Medicines / Molecules / Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium BicarbonateEvery pack, by price.
98 packs of Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate on NPPA's price list for July 2026: 74 brands from 58 companies, in 15 forms and strengths.
- Packs
- 98
- Brands
- 74
- Companies
- 58
- Forms and strengths
- 15
- Price-controlled packs
- 0 of 98
Packs, lowest price per unit first
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Suspension 80/250/133.5 mg
33 packs, ₹0.89 to ₹1.51 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.89/mlRaberaft · 200 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹178.13
- ₹0.91/mlGelusil Raft · 200 ml suspensionPfizer · MRP ₹182.81
- ₹0.94/mlMedraft · 150 ml suspensionRapross Pharmaceuticals · MRP ₹140.63
- ₹0.96/mlTricaine Raft · 150 ml suspensionRPG Life Sciences · MRP ₹144.37
- ₹0.98/mlPepsiraft · 170 ml suspensionSaf Fermion · MRP ₹165.94
- ₹0.99/mlChilraft · 150 ml suspensionKepler Health Care · MRP ₹149.06
- ₹1.00/mlAlgiline · 150 ml suspensionAjanta Pharma · MRP ₹150.00
- ₹1.00/mlSolaraft · 150 ml suspensionDeys Medical · MRP ₹150.00
- ₹1.01/mlOzoraft · 200 ml suspensionOzone Pharmaceuticals · MRP ₹201.09
- ₹1.02/mlIceraft · 150 ml suspensionIndoco Remedies · MRP ₹153.25
- ₹1.02/mlImiraft · 200 ml suspensionTas Med (India) · MRP ₹203.00
- ₹1.02/mlPantakind Raft · 200 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹203.26
The other 21 by price per ml
- ₹1.02/mlRanidom Raft · 200 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹203.26
- ₹1.05/mlEvaraft · 150 ml suspensionAlembic · MRP ₹157.41
- ₹1.05/mlEvaraft · 200 ml suspensionAlembic · MRP ₹209.81
- ₹1.05/mlRaciraft · 200 ml suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹210.94
- ₹1.05/mlUlgeraft · 150 ml suspensionAlembic · MRP ₹157.41
- ₹1.06/mlUlpan Rft · 150 ml suspensionCorona · MRP ₹158.81
- ₹1.08/mlGaviraft · 100 ml suspensionElan Pharma(india) · MRP ₹108.00
- ₹1.09/mlAlgiscon · 150 ml suspensionAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹163.55
- ₹1.09/mlUltizapp · 150 ml suspensionUnistar Biotech · MRP ₹164.06
- ₹1.13/mlEnzox Raft · 200 ml suspensionTidal Laboratories · MRP ₹225.00
- ₹1.13/mlGaviraft · 200 ml suspensionElan Pharma(india) · MRP ₹225.00
- ₹1.13/mlRaftin · 200 ml suspensionIntag Remedies · MRP ₹225.00
- ₹1.16/mlInstaraft · 200 ml suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹231.00
- ₹1.16/mlRaciraft · 200 ml suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹231.00
- ₹1.17/mlMaharaft · 150 ml suspensionLa Renon Healthcare · MRP ₹175.31
- ₹1.20/mlGiraft · 150 ml suspensionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
- ₹1.24/mlCrampiscon · 150 ml suspensionHealing Pharma India · MRP ₹186.00
- ₹1.28/mlAlgiduo · 150 ml suspensionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹192.46
- ₹1.29/mlUniraft · 150 ml suspensionErgos Life Sciences · MRP ₹192.80
- ₹1.33/mlDigeraft · 150 ml suspensionAbbott India · MRP ₹199.65
- ₹1.51/mlDigeraft · 200 ml suspensionAbbott India · MRP ₹301.96
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension 80/250/133.5 mg
27 packs, ₹0.88 to ₹1.55 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.88/mlHeraft · 150 ml oral suspensionHetero Healthcare · MRP ₹131.25
- ₹0.89/mlGaspaz Abc · 200 ml oral suspensionBiological E · MRP ₹177.32
- ₹0.93/mlUlcraft · 200 ml oral suspensionHBC Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
- ₹0.93/mlViscoraft · 150 ml oral suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹139.68
- ₹0.94/mlWomeraft · 200 ml oral suspensionLa Renon Healthcare · MRP ₹187.00
- ₹0.98/mlMacraft · 200 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹195.94
- ₹0.98/mlVayuraft · 150 ml oral suspensionApex Laboratories · MRP ₹146.25
- ₹1.01/mlRanidom Raft · 100 ml oral suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹101.00
- ₹1.02/mlInstaraft · 100 ml oral suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹102.00
- ₹1.02/mlPantakind Raft · 100 ml oral suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹101.62
- ₹1.03/mlPan Rft · 200 ml oral suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹206.25
- ₹1.04/mlQP Cid · 200 ml oral suspensionQuality Pharma · MRP ₹208.00
The other 15 by price per ml
- ₹1.05/mlExceraft · 150 ml oral suspensionAlembic · MRP ₹157.36
- ₹1.05/mlHappiraft · 200 ml oral suspensionZydus Healthcare · MRP ₹210.94
- ₹1.05/mlInstaraft · 200 ml oral suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹210.94
- ₹1.05/mlPepfix · 200 ml oral suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹210.94
- ₹1.05/mlUlgeraft · 200 ml oral suspensionAlembic · MRP ₹209.81
- ₹1.08/mlInstaraft · 200 ml oral suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹215.00
- ₹1.13/mlAroraft · 200 ml oral suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
- ₹1.18/mlAlgisod · 150 ml oral suspensionCipla · MRP ₹177.37
- ₹1.24/mlDiovol R · 150 ml oral suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
- ₹1.25/mlAlgisod · 100 ml oral suspensionCipla · MRP ₹125.00
- ₹1.25/mlGelraft · 150 ml oral suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹187.00
- ₹1.26/mlGiroff · 150 ml oral suspensionAstrum Healthcare · MRP ₹189.00
- ₹1.27/mlInstart · 150 ml oral suspensionAlniche Life Sciences · MRP ₹190.00
- ₹1.35/mlGaviscon (Reckitt) · 150 ml oral suspensionReckitt Benckiser · MRP ₹202.41
- ₹1.55/mlUlpan Rft · 10 ml oral suspensionCorona · MRP ₹15.47
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Syrup 80/250/133.5 mg
9 packs, ₹0.90 to ₹1.28 per ml.
- ₹0.90/mlLupiraft · 200 ml syrupLupin · MRP ₹180.00
- ₹0.93/mlEfriraft · 200 ml syrupMeghmani Lifesciences · MRP ₹185.61
- ₹0.93/mlEsiraft · 200 ml syrupMeghmani Lifesciences · MRP ₹185.61
- ₹0.94/mlSimcraft · 200 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹187.50
- ₹0.98/mlDisperaft · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹195.94
- ₹1.00/mlRapidraft · 150 ml syrupElancer Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹1.03/mlDdraft · 200 ml syrupMSN Laboratories · MRP ₹206.25
- ₹1.05/mlExceraft · 200 ml syrupAlembic · MRP ₹209.81
- ₹1.28/mlAlgiduo · 150 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹192.46
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Syrup
5 packs, ₹0.88 to ₹1.10 per ml.
- ₹0.88/mlMaharaft · 200 ml syrupLa Renon Healthcare · MRP ₹175.31
- ₹1.05/mlAcifix Raft · 200 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹210.00
- ₹1.05/mlFluxcare · 200 ml syrupMMC Pharmaceuticals · MRP ₹210.00
- ₹1.05/mlSpeedoraft · 200 ml syrupSymbiotic Drugs · MRP ₹210.90
- ₹1.10/mlPantofirm · 200 ml syrupMatias Healthcare · MRP ₹220.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Tablet 187.5/250/106.5 mg
4 packs, ₹7.89 to ₹9.38 per tablet.
- ₹7.89/tabletAlgiscon · 9 tabletAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹71.00
- ₹8.63/tabletInstaraft · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹86.25
- ₹8.72/tabletDigeraft · 10 tabletAbbott India · MRP ₹87.19
- ₹9.38/tabletDiovol R · 9 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹84.38
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension 325/500/213 mg
3 packs, ₹1.21 to ₹1.38 per ml.
- ₹1.21/mlDisperaft Plus · 200 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹242.81
- ₹1.28/mlAgloraft · 200 ml oral suspensionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹255.00
- ₹1.38/mlZorviscon · 200 ml oral suspensionZorvia Healthcare · MRP ₹275.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Suspension
3 packs, ₹0.89 to ₹1.31 per ml.
- ₹0.89/mlZaciraft Plus · 200 ml suspensionGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹178.57
- ₹1.05/mlAlgifloat · 200 ml suspensionDelvin Formulations · MRP ₹210.00
- ₹1.31/mlRaftcare · 150 ml suspensionFidus Healthcare · MRP ₹196.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Suspension 325/500/213 mg
3 packs, ₹1.05 to ₹1.62 per ml.
- ₹1.05/mlHancraft Plus · 200 ml suspensionGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹210.94
- ₹1.43/mlDigeraft Plus · 150 ml suspensionAbbott India · MRP ₹214.50
- ₹1.62/mlDigeraft Plus · 200 ml suspensionAbbott India · MRP ₹324.42
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Tablet
3 packs, ₹8.44 to ₹9.28 per tablet.
- ₹8.44/tabletMacraft · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹84.37
- ₹8.63/tabletRaciraft · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹86.25
- ₹9.28/tabletRanraft · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹92.81
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Tablet 500/100 mg
2 packs, ₹9.00 to ₹14.90 per tablet.
- ₹9.00/tabletIceraft · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹90.00
- ₹14.90/tabletGelvel · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹149.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension
2 packs, ₹0.94 to ₹1.15 per ml.
- ₹0.94/mlMedocid RF · 150 ml oral suspensionMedopharm · MRP ₹140.63
- ₹1.15/mlPnz Raft · 150 ml oral suspensionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹173.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension 80/250/133.50 mg
1 pack, ₹1.03 per ml.
- ₹1.03/mlApcarmine Raft · 200 ml oral suspensionAjanta Pharma · MRP ₹206.25
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension 162.5/250/106.5 mg
1 pack, ₹1.43 per ml.
- ₹1.43/mlCidrel · 200 ml oral suspensionMartin & Harris · MRP ₹286.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension 1000/200 mg
1 pack, ₹1.45 per ml.
- ₹1.45/mlGelvel · 200 ml oral suspensionEris Lifesciences · MRP ₹290.00
Calcium Carbonate + Sodium Alginate + Sodium Bicarbonate Oral Suspension 80/250/133.3 mg
1 pack, ₹1.10 per ml.
- ₹1.10/mlR-Loc · 150 ml oral suspensionZydus Healthcare · MRP ₹165.00
Companies marketing it
- Sun Pharma9 packs
- Alembic6 packs
- Abbott5 packs
- Macleods Pharmaceuticals5 packs
- Mankind4 packs
- La Renon Healthcare3 packs
- Alkem3 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Anthus Pharmaceuticals2 packs
- Cipla2 packs
- Wallace Pharmaceuticals2 packs
- Meghmani Lifesciences2 packs
- Elan Pharma(india)2 packs
- Eris2 packs
- Goddres Pharmaceuticals2 packs
- Zydus2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Corona2 packs
- Morepen Laboratories1 pack
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- Delvin Formulations1 pack
- Intas1 pack
- Kepler Health Care1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.