Medicines / Molecules / Betamethasone
BetamethasoneEvery pack, by price.
65 packs of Betamethasone on NPPA's price list for July 2026: 44 brands from 33 companies, in 16 forms and strengths.
- Packs
- 65
- Brands
- 44
- Companies
- 33
- Forms and strengths
- 16
- Price-controlled packs
- 15 of 65
Packs, lowest price per unit first
Betamethasone Tablet 0.5 mg
24 packs, ₹0.16 to ₹2.54 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.16/tabletBetamethasone (Makers) · 100 tabletMakers Labs · MRP ₹15.87
- ₹0.33/tabletBetanij · 10 tabletSunij Pharma · MRP ₹3.25
- ₹0.34/tabletBetachlor · 1000 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹337.50
- ₹0.38/tabletBetamine · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹3.76
- ₹0.41/tabletSolubet · 20 tabletLupin · MRP ₹8.12
- ₹0.42/tabletA Cort (Acron) · 10 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹4.19
- ₹0.46/tabletBetsone · 10 tabletMedopharm · MRP ₹4.60
- ₹0.48/tabletCortil A · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹4.80
- ₹0.50/tabletCortibet · 10 tabletAnhox Healthcare · MRP ₹5.00
- ₹0.52/tabletSolubet · 10 tabletLupin · MRP ₹5.20
- ₹0.55/tabletBetachlor · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹5.50
- ₹0.60/tabletDecdan B · 10 tabletWockhardt · MRP ₹6.00
The other 12 by price per tablet
- ₹0.70/tabletBelar · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹7.00
- ₹0.80/tabletBetawin · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹7.95
- ₹0.82/tabletBetawin S · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹8.23
- ₹0.86/tabletBenicort · 30 tabletP &B Laboratories · MRP ₹25.78
- ₹0.86/tabletBetalar S · 10 tabletLark Laboratories · MRP ₹8.62
- ₹0.86/tabletBzon · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹8.61
- ₹0.88/tabletBetnelan · 20 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹17.53
- ₹0.88/tabletBetnesol · 20 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹17.53
- ₹0.93/tabletAlerkim(kim Lab) · 10 tabletKim Lab · MRP ₹9.25
- ₹0.96/tabletWalacort · 20 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹19.12
- ₹1.02/tabletStemin · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹10.21
- ₹2.54/tabletBanadon · 10 tabletRoche · MRP ₹25.40
Betamethasone Injection 4 mg
10 packs, ₹4.37 to ₹22.10 per ml. Price-controlled: ceiling ₹4.19 per ml.
- ₹4.37/mlBetasone (Laborate) · 1 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹4.37
- ₹4.62/mlBetsone · 1 ml injectionMedopharm · MRP ₹4.62
- ₹4.97/mlStemin · 1 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹4.97
- ₹5.02/mlMedobet · 1 ml injectionMedopharm · MRP ₹5.02
- ₹5.05/mlBetagee · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹5.05
- ₹5.06/mlBetnesol · 1 ml injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹5.06
- ₹5.06/mlBetni · 1 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹5.06
- ₹5.06/mlDecdan B · 1 ml injectionWockhardt · MRP ₹5.06
- ₹5.39/mlNbet (Abbott) · 1 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹5.39
- ₹22.10/mlBetzur · 1 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹22.10
Betamethasone Tablet 1 mg
7 packs, ₹0.63 to ₹1.63 per tablet.
- ₹0.63/tabletBetamine · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹6.33
- ₹0.94/tabletBetachlor · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹9.37
- ₹1.15/tabletBelar · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹11.45
- ₹1.30/tabletBzon · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹13.00
- ₹1.37/tabletAlerkim · 10 tabletKim Lab · MRP ₹13.68
- ₹1.46/tabletBetnesol · 20 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹29.11
- ₹1.63/tabletStemin · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹16.30
Betamethasone Oral Drops 0.5 mg
6 packs, ₹0.75 to ₹2.10 per ml.
- ₹0.75/mlBenicort · 10 ml oral dropsP &B Laboratories · MRP ₹7.45
- ₹0.81/mlBenicort · 15 ml oral dropsP &B Laboratories · MRP ₹12.19
- ₹1.27/mlBetasone (Torque) · 15 ml oral dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹19.00
- ₹1.77/mlAlerkim · 15 ml oral dropsKim Lab · MRP ₹26.50
- ₹1.93/mlBetnesol · 15 ml oral dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹29.01
- ₹2.10/mlStemin · 15 ml oral dropsIndswift Laboratories · MRP ₹31.56
Betamethasone Injection
3 packs, ₹5.00 to ₹62.00 per ml.
- ₹5.00/mlBetamsole · 1 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹5.00
- ₹5.09/mlAlerkim(kim Lab) · 1 ml injectionKim Lab · MRP ₹5.09
- ₹62.00/mlCecort · 1 ml injectionComed Chemicals · MRP ₹62.00
Betamethasone Cream 0.05 %
3 packs, ₹0.56 to ₹5.82 per g. Price-controlled: ceiling ₹0.68 per g.
- ₹0.56/gBetamil · 20 gm creamProcter & Gamble Health · MRP ₹11.20
- ₹4.10/gBetaderma Z · 30 gm creamP &B Laboratories · MRP ₹123.00
- ₹5.82/gLupiderm · 15 gm creamLupin · MRP ₹87.25
Betamethasone Tablet
2 packs, ₹0.65 to ₹0.68 per tablet.
- ₹0.65/tabletBetarose · 10 tabletLucrose Pharma · MRP ₹6.45
- ₹0.68/tabletCortiflam B · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹6.80
Betamethasone Cream 0.0125 %
2 packs, ₹1.39 to ₹2.09 per g.
- ₹1.39/gDiprobate RD · 30 gm creamMapromax Lifesciences · MRP ₹41.72
- ₹2.09/gDiprovate RD · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹41.72
Betamethasone Gel 0.05 %
1 pack, ₹0.71 per g. Price-controlled: ceiling ₹0.48 per g.
- ₹0.71/gBetagel · 20 gm gelMicro Labs · MRP ₹14.28
Betamethasone Drops 0.5 mg
1 pack, ₹1.75 per ml.
- ₹1.75/mlBetalar · 15 ml dropsLark Laboratories · MRP ₹26.25
Betamethasone Drops
1 pack, ₹1.76 per ml.
- ₹1.76/mlBetarose · 15 ml dropsLucrose Pharma · MRP ₹26.39
Betamethasone Tablet 4 mg
1 pack, ₹0.53 per tablet.
- ₹0.53/tabletBetnesol · 80 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹42.48
Betamethasone Injection 4 Mg/0.5 %
1 pack, ₹5.06 per ml.
- ₹5.06/mlBetnistar · 1 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹5.06
Betamethasone Cream 0.10 %
1 pack, ₹1.12 per g.
- ₹1.12/gBetnovate · 20 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹22.36
Betamethasone Ointment 0.1 %
1 pack, ₹0.89 per g.
- ₹0.89/gStemin · 20 gm ointmentIndswift Laboratories · MRP ₹17.75
Betamethasone Cream 0.1 %
1 pack, ₹9.27 per g. Price-controlled: ceiling ₹1.07 per g.
- ₹9.27/gUrosone · 15 gm creamParker Robinson · MRP ₹139.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Cream 0.05 % · ceiling 0.68 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Gel 0.05 % · ceiling 0.48 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Lotion 0.05 % · ceiling 0.67 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Cream 0.1 % · ceiling 1.07 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Lotion 0.10% · ceiling 1.05 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Injection 4 mg · ceiling 4.85 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals7 packs
- Indswift Laboratories5 packs
- Kim Lab4 packs
- P &B Laboratories4 packs
- Comed Chemicals3 packs
- Franklin Laboratories (India)3 packs
- Medopharm3 packs
- Lupin3 packs
- Micro Labs2 packs
- Lark Laboratories2 packs
- Unimarck Healthcare2 packs
- Laborate Pharmaceutical2 packs
- Lucrose Pharma2 packs
- Bestochem Formulations2 packs
- Unison Pharmaceuticals2 packs
- Wockhardt2 packs
- Acron Pharmaceuticals1 pack
- Roche1 pack
- Zydus1 pack
- Makers Labs1 pack
- Procter & Gamble Health1 pack
- Sunij Pharma1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.