Medicines / Molecules / Budesonide

BudesonideEvery pack, by price.

61 packs of Budesonide on NPPA's price list for July 2026: 37 brands from 29 companies, in 26 forms and strengths.

Packs
61
Brands
37
Companies
29
Forms and strengths
26
Price-controlled packs
9 of 61

Packs, lowest price per unit first

Budesonide Respules 0.5 mg

18 packs, ₹3.46 to ₹63.75 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹3.46/mlBudepress · 2.5 ml respulesSteris Healthcare · MRP ₹10.38
  2. ₹9.46/mlBudefex · 2 ml respulesRanbaxy Laboratories · MRP ₹18.91
  3. ₹11.46/mlDerinide · 2 ml respulesZydus Healthcare · MRP ₹22.91
  4. ₹11.50/mlWeldinide · 2 ml respulesLeeford Healthcare · MRP ₹23.00
  5. ₹11.72/mlDerivent B · 2 ml respulesNavil Laboratories · MRP ₹23.44
  6. ₹12.33/mlBuderator · 2 ml respulesElder Projects · MRP ₹24.66
  7. ₹12.48/mlBudojet · 2 ml respulesBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹24.96
  8. ₹12.69/mlBudaways · 2 ml respulesMankind Pharmaceuticals · MRP ₹25.38
  9. ₹12.71/mlBudecort · 2 ml respulesCipla · MRP ₹25.42
  10. ₹12.71/mlBunase · 2 ml respulesMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹25.42
  11. ₹12.72/mlBuderon · 2 ml respulesUniventis Medicare · MRP ₹25.43
  12. ₹12.72/mlBudesurv · 2 ml respulesSmartway Wellness · MRP ₹25.43
The other 6 by price per ml
  1. ₹19.61/mlBudesma · 2 ml respulesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹39.21
  2. ₹62.46/mlBudaza · 2 ml respulesUniza Healthcare · MRP ₹124.92
  3. ₹63.00/mlBudohale · 2 ml respulesEntod Pharmaceuticals · MRP ₹126.00
  4. ₹63.55/mlBreemax · 2 ml respulesIntra Life · MRP ₹127.10
  5. ₹63.58/mlBudeste · 2 ml respulesKoye Pharmaceuticals · MRP ₹127.15
  6. ₹63.75/unitBinafide · 1 respulesTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹63.75

Budesonide Respules 1 mg

6 packs, ₹13.13 to ₹68.98 per ml.

  1. ₹13.13/mlBudeste · 2 ml respulesKoye Pharmaceuticals · MRP ₹26.25
  2. ₹14.03/mlBudecort · 2 ml respulesCipla · MRP ₹28.06
  3. ₹14.03/mlBudesonide · 2 ml respulesCipla · MRP ₹28.06
  4. ₹14.03/mlDerinide · 2 ml respulesZydus Healthcare · MRP ₹28.06
  5. ₹24.88/mlBinafide · 2 ml respulesTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹49.76
  6. ₹68.98/mlBudaza · 2 ml respulesUniza Healthcare · MRP ₹137.95

Budesonide Inhaler 100 mcg

5 packs, ₹1.50 to ₹4,464 per unit. Price-controlled: ceiling ₹1.26 per unit.

  1. ₹1.50/unitBudate · 200 mdi inhalerLupin · MRP ₹300.25
  2. ₹1.51/unitBudecort · 200 mdi inhalerCipla · MRP ₹302.40
  3. ₹1.58/unitBudeflam Hfa · 300 mdi inhalerCipla · MRP ₹475.00
  4. ₹1.58/unitDerinide · 200 mdi inhalerZydus Healthcare · MRP ₹315.84
  5. ₹4,464/unitNebzmart · 1 inhalerGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹4,464

Budesonide Tablet 9 mg

5 packs, ₹44.50 to ₹269.12 per tablet.

  1. ₹44.50/tabletBudenofil · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹445.00
  2. ₹45.00/tabletBudealfa · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹450.00
  3. ₹56.72/tabletCortirowa OD · 10 tabletAbbott India · MRP ₹567.18
  4. ₹58.40/tabletBudez · 15 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹876.00
  5. ₹269.12/tabletCortiment Mmx · 10 tabletFerring Pharmaceuticals · MRP ₹2,691

Budesonide Inhaler 200 mcg

4 packs, ₹2.13 to ₹2.56 per unit. Price-controlled: ceiling ₹3.41 per unit.

  1. ₹2.13/unitDerinide · 200 mdi inhalerZydus Healthcare · MRP ₹426.30
  2. ₹2.17/unitBudecort · 200 mdi inhalerCipla · MRP ₹434.70
  3. ₹2.18/unitBudate · 200 mdi inhalerLupin · MRP ₹436.45
  4. ₹2.56/unitBudecort · 120 md inhalerCipla · MRP ₹306.93

Budesonide Tablet

3 packs, ₹24.18 to ₹55.31 per tablet.

  1. ₹24.18/tabletRafacol · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹241.78
  2. ₹24.84/tabletRafacol CR · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹248.44
  3. ₹55.31/tabletRafacol · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹553.13

Budesonide Nebuliser 0.5 mg

1 pack, ₹12.62 per ml.

  1. ₹12.62/mlBudasure · 2 ml nebuliserAlkem Laboratories · MRP ₹25.23

Budesonide Transpules 0.5 mg

1 pack, ₹12.68 per ml.

  1. ₹12.68/mlBudate · 2 ml transpulesLupin · MRP ₹25.35

Budesonide Transcaps 200 mcg

1 pack, ₹3.55 per unit.

  1. ₹3.55/unitBudate · 30 transcapsLupin · MRP ₹106.60

Budesonide Transcaps 400 mcg

1 pack, ₹6.92 per unit.

  1. ₹6.92/unitBudate · 30 transcapsLupin · MRP ₹207.45

Budesonide Transpules 1 mg

1 pack, ₹13.88 per ml.

  1. ₹13.88/mlBudate · 2 ml transpulesLupin · MRP ₹27.75

Budesonide Rotacap 200 mcg

1 pack, ₹3.58 per unit.

  1. ₹3.58/unitBudecort · 30 rotacapCipla · MRP ₹107.41

Budesonide Capsule CR 3 mg

1 pack, ₹13.39 per capsule.

  1. ₹13.39/capsuleBudecort · 30 capsule crCipla · MRP ₹401.78

Budesonide Rotacap 400 mcg

1 pack, ₹7.52 per unit.

  1. ₹7.52/unitBudecort · 30 rotacapCipla · MRP ₹225.59

Budesonide Respules

1 pack, ₹12.71 per ml.

  1. ₹12.71/mlBudeheal · 2 ml respulesHealing Pharma India · MRP ₹25.42

Budesonide Mistpule 0.5 mg

1 pack, ₹12.68 per ml.

  1. ₹12.68/mlBudejoy · 2 ml mistpuleJB Chemicals · MRP ₹25.35

Budesonide Nasal Spray 100 mcg

1 pack, ₹0.86 per unit.

  1. ₹0.86/unitBudenase AQ · 150 mdi nasal sprayCipla · MRP ₹129.15

Budesonide Tablet 3 mg

1 pack, ₹18.38 per tablet.

  1. ₹18.38/tabletBudenofil · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹183.75

Budesonide Capsule 3 mg

1 pack, ₹29.80 per capsule.

  1. ₹29.80/capsuleBudez · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹298.00

Budesonide Respicap 200 mcg

1 pack, ₹3.56 per unit.

  1. ₹3.56/unitDerinide · 30 respicapZydus Healthcare · MRP ₹106.71

Budesonide Respicap 400 mcg

1 pack, ₹7.90 per unit.

  1. ₹7.90/unitDerinide · 30 respicapZydus Healthcare · MRP ₹237.08

Budesonide Nasal Spray 64 mcg

1 pack, ₹3.24 per unit.

  1. ₹3.24/unitDerinide AQ · 200 mdi nasal sprayZydus Healthcare · MRP ₹648.46

Budesonide Tablet CR 3 mg

1 pack, ₹18.50 per tablet.

  1. ₹18.50/tabletIganef · 10 tablet crMediart Lifesciences · MRP ₹185.00

Budesonide Tablet 400 mcg

1 pack, ₹12.00 per tablet.

  1. ₹12.00/tabletInflacort · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹120.00

Budesonide Smartules 0.5 mg

1 pack, ₹12.71 per ml.

  1. ₹12.71/mlNebzmart B · 2 ml smartulesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹25.41

Budesonide Smartules 1 mg

1 pack, ₹112.28 per ml.

  1. ₹112.28/mlNebzmart B · 2 ml smartulesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹224.56

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Inhalation 100 mcg · ceiling 2.55 ₹ (Per Dose)Order S.O. 1581(E)
  2. 25 Mar 2026Inhaler 100 mcg · ceiling 13.46 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Inhaler 100 mcg · ceiling 1.44 ₹ (Per Metered Dose)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Inhaler 200 mcg · ceiling 3.41 ₹ (Per Dose)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Inhaler 200 mcg · ceiling 2.08 ₹ (Per Metered Dose)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Nasal Spray 50 mcg · ceiling 12.19 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  7. 25 Mar 2026Nasal Spray 50 mcg · ceiling 1.30 ₹ (1 Dose)Order S.O. 1581(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.