Medicines / Molecules / Betamethasone + Neomycin

Betamethasone + NeomycinEvery pack, by price.

6 packs of Betamethasone + Neomycin on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
6
Brands
5
Companies
5
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 6

Packs, lowest price per unit first

Betamethasone + Neomycin Cream 0.1/0.5 %

3 packs, ₹2.76 to ₹5.40 per g.

  1. ₹2.76/gBetnovate N · 25 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹68.90
  2. ₹4.47/gValerate N · 15 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹67.00
  3. ₹5.40/gValerate N · 20 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹108.00

Betamethasone + Neomycin Drops 0.1/0.5 %

1 pack, ₹2.08 per ml.

  1. ₹2.08/mlBetal N · 5 ml dropsPharmtak · MRP ₹10.40

Betamethasone + Neomycin Ointment

1 pack, ₹1.02 per g.

  1. ₹1.02/gBetavent N · 15 gm ointmentUniventis Medicare · MRP ₹15.26

Betamethasone + Neomycin Cream 0.05/0.05 %

1 pack, ₹4.59 per g.

  1. ₹4.59/gDiprovate Plus N · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹91.88

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.