Medicines / Molecules / Cadexomer Iodine

Cadexomer IodineEvery pack, by price.

15 packs of Cadexomer Iodine on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 6 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
15
Brands
7
Companies
6
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 15

Packs, lowest price per unit first

Cadexomer Iodine Ointment 500 mg

4 packs, ₹14.50 to ₹25.61 per g.

  1. ₹14.50/gCodol · 20 gm ointmentFDC · MRP ₹290.00
  2. ₹16.00/gCodol · 10 gm ointmentFDC · MRP ₹160.00
  3. ₹18.03/gAddex · 10 gm ointmentFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹180.29
  4. ₹25.61/gCadomer · 10 gm ointmentJB Chemicals · MRP ₹256.06

Cadexomer Iodine Powder 1000 mg

3 packs, ₹28.33 to ₹37.67 per g.

  1. ₹28.33/gAddex · 10 gm powderFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹283.30
  2. ₹28.33/gIdoxine · 10 gm powderFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹283.30
  3. ₹37.67/gCadomer · 10 gm powderJB Chemicals · MRP ₹376.74

Cadexomer Iodine Gel 500 mg

2 packs, ₹20.21 to ₹25.61 per g.

  1. ₹20.21/gCadomer · 20 gm gelJB Chemicals · MRP ₹404.15
  2. ₹25.61/gCadomer · 10 gm gelJB Chemicals · MRP ₹256.06

Cadexomer Iodine Ointment

2 packs, ₹17.44 to ₹18.02 per g.

  1. ₹17.44/gDexadine · 10 gm ointmentVirchow Biotech · MRP ₹174.37
  2. ₹18.02/gIzorb · 20 gm ointmentGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹360.47

Cadexomer Iodine Ointment 0.9 %

1 pack, ₹13.30 per g.

  1. ₹13.30/gCadress · 10 gm ointmentCipla · MRP ₹133.03

Cadexomer Iodine Oral Powder

1 pack, ₹27.56 per g.

  1. ₹27.56/gDexadine · 10 gm oral powderVirchow Biotech · MRP ₹275.63

Cadexomer Iodine Ointment 1000 mg

1 pack, ₹18.03 per g.

  1. ₹18.03/gIdoxine · 10 gm ointmentFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹180.29

Cadexomer Iodine Powder

1 pack, ₹25.78 per g.

  1. ₹25.78/gIzorb · 10 gm powderGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹257.81

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.