Medicines / Molecules / Brinzolamide

BrinzolamideEvery pack, by price.

9 packs of Brinzolamide on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 6 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
9
Brands
8
Companies
6
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 9

Packs, lowest price per unit first

Brinzolamide Eye Drops 1 %

3 packs, ₹63.60 to ₹135.03 per ml.

  1. ₹63.60/mlLupibrin · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹318.00
  2. ₹79.80/mlBrinzodoc · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹399.00
  3. ₹135.03/mlAzopt · 5 ml eye dropsJB Chemicals · MRP ₹675.16

Brinzolamide Eye Drops 10 mg

2 packs, ₹34.31 to ₹46.88 per ml.

  1. ₹34.31/mlBrinolar · 15 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹514.69
  2. ₹46.88/mlBrio (Sun) · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹234.38

Brinzolamide Eye/ear Drops 10 mg

1 pack, ₹102.94 per ml.

  1. ₹102.94/mlBrinolar · 5 ml eye/ear dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹514.69

Brinzolamide Suspension 1 %

1 pack, ₹119.42 per ml.

  1. ₹119.42/mlBrinzagan · 5 ml suspensionAllergan India · MRP ₹597.10

Brinzolamide Ear Drops 1 %

1 pack, ₹68.40 per ml.

  1. ₹68.40/mlBrinzoma · 5 ml ear dropsSunways (India) · MRP ₹342.00

Brinzolamide Eye Drops 0.1 %

1 pack, ₹120.80 per ml.

  1. ₹120.80/mlBrinzox · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹604.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.