Medicines / Molecules / Betamethasone + Salicylic Acid
Betamethasone + Salicylic AcidEvery pack, by price.
24 packs of Betamethasone + Salicylic Acid on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 13 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 24
- Brands
- 20
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 24
Packs, lowest price per unit first
Betamethasone + Salicylic Acid Ointment 0.05/6 %
4 packs, ₹6.94 to ₹8.96 per g.
- ₹6.94/gDiprobate ES Plus · 30 gm ointmentMapromax Lifesciences · MRP ₹208.13
- ₹6.94/gDiprovate Plus ES · 30 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹208.13
- ₹7.05/gSternon-S · 25 gm ointmentPalsons Derma · MRP ₹176.25
- ₹8.96/gSternon-Sf · 25 gm ointmentPalsons Derma · MRP ₹224.06
Betamethasone + Salicylic Acid Lotion
3 packs, ₹2.46 to ₹2.67 per ml.
- ₹2.46/mlPropysalic · 50 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹123.00
- ₹2.64/mlBetakoid S · 50 ml lotionPretium Pharmaceuticals · MRP ₹132.19
- ₹2.67/mlPropysalic E · 30 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹80.00
Betamethasone + Salicylic Acid Ointment 0.05/3 %
3 packs, ₹2.70 to ₹5.47 per g.
- ₹2.70/gBet Salic 3 (Omega) · 20 gm ointmentOmega Remedies · MRP ₹54.00
- ₹3.30/gBetasalic · 30 gm ointmentCipla · MRP ₹99.00
- ₹5.47/gBetasalic · 20 gm ointmentCipla · MRP ₹109.46
Betamethasone + Salicylic Acid Ointment 0.64/3 %
2 packs, ₹1.62 to ₹3.19 per g.
- ₹1.62/gBetagel S · 15 gm ointmentMicro Labs · MRP ₹24.35
- ₹3.19/gSaltopic · 30 gm ointmentSystopic Laboratories · MRP ₹95.60
Betamethasone + Salicylic Acid Lotion 0.05/3 %
2 packs, ₹4.54 to ₹6.09 per ml.
- ₹4.54/mlSternon-S · 32 ml lotionPalsons Derma · MRP ₹145.31
- ₹6.09/mlDiprobate S · 30 ml lotionMapromax Lifesciences · MRP ₹182.81
Betamethasone + Salicylic Acid Ointment
2 packs, ₹2.40 to ₹4.00 per g.
- ₹2.40/gMsalic · 50 gm ointmentMedico Labs · MRP ₹120.00
- ₹4.00/gPropysalic E · 20 gm ointmentHegde & Hegde · MRP ₹80.00
Betamethasone + Salicylic Acid Cream 0.12/3 %
1 pack, ₹2.26 per g.
- ₹2.26/gBetnovate S · 20 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹45.23
Betamethasone + Salicylic Acid Lotion 0.064/2 %
1 pack, ₹3.94 per ml.
- ₹3.94/mlBetsalic S · 20 ml lotionOmega Remedies · MRP ₹78.75
Betamethasone + Salicylic Acid Ointment 0.05/3.5 %
1 pack, ₹6.09 per g.
- ₹6.09/gDiprobate S Plus · 30 gm ointmentMapromax Lifesciences · MRP ₹182.81
Betamethasone + Salicylic Acid Cream 0.05/3 %
1 pack, ₹4.14 per g.
- ₹4.14/gDiprovate MF · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹82.87
Betamethasone + Salicylic Acid Cream 0.05/3.5 %
1 pack, ₹9.14 per g.
- ₹9.14/gDiprovate Plus S · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹182.81
Betamethasone + Salicylic Acid Lotion 0.64/20 mg
1 pack, ₹4.91 per ml.
- ₹4.91/mlDipsalic · 10 ml lotionMSD Pharmaceuticals · MRP ₹49.05
Betamethasone + Salicylic Acid Ointment 0.064/3 %
1 pack, ₹13.13 per g.
- ₹13.13/gProvate S · 20 gm ointmentPercos India · MRP ₹262.50
Betamethasone + Salicylic Acid Lotion 0.64/3 mg
1 pack, ₹2.91 per ml.
- ₹2.91/mlSaltopic · 30 ml lotionSystopic Laboratories · MRP ₹87.15
Companies marketing it
- Mapromax Lifesciences3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Hegde & Hegde3 packs
- Palsons Derma3 packs
- Cipla2 packs
- Omega Remedies2 packs
- Systopic Laboratories2 packs
- Micro Labs1 pack
- Pretium Pharmaceuticals1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
- MSD Pharmaceuticals1 pack
- Medico Labs1 pack
- Percos India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.