Medicines / Molecules / Capsaicin Based Rubefacients
Capsaicin Based RubefacientsEvery pack, by price.
14 packs of Capsaicin Based Rubefacients on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 9 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 14
- Brands
- 9
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 14
Packs, lowest price per unit first
Capsaicin Based Rubefacients Ointment
4 packs, ₹3.72 to ₹8.13 per g.
- ₹3.72/gMyoflex(skn) · 15 gm ointmentS K N Organics · MRP ₹55.78
- ₹4.22/gSupergin · 30 gm ointmentMedopharm · MRP ₹126.56
- ₹6.28/gGabatrix · 50 gm ointmentEsmatrix Life Sciences · MRP ₹314.00
- ₹8.13/gAxinerve GB · 30 gm ointmentAvis Life Care · MRP ₹244.00
Capsaicin Based Rubefacients Spray
4 packs, ₹3.39 to ₹4.68 per g.
- ₹3.39/gSloans · 55 gm sprayPiramal Healthcare · MRP ₹186.56
- ₹3.70/gSloans · 20 gm sprayPiramal Healthcare · MRP ₹74.06
- ₹3.73/gSloans · 50 gm sprayPiramal Healthcare · MRP ₹186.56
- ₹4.68/gMyloxin D · 35 gm sprayGeno Pharmaceuticals · MRP ₹163.89
Capsaicin Based Rubefacients Gel
2 packs, ₹2.63 per g.
- ₹2.63/gArumin · 30 gm gelEmpiai Pharmaceuticals · MRP ₹78.75
- ₹2.63/mlKapsi · 50 ml gelPraise Pharma · MRP ₹131.25
Capsaicin Based Rubefacients Balm
2 packs, ₹5.10 to ₹6.00 per g.
- ₹5.10/gSloans · 20 gm balmPiramal Healthcare · MRP ₹102.00
- ₹6.00/gSloans · 10 gm balmPiramal Healthcare · MRP ₹60.00
Capsaicin Based Rubefacients Cream
1 pack, ₹2.60 per g.
- ₹2.60/gCapcin · 25 gm creamMegha Healthcare · MRP ₹65.00
Capsaicin Based Rubefacients Liniment
1 pack, ₹2.17 per ml.
- ₹2.17/mlSloans · 71 ml linimentPiramal Healthcare · MRP ₹154.00
Companies marketing it
- Piramal Healthcare6 packs
- Empiai Pharmaceuticals1 pack
- Avis Life Care1 pack
- Megha Healthcare1 pack
- Esmatrix Life Sciences1 pack
- Praise Pharma1 pack
- Geno Pharmaceuticals1 pack
- S K N Organics1 pack
- Medopharm1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.