Medicines / Molecules / Calamine
CalamineEvery pack, by price.
43 packs of Calamine on NPPA's price list for July 2026: 30 brands from 21 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 43
- Brands
- 30
- Companies
- 21
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 19 of 43
Packs, lowest price per unit first
Calamine Lotion
19 packs, ₹0.60 to ₹82.49 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.98 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.60/mlCally Kool · 60 ml lotionZee Laboratories · MRP ₹35.75
- ₹0.87/mlCalsmooth S · 65 ml lotionLupin · MRP ₹56.25
- ₹1.07/mlAquaminol · 100 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹107.25
- ₹1.11/mlAlominol · 100 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹110.63
- ₹1.15/mlPeerline · 100 ml lotionParker Robinson · MRP ₹115.00
- ₹1.16/mlCalsmooth · 100 ml lotionLupin · MRP ₹116.45
- ₹1.25/mlCaloemine · 100 ml lotionParker Robinson · MRP ₹125.00
- ₹1.48/mlCalawin · 60 ml lotionZee Laboratories · MRP ₹89.00
- ₹1.80/mlFreso Calamine · 50 ml lotionOmega Remedies · MRP ₹90.00
- ₹2.00/mlCaladew · 75 ml lotionEthicare Remedies · MRP ₹150.00
- ₹2.24/mlCala Calm Calamine · 70 ml lotionSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹157.00
- ₹2.34/mlPrucal · 100 ml lotionApex Laboratories · MRP ₹234.00
The other 7 by price per ml
- ₹2.46/mlLacto Calamine Hydration · 120 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹295.00
- ₹2.75/mlLacto Calamine Hydration · 60 ml lotionPiramal Healthcare · MRP ₹165.00
- ₹2.98/mlPrucal · 50 ml lotionApex Laboratories · MRP ₹149.00
- ₹5.10/mlCalminox Anti Itch · 100 ml lotionPercos India · MRP ₹510.00
- ₹5.80/mlRitch · 75 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹435.00
- ₹6.18/mlRitch · 30 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹185.50
- ₹82.49/unitCaladryl · 1 lotionJohnson & Johnson · MRP ₹82.49
Calamine Lotion 15 %
8 packs, ₹0.82 to ₹3.01 per ml.
- ₹0.82/mlCalderm · 60 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹49.00
- ₹0.99/mlCalderm · 100 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹99.00
- ₹1.04/mlCalak · 50 ml lotionMenarini India · MRP ₹52.00
- ₹1.17/mlCalak · 100 ml lotionMenarini India · MRP ₹117.00
- ₹1.55/mlHistacalamine · 100 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹154.69
- ₹2.29/mlCalomoist · 100 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹229.05
- ₹2.70/mlCureac · 70 ml lotionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹189.00
- ₹3.01/mlCalomoist · 50 ml lotionPrism Lifescience · MRP ₹150.64
Calamine Lotion 8 %
6 packs, ₹0.82 to ₹2.50 per ml.
- ₹0.82/mlVeracal · 125 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹103.00
- ₹0.91/mlCalacare · 100 ml lotionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹91.41
- ₹1.20/mlCaladryl · 100 ml lotionJohnson & Johnson · MRP ₹119.61
- ₹1.37/mlCaladryl · 60 ml lotionJohnson & Johnson · MRP ₹82.49
- ₹1.41/mlAlomine · 100 ml lotionNoel Pharmaceuticals · MRP ₹140.50
- ₹2.50/mlLinical · 100 ml lotionPalsons Derma · MRP ₹250.00
Calamine Lotion 10 %
2 packs, ₹0.81 to ₹0.99 per ml.
- ₹0.81/mlAquaminol · 50 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹40.38
- ₹0.99/mlPeerline · 50 ml lotionParker Robinson · MRP ₹49.52
Calamine Cream
2 packs, ₹2.27 to ₹4.35 per g.
- ₹2.27/gCalacreme · 15 gm creamPasteur Laboratories · MRP ₹34.00
- ₹4.35/gRitch · 100 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹435.00
Calamine Spray
2 packs, ₹2.54 to ₹4.67 per ml.
- ₹2.54/mlMelipox · 100 ml sprayTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹254.23
- ₹4.67/mlRitch · 100 ml sprayTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹467.25
Calamine Lotion 5 %
1 pack, ₹1.13 per ml.
- ₹1.13/mlCalaminol · 100 ml lotionPasteur Laboratories · MRP ₹113.44
Calamine Lotion 3 %
1 pack, ₹3.30 per ml.
- ₹3.30/mlCalanim · 50 ml lotionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
Calamine Cream 1.5 %
1 pack, ₹2.55 per g.
- ₹2.55/gCalderm · 20 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹51.00
Calamine Ointment 1 %
1 pack, ₹4.87 per g.
- ₹4.87/gProtectoderm · 25 gm ointmentElan Pharma(india) · MRP ₹121.87
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Lotion -- · ceiling 0.98 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Pasteur Laboratories6 packs
- Torrent Pharmaceuticals5 packs
- Dermo Care Laboratories4 packs
- Johnson & Johnson3 packs
- Parker Robinson3 packs
- Menarini India2 packs
- Zee Laboratories2 packs
- Prism Lifescience2 packs
- Lupin2 packs
- Piramal Healthcare2 packs
- Apex Laboratories2 packs
- Noel Pharmaceuticals1 pack
- Solderma Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
- Ethicare Remedies1 pack
- Nemus Pharmaceuticals1 pack
- Percos India1 pack
- Salve Pharmaceuticals1 pack
- Omega Remedies1 pack
- Palsons Derma1 pack
- Elan Pharma(india)1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.