Medicines / Molecules / Bromfenac
BromfenacEvery pack, by price.
19 packs of Bromfenac on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 17 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 19
- Brands
- 18
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 0 of 19
Packs, lowest price per unit first
Bromfenac Eye Drops 0.09 %
13 packs, ₹15.94 to ₹63.13 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹15.94/mlTakfenac · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹79.69
- ₹22.69/mlRaybrom · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹113.44
- ₹27.60/mlBrag · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹138.00
- ₹28.00/mlBfn · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹140.00
- ₹28.00/mlFenac · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹140.00
- ₹31.88/mlBronac(synovia) · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹159.38
- ₹32.25/mlNavibrom · 5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹161.25
- ₹36.00/mlBromflam · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
- ₹36.00/mlBromifen · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹180.00
- ₹41.20/mlBromvue · 5 ml eye dropsBaush & Lomb · MRP ₹206.00
- ₹43.20/mlMegabrom · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹216.00
- ₹43.69/mlUnibrom · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹218.44
The other 1 by price per ml
- ₹63.13/mlNavionce · 2.5 ml eye dropsSentiss Pharma · MRP ₹189.38
Bromfenac Eye Drops 0.9 mg
3 packs, ₹20.25 to ₹41.20 per ml.
- ₹20.25/mlIbrom · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹101.25
- ₹37.30/mlAdbrom Free · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹186.50
- ₹41.20/mlBromvue (Ipca) · 5 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹206.00
Bromfenac Eye Drops 0.07 %
1 pack, ₹29.50 per ml.
- ₹29.50/mlUnibrom · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹147.50
Bromfenac Drops 0.09 %
1 pack, ₹30.40 per ml.
- ₹30.40/mlV Brom · 5 ml dropsVarroc Lifesciences · MRP ₹152.00
Bromfenac Eye Drops 0.01 %
1 pack, ₹28.13 per ml.
- ₹28.13/mlZbrom · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹140.63
Companies marketing it
- Sentiss Pharma2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Micro Labs1 pack
- Sapient1 pack
- Intas1 pack
- Optho Remedies1 pack
- Baush & Lomb1 pack
- Ipca Laboratories1 pack
- Synovia Life Sciences1 pack
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Nri Vision Care1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Raymed Pharmaceuticals1 pack
- Pharmtak1 pack
- Varroc Lifesciences1 pack
- Sunways (India)1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.