Medicines / Molecules / Brimonidine

BrimonidineEvery pack, by price.

26 packs of Brimonidine on NPPA's price list for July 2026: 24 brands from 17 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
26
Brands
24
Companies
17
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 26

Packs, lowest price per unit first

Brimonidine Eye Drops 0.1 %

8 packs, ₹18.75 to ₹120.48 per ml.

  1. ₹18.75/mlDuobrim · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
  2. ₹30.19/mlCibrim Z · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹150.94
  3. ₹35.94/mlBrimopress · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹179.72
  4. ₹47.63/mlBrent LS · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹238.13
  5. ₹48.75/mlBrimodin LS · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹243.75
  6. ₹59.44/mlBidin LS · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹297.19
  7. ₹61.50/mlBrimosun LS · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹307.50
  8. ₹120.48/mlAlphagan Z · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹602.41

Brimonidine Eye Drops 0.15 %

7 packs, ₹20.00 to ₹109.73 per ml.

  1. ₹20.00/mlDuobrim · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
  2. ₹28.20/mlBrimonix · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹141.00
  3. ₹32.60/mlAlbrim · 5 ml eye dropsAlembic · MRP ₹163.00
  4. ₹70.00/mlBrimosun P · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹350.00
  5. ₹92.81/mlBrimo · 5 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹464.06
  6. ₹96.64/mlBrimochek · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹483.18
  7. ₹109.73/mlAlphagan-P · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹548.63

Brimonidine Eye Drops

4 packs, ₹33.80 to ₹65.60 per ml.

  1. ₹33.80/mlBrimodin P · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹169.00
  2. ₹42.19/mlBrimosoft · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹210.93
  3. ₹62.77/mlRimoflo · 5 ml eye dropsBaush & Lomb · MRP ₹313.87
  4. ₹65.60/mlBrimonix BR · 5 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹328.00

Brimonidine Eye Drops 0.2 %

2 packs, ₹68.87 to ₹97.26 per ml.

  1. ₹68.87/mlBrimodin · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹344.33
  2. ₹97.26/mlAlphagan · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹486.28

Brimonidine Oral Solution 0.1 %

1 pack, ₹109.73 per ml.

  1. ₹109.73/mlAlphagan Z · 5 ml oral solutionAllergan India · MRP ₹548.65

Brimonidine Eye Drops 1 %

1 pack, ₹89.44 per ml.

  1. ₹89.44/mlBrintod · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹447.19

Brimonidine Gel 3.3 mg

1 pack, ₹24.94 per g.

  1. ₹24.94/gErythego · 15 gm gelAkumentis Healthcare · MRP ₹374.06

Brimonidine Eye Drops 2 mg

1 pack, ₹61.88 per ml.

  1. ₹61.88/mlIobrim · 5 ml eye dropsFDC · MRP ₹309.38

Brimonidine Gel 5 mg

1 pack, ₹14.50 per g.

  1. ₹14.50/gRosabril · 20 gm gelBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹290.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.