Medicines / Molecules / Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium ChlorideEvery pack, by price.
14 packs of Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 13 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 14
- Brands
- 14
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 14
Packs, lowest price per unit first
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride Eye Drops
6 packs, ₹7.20 to ₹14.11 per ml.
- ₹7.20/mlCat Aid · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹72.00
- ₹8.51/mlNocat · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹85.08
- ₹8.70/mlVisidide · 10 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹87.00
- ₹12.62/mlCato Bell · 10 ml eye dropsBell Pharma · MRP ₹126.20
- ₹12.62/mlPsc · 10 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹126.23
- ₹14.11/mlCatagon · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹141.09
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride Eye Drops 3.3 %
3 packs, ₹4.31 to ₹9.90 per ml.
- ₹4.31/mlCaracsol · 10 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹43.13
- ₹9.26/mlRenolen · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹92.62
- ₹9.90/mlCataray · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride Drops
2 packs, ₹8.53 to ₹9.94 per ml.
- ₹8.53/mlCalodin · 10 ml dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹85.30
- ₹9.94/mlCatlon · 10 ml dropsOptho Remedies · MRP ₹99.38
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride Oral Solution
1 pack, ₹0.56 per ml.
- ₹0.56/mlClearsol · 500 ml oral solutionAppsamy Ocular Devices · MRP ₹280.00
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride Eye Drops 0.9 %
1 pack, ₹4.40 per ml.
- ₹4.40/mlIosol · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹44.00
Calcium Chloride + Potassium Iodide + Sodium Chloride Solution
1 pack, ₹6.09 per ml.
- ₹6.09/mlLidfoam · 50 ml solutionSamarth Life Sciences · MRP ₹304.67
Companies marketing it
- Optho Remedies2 packs
- Syntho Pharmaceuticals1 pack
- Deys Medical1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Nri Vision Care1 pack
- Raymed Pharmaceuticals1 pack
- Bell Pharma1 pack
- Appsamy Ocular Devices1 pack
- Sunways (India)1 pack
- Samarth Life Sciences1 pack
- Jawa Laboratories1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Asta Vision Care1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.