Medicines / Molecules / Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + Phenylephrine

Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + PhenylephrineEvery pack, by price.

4 packs of Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + Phenylephrine on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
4
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 4

Packs, lowest price per unit first

Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + Phenylephrine Drops 1.25/0.1/0.2/0.05 %

1 pack, ₹10.61 per ml.

  1. ₹10.61/mlAllercool · 10 ml dropsOptho Remedies · MRP ₹106.06

Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + Phenylephrine Eye Drops 1.25 %

1 pack, ₹7.97 per ml.

  1. ₹7.97/mlAnalar · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹79.69

Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + Phenylephrine Eye Drops

1 pack, ₹6.50 per ml.

  1. ₹6.50/mlI Kold · 10 ml eye dropsUniversal Nutriscience · MRP ₹65.00

Boric Acid + Chlorpheniramine + Hydroxypropylmethylcellulose + Naphazoline + Phenylephrine Eye Drops 0.56 %

1 pack, ₹7.50 per ml.

  1. ₹7.50/mlPhyznah · 10 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹75.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.