Medicines / Molecules / Camphor + Iodine + Menthol + Potassium Iodide + Tannic Acid + Thymol

Camphor + Iodine + Menthol + Potassium Iodide + Tannic Acid + ThymolEvery pack, by price.

3 packs of Camphor + Iodine + Menthol + Potassium Iodide + Tannic Acid + Thymol on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Camphor + Iodine + Menthol + Potassium Iodide + Tannic Acid + Thymol Gum Paint 27 %

1 pack, ₹4.05 per ml.

  1. ₹4.05/mlDenpic · 20 ml gum paintAtopic Laboratories · MRP ₹81.00

Camphor + Iodine + Menthol + Potassium Iodide + Tannic Acid + Thymol Oral Gel 0.5/0.6/0.8/2/0.5 %

1 pack, ₹4.06 per g.

  1. ₹4.06/gDentocin · 30 gm oral gelNavil Laboratories · MRP ₹121.88

Camphor + Iodine + Menthol + Potassium Iodide + Tannic Acid + Thymol Gum Paint

1 pack, ₹3.61 per ml.

  1. ₹3.61/mlPyogin · 18 ml gum paintUnimarck Healthcare · MRP ₹65.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.