Medicines / Molecules / Benzyl Nicotinate + Heparin
Benzyl Nicotinate + HeparinEvery pack, by price.
13 packs of Benzyl Nicotinate + Heparin on NPPA's price list for July 2026: 11 brands from 9 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 13
- Brands
- 11
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 13
Packs, lowest price per unit first
Benzyl Nicotinate + Heparin Ointment 2 MG/50 iu
4 packs, ₹5.41 to ₹8.02 per g.
- ₹5.41/gMacthrombo · 20 gm ointmentMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹108.28
- ₹5.58/gUnithromb · 20 gm ointmentUnimarck Healthcare · MRP ₹111.56
- ₹7.89/gThrombophob · 30 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹236.80
- ₹8.02/gThrombophob · 20 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹160.38
Benzyl Nicotinate + Heparin Ointment
4 packs, ₹1.36 to ₹6.83 per g.
- ₹1.36/gThromborin · 20 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹27.19
- ₹3.25/gThromborin (Uni) · 20 gm ointmentUnimarck Healthcare · MRP ₹64.97
- ₹6.00/gThrombofine · 20 gm ointmentSmart Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹6.83/gThrombotroy · 20 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹136.68
Benzyl Nicotinate + Heparin Cream 0.2/0.042 %
1 pack, ₹1.58 per g.
- ₹1.58/gAparin · 20 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹31.50
Benzyl Nicotinate + Heparin Ointment 20 MG/50 iu
1 pack, ₹4.69 per g.
- ₹4.69/gSuprathrob · 20 gm ointmentWockhardt · MRP ₹93.80
Benzyl Nicotinate + Heparin Gel 2 MG/50 iu
1 pack, ₹8.67 per g.
- ₹8.67/gThromboheal · 20 gm gelHealing Pharma India · MRP ₹173.42
Benzyl Nicotinate + Heparin Gel
1 pack, ₹10.31 per g.
- ₹10.31/gThrombotroy · 20 gm gelTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹206.25
Benzyl Nicotinate + Heparin Cream 2 MG/50 iu
1 pack, ₹5.77 per g.
- ₹5.77/gThromotas · 20 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹115.31
Companies marketing it
- Troikaa Pharmaceuticals3 packs
- Zydus2 packs
- Unimarck Healthcare2 packs
- Leeford Healthcare1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Wockhardt1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Intas1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.