Medicines / Molecules / Betamethasone + Gentamicin
Betamethasone + GentamicinEvery pack, by price.
12 packs of Betamethasone + Gentamicin on NPPA's price list for July 2026: 12 brands from 9 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 12
- Brands
- 12
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 12
Packs, lowest price per unit first
Betamethasone + Gentamicin Cream 0.05/0.1 %
7 packs, ₹0.87 to ₹6.77 per g.
- ₹0.87/gBetagel g · 20 gm creamMicro Labs · MRP ₹17.30
- ₹1.69/gBetzee g · 15 gm creamApex Laboratories · MRP ₹25.32
- ₹3.93/gDiprobate g Plus · 30 gm creamMapromax Lifesciences · MRP ₹118.00
- ₹3.93/gDiprovate Plus g · 30 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹118.00
- ₹5.13/gBetgenta Z · 20 gm creamEast West Pharma · MRP ₹102.61
- ₹5.25/gPoridip GZ · 20 gm creamTripada Biotec · MRP ₹105.00
- ₹6.77/gBetgenta · 20 gm creamEast West Pharma · MRP ₹135.38
Betamethasone + Gentamicin Ointment 0.25/1 %
1 pack, ₹3.00 per g.
- ₹3.00/gBeacon g · 20 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹60.00
Betamethasone + Gentamicin Cream 0.025/0.1 %
1 pack, ₹2.93 per g.
- ₹2.93/gDiprobet g · 15 gm creamSun Pharma Laboratories · MRP ₹44.00
Betamethasone + Gentamicin Drops 0.05/0.1 %
1 pack, ₹1.26 per ml.
- ₹1.26/mlGencin B (Torque) · 10 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹12.60
Betamethasone + Gentamicin Cream
1 pack, ₹0.84 per g.
- ₹0.84/gMediderm (Torque) · 10 gm creamTorque Pharmaceuticals · MRP ₹8.37
Betamethasone + Gentamicin Gel 0.05/0.1 %
1 pack, ₹5.30 per g.
- ₹5.30/gSternon g · 20 gm gelPalsons Derma · MRP ₹105.93
Companies marketing it
- East West Pharma2 packs
- Sun Pharma2 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
- Organic Laboratories1 pack
- Micro Labs1 pack
- Apex Laboratories1 pack
- Mapromax Lifesciences1 pack
- Tripada1 pack
- Palsons Derma1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.