Medicines / Molecules / Betamethasone + Clotrimazole

Betamethasone + ClotrimazoleEvery pack, by price.

3 packs of Betamethasone + Clotrimazole on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Betamethasone + Clotrimazole Spray

1 pack, ₹3.51 per ml.

  1. ₹3.51/mlPsobeta C · 50 ml sprayLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹175.31

Betamethasone + Clotrimazole Cream 0.05/1 %

1 pack, ₹5.85 per g.

  1. ₹5.85/gRizole B · 20 gm creamTripada Biotec · MRP ₹117.00

Betamethasone + Clotrimazole Cream 0.025/1 %

1 pack, ₹3.52 per g.

  1. ₹3.52/gRusidid B · 20 gm creamRusi Remedies · MRP ₹70.31

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.