Medicines / Molecules / Calcipotriol

CalcipotriolEvery pack, by price.

8 packs of Calcipotriol on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 5 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
8
Brands
7
Companies
5
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Calcipotriol Lotion 0.005 %

2 packs, ₹25.73 to ₹26.01 per ml.

  1. ₹25.73/mlSorifix · 15 ml lotionLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹386.00
  2. ₹26.01/mlCalpsor · 15 ml lotionOaknet Healthcare · MRP ₹390.22

Calcipotriol Ointment 0.005 %

2 packs, ₹17.20 to ₹25.87 per g.

  1. ₹17.20/gPasitrex · 20 gm ointmentSun Pharma Laboratories · MRP ₹344.06
  2. ₹25.87/gSorifix Solo · 15 gm ointmentLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹388.00

Calcipotriol Ointment 50 mg

1 pack, ₹41.53 per g.

  1. ₹41.53/gHeximar · 15 gm ointmentMenarini India · MRP ₹623.00

Calcipotriol Ointment

1 pack, ₹22.94 per g.

  1. ₹22.94/gPasitrex · 15 gm ointmentSun Pharma Laboratories · MRP ₹344.06

Calcipotriol Cream 0.005 %

1 pack, ₹24.00 per g.

  1. ₹24.00/gSoristop · 15 gm creamAlniche Life Sciences · MRP ₹360.00

Calcipotriol Ointment 3 mcg

1 pack, ₹22.89 per g.

  1. ₹22.89/gSorvate · 20 gm ointmentOaknet Healthcare · MRP ₹457.73

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.