3.50 to ₹5.69 per g.

  1. ₹3.50/gMyolaxin · 30 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
  2. ₹5.00/gMyolaxin · 15 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  3. ₹5.69/gMyolaxin D · 15 gm ointmentGeno Pharmaceuticals · MRP ₹85.31

Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Spray

1 pack, ₹5.08 per g.

  1. ₹5.08/gMyolaxin D · 35 gm sprayGeno Pharmaceuticals · MRP ₹177.66

Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Lotion

1 pack, ₹3.96 per ml.

  1. ₹3.96/mlSensur · 50 ml lotionIntegrace Health · MRP ₹198.00

Capsaicin + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Oil

1 pack, ₹14.35 per ml.

  1. ₹14.35/mlSensur · 10 ml oilIntegrace Health · MRP ₹143.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.