Medicines / Molecules / Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate

Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl SalicylateEvery pack, by price.

4 packs of Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate on NPPA's price list for July 2026: 2 brands from 2 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
4
Brands
2
Companies
2
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 4

Packs, lowest price per unit first

Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Gel 1.16 %

1 pack, ₹3.86 per g.

  1. ₹3.86/gCandigesic (Gle) · 35 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹135.00

Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Spray 1 %

1 pack, ₹3.48 per g.

  1. ₹3.48/gCandigesic (Gle) · 55 gm sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹191.50

Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Gel

1 pack, ₹5.45 per g.

  1. ₹5.45/gCandigesic (Gle) · 10 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹54.50

Benzyl Alcohol + Diclofenac + Menthol + Methyl Salicylate Spray 10/2.32/5/10 mg

1 pack, ₹10.55 per ml.

  1. ₹10.55/mlTapal D Qps · 30 ml sprayMSN Laboratories · MRP ₹316.41

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.