Medicines / Molecules / Biotin Combinations

Biotin CombinationsEvery pack, by price.

29 packs of Biotin Combinations on NPPA's price list for July 2026: 24 brands from 22 companies, in 16 forms and strengths.

Packs
29
Brands
24
Companies
22
Forms and strengths
16
Price-controlled packs
0 of 29

Packs, lowest price per unit first

Biotin Combinations Capsule

7 packs, ₹12.60 to ₹28.50 per capsule.

  1. ₹12.60/capsuleMegafolin · 10 capsuleFemura Pharmaceuticals · MRP ₹126.00
  2. ₹12.69/capsuleZincosule Woman · 15 capsuleSomatico Pharmacal · MRP ₹190.42
  3. ₹22.97/capsuleSolovit · 10 capsuleSolderma Pharmaceuticals · MRP ₹229.68
  4. ₹23.58/capsuleCuticans · 10 capsuleEthicare Remedies · MRP ₹235.80
  5. ₹23.70/capsuleAdgain · 30 capsuleCipla · MRP ₹710.97
  6. ₹26.69/capsuleAdgain · 10 capsuleCipla · MRP ₹266.94
  7. ₹28.50/capsuleMacuvon 4G · 10 capsuleNeomedix Healthcare India · MRP ₹285.00

Biotin Combinations Softgel Capsule

4 packs, ₹14.43 to ₹31.10 per unit.

  1. ₹14.43/unitVaniva 4G · 10 softgel capsuleIva Healthcare · MRP ₹144.30
  2. ₹21.07/unitNutricap H · 15 softgel capsuleMicro Labs · MRP ₹316.00
  3. ₹23.70/unitBiobounce · 10 softgel capsuleUniversal Nutriscience · MRP ₹237.00
  4. ₹31.10/unitNutrinol 7G · 10 softgel capsuleKnoll Healthcare · MRP ₹311.00

Biotin Combinations Serum

3 packs, ₹24.17 to ₹33.17 per ml.

  1. ₹24.17/mlHairbless · 60 ml serumMankind Pharmaceuticals · MRP ₹1,450
  2. ₹33.17/mlTrichospire · 60 ml serumEthicare Remedies · MRP ₹1,990
  3. ₹33.17/mlTrichospire · 60 ml serumEthicare Remedies · MRP ₹1,990

Biotin Combinations Kit

2 packs, ₹1,111 to ₹1,850 per kit.

  1. ₹1,111/kitTrichospire · 1 kitEthicare Remedies · MRP ₹1,111
  2. ₹1,850/kitTrichospire · 1 kitEthicare Remedies · MRP ₹1,850

Biotin Combinations Syrup

2 packs, ₹0.62 to ₹0.93 per ml.

  1. ₹0.62/mlVitared Plus · 200 ml syrupUniserve Health Care · MRP ₹124.09
  2. ₹0.93/mlGenvit (Genfo) · 200 ml syrupGenfo Bioceuticals · MRP ₹185.00

Biotin Combinations Oil

1 pack, ₹2.79 per ml.

  1. ₹2.79/mlTrichoton · 100 ml oilMed Manor Organics · MRP ₹279.38

Biotin Combinations Tablet 10 mg

1 pack, ₹17.35 per tablet.

  1. ₹17.35/tabletVeebion BT · 10 tabletHBC Dermiza Healthcare · MRP ₹173.51

Biotin Combinations Tablet 7 mg

1 pack, ₹13.30 per tablet.

  1. ₹13.30/tabletBitmin · 10 tabletFemura Pharmaceuticals · MRP ₹133.00

Biotin Combinations Lotion

1 pack, ₹21.33 per ml.

  1. ₹21.33/mlRootgain · 60 ml lotionGenees Pharmaceuticals · MRP ₹1,280

Biotin Combinations Shampoo

1 pack, ₹2.90 per ml.

  1. ₹2.90/mlBgro Plus · 100 ml shampooOmni Life Sciences · MRP ₹290.00

Biotin Combinations Gummies

1 pack, ₹21.36 per unit.

  1. ₹21.36/unitExtend Hair · 30 gummiesKLM Laboratories · MRP ₹640.68

Biotin Combinations Drops

1 pack, ₹2.93 per ml.

  1. ₹2.93/mlMvimin · 30 ml dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹88.00

Biotin Combinations Gel

1 pack, ₹3.22 per g.

  1. ₹3.22/gHairget · 50 gm gelOlcare · MRP ₹161.24

Biotin Combinations Mask

1 pack, ₹2.75 per g.

  1. ₹2.75/gTrichospire · 200 gm maskEthicare Remedies · MRP ₹549.00

Biotin Combinations Liquid

1 pack, ₹27.50 per ml.

  1. ₹27.50/mlNeopecia · 60 ml liquidNemus Pharmaceuticals · MRP ₹1,650

Biotin Combinations Oral Liquid

1 pack, ₹0.80 per ml.

  1. ₹0.80/mlEN Strength · 200 ml oral liquidTheia Health Care · MRP ₹160.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.