Medicines / Molecules / Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + TerbutalineEvery pack, by price.
25 packs of Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 17 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 25
- Brands
- 18
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 25
Packs, lowest price per unit first
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup
17 packs, ₹0.21 to ₹1.37 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.21/mlWetcof BR Junior · 60 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹12.50
- ₹0.29/mlKofclear · 450 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹129.35
- ₹0.50/mlHexal (Medico) · 100 ml syrupMedico Labs · MRP ₹50.00
- ₹0.55/mlTusur · 60 ml syrupMedico Labs · MRP ₹32.70
- ₹0.55/mlViscowin · 100 ml syrupIntra Life · MRP ₹54.84
- ₹0.61/mlTusur · 100 ml syrupMedico Labs · MRP ₹60.94
- ₹0.70/mlCriszir BR · 100 ml syrupST Morrison · MRP ₹69.50
- ₹0.84/mlDiacoff · 100 ml syrupMcronus Lifescience · MRP ₹84.00
- ₹0.84/mlProcodin · 100 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹84.30
- ₹0.89/mlTruecof · 100 ml syrupValue Formulations · MRP ₹89.06
- ₹0.93/mlReltuss BR · 100 ml syrupStallion Laboratories · MRP ₹92.81
- ₹1.01/mlVentex D · 100 ml syrupChethana Pharmaceuticals · MRP ₹101.25
The other 5 by price per ml
- ₹1.10/mlBro Cordine · 100 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹110.15
- ₹1.11/mlToonz · 100 ml syrupEysys Pharmaceutical · MRP ₹111.19
- ₹1.21/mlKofclear · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹121.40
- ₹1.35/mlMagnakof Gold · 60 ml syrupMankind Prime Labs · MRP ₹81.10
- ₹1.37/mlMagnakof Gold · 100 ml syrupMankind Prime Labs · MRP ₹137.25
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup 4/50/2.5/1.25 mg
2 packs, ₹1.21 to ₹1.32 per ml.
- ₹1.21/mlKofclear · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹120.90
- ₹1.32/mlFreecof Plus · 100 ml syrupHBC Pharmaceuticals · MRP ₹132.00
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Expectorant
2 packs, ₹0.79 to ₹1.24 per ml.
- ₹0.79/mlMucodil · 100 ml expectorantM D C Pharmaceuticals · MRP ₹79.00
- ₹1.24/mlKofclear · 100 ml expectorantAlkem Laboratories · MRP ₹123.75
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Drops
1 pack, ₹4.31 per ml.
- ₹4.31/mlKofclear · 15 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹64.65
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup 2/50/0.5/1.25 mg
1 pack, ₹0.84 per ml.
- ₹0.84/mlMucorid · 100 ml syrupMeridian Enterprises · MRP ₹84.38
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Syrup 2/25/1/1.25 mg
1 pack, ₹1.19 per ml.
- ₹1.19/mlSothrex Junior · 50 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹59.43
Bromhexine + Guaifenesin + Menthol + Terbutaline Injection
1 pack, ₹22.50 per ml.
- ₹22.50/mlTruecof · 2 ml injectionValue Formulations · MRP ₹45.00
Companies marketing it
- Alkem5 packs
- Medico Labs3 packs
- Mankind2 packs
- Value Formulations2 packs
- Torrent Pharmaceuticals1 pack
- ST Morrison1 pack
- Mcronus Lifescience1 pack
- HBC1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Meridian Enterprises1 pack
- Lifecom Pharmaceuticals1 pack
- Stallion Laboratories1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Eysys Pharmaceutical1 pack
- Chethana Pharmaceuticals1 pack
- Intra Life1 pack
- Laborate Pharmaceutical1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.