Medicines / Molecules / Betamethasone + Ofloxacin
Betamethasone + OfloxacinEvery pack, by price.
9 packs of Betamethasone + Ofloxacin on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 8 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 9
- Brands
- 9
- Companies
- 8
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 9
Packs, lowest price per unit first
Betamethasone + Ofloxacin Eye Drops 0.1/0.3 %
2 packs, ₹1.12 to ₹4.50 per ml.
- ₹1.12/mlElwyflox D · 10 ml eye dropsZee Laboratories · MRP ₹11.18
- ₹4.50/mlOfrond · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
Betamethasone + Ofloxacin Eye Drops
2 packs, ₹4.69 to ₹5.50 per ml.
- ₹4.69/mlOflamoon DX · 10 ml eye dropsMoonstar Lifecare · MRP ₹46.88
- ₹5.50/mlOflatop D · 10 ml eye dropsZee Laboratories · MRP ₹55.00
Betamethasone + Ofloxacin Eye Ointment 0.1/0.3 %
2 packs, ₹5.72 to ₹6.84 per g.
- ₹5.72/gOmeflox BM · 5 gm eye ointmentEntod Pharmaceuticals · MRP ₹28.59
- ₹6.84/gOflo BM · 5 gm eye ointmentSunways (India) · MRP ₹34.22
Betamethasone + Ofloxacin Drops 0.01/0.3 %
1 pack, ₹6.40 per ml.
- ₹6.40/mlFestive D · 10 ml dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹64.00
Betamethasone + Ofloxacin Eye/ear Drops
1 pack, ₹5.61 per ml.
- ₹5.61/mlOfdi D · 10 ml eye/ear dropsAustro Lab · MRP ₹56.14
Betamethasone + Ofloxacin Drops 0.1/0.3 %
1 pack, ₹5.00 per ml.
- ₹5.00/mlO Fresh DX · 10 ml dropsSmart Laboratories · MRP ₹50.00
Companies marketing it
- Zee Laboratories2 packs
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Austro Lab1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Sunways (India)1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.