Medicines / Molecules / Borax + Boric Acid + Menthol + Zinc Sulphate

Borax + Boric Acid + Menthol + Zinc SulphateEvery pack, by price.

3 packs of Borax + Boric Acid + Menthol + Zinc Sulphate on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 2 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
2
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Borax + Boric Acid + Menthol + Zinc Sulphate Eye Drops 0.2/2/0.005/0.0004 %

1 pack, ₹11.44 per ml.

  1. ₹11.44/mlI-Boric Plus · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹114.38

Borax + Boric Acid + Menthol + Zinc Sulphate Eye Drops 2/0.2 %

1 pack, ₹12.19 per ml.

  1. ₹12.19/mlOpticool Ultra · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹121.88

Borax + Boric Acid + Menthol + Zinc Sulphate Eye Drops

1 pack, ₹11.98 per ml.

  1. ₹11.98/mlOpticure · 10 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹119.76

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.