Medicines / Molecules / Benzoyl Peroxide
Benzoyl PeroxideEvery pack, by price.
52 packs of Benzoyl Peroxide on NPPA's price list for July 2026: 33 brands from 27 companies, in 17 forms and strengths.
- Packs
- 52
- Brands
- 33
- Companies
- 27
- Forms and strengths
- 17
- Price-controlled packs
- 28 of 52
Packs, lowest price per unit first
Benzoyl Peroxide Gel 2.5 %
17 packs, ₹0.01 to ₹4.36 per g. Price-controlled: ceiling ₹3.70 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹0.01/gZylo AC · 20 gm gelInex Medicaments · MRP ₹0.12
- ₹0.80/gBenzotop · 15 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹12.00
- ₹3.14/gPernex AC · 20 gm gelOaknet Healthcare · MRP ₹62.77
- ₹3.65/gAcnox · 20 gm gelDermo Care Laboratories · MRP ₹73.00
- ₹3.65/gBenzonix · 20 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹73.00
- ₹3.75/gBenzonext · 20 gm gelEthinext Pharma · MRP ₹75.00
- ₹3.75/gPrisben AC · 20 gm gelPrism Lifescience · MRP ₹75.00
- ₹3.80/gBenxop · 20 gm gelSalve Pharmaceuticals · MRP ₹76.00
- ₹3.86/gAcbenz AC · 30 gm gelDermo Care Laboratories · MRP ₹115.92
- ₹3.86/gBengel AC · 30 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹115.92
- ₹3.86/gBeniglo · 20 gm gelKivi Labs · MRP ₹77.28
- ₹3.86/gBenzer · 20 gm gelTalent India · MRP ₹77.25
The other 5 by price per g
- ₹3.88/gBenzac AC · 30 gm gelGalderma India · MRP ₹116.25
- ₹3.89/gPersol-Ac · 30 gm gelWallace Pharmaceuticals · MRP ₹116.55
- ₹4.08/gBenzac AC · 20 gm gelGalderma India · MRP ₹81.50
- ₹4.20/gAcbenz · 20 gm gelDermo Care Laboratories · MRP ₹84.00
- ₹4.36/gZylowac · 20 gm gelInex Medicaments · MRP ₹87.19
Benzoyl Peroxide Gel 5 %
10 packs, ₹4.22 to ₹12.83 per g. Price-controlled: ceiling ₹8.16 per g.
- ₹4.22/gBenzonext · 20 gm gelEthinext Pharma · MRP ₹84.38
- ₹5.35/gBeniglo · 20 gm gelKivi Labs · MRP ₹106.94
- ₹6.00/gAcbenz · 20 gm gelDermo Care Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹7.47/gBenzo (Heal) · 30 gm gelHealing Pharma India · MRP ₹224.05
- ₹7.52/gPersol-Ac · 30 gm gelWallace Pharmaceuticals · MRP ₹225.66
- ₹8.30/gPrisben AC · 20 gm gelPrism Lifescience · MRP ₹165.94
- ₹8.56/gBenzac AC · 30 gm gelGalderma India · MRP ₹256.65
- ₹8.57/gPernex AC · 20 gm gelOaknet Healthcare · MRP ₹171.36
- ₹9.16/gBenzer · 15 gm gelTalent India · MRP ₹137.34
- ₹12.83/gBenzac AC · 20 gm gelGalderma India · MRP ₹256.65
Benzoyl Peroxide Soap 2.5 %
3 packs, ₹0.88 to ₹2.23 per g.
- ₹0.88/gClinfresh · 75 gm soapSmart Laboratories · MRP ₹66.00
- ₹1.41/gAcnestar · 75 gm soapMankind Pharmaceuticals · MRP ₹106.00
- ₹2.23/gPerobar · 75 gm soapAjanta Pharma · MRP ₹167.00
Benzoyl Peroxide Lotion 5 %
3 packs, ₹2.82 to ₹3.75 per ml.
- ₹2.82/mlParolene BZ · 50 ml lotionPhoenix Lifesciences · MRP ₹141.00
- ₹3.26/mlPretibenzyl · 50 ml lotionPretium Pharmaceuticals · MRP ₹163.12
- ₹3.75/mlBenzonak · 50 ml lotionPraise Pharma · MRP ₹187.50
Benzoyl Peroxide Gel
3 packs, ₹2.86 to ₹3.98 per g.
- ₹2.86/gBenzonix XL · 100 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹285.94
- ₹3.96/gBenzonix XL · 120 gm gelCanixa Life Sciences · MRP ₹475.00
- ₹3.98/gClear Benz · 20 gm gelRely On Pharmaceuticals · MRP ₹79.69
Benzoyl Peroxide Cream
3 packs, ₹2.33 to ₹6.19 per ml.
- ₹2.33/mlDaily Facial · 60 ml creamMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
- ₹5.75/gPretibenzyl · 20 gm creamPretium Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
- ₹6.19/gPaknet · 50 gm creamPercos India · MRP ₹309.38
Benzoyl Peroxide Soap
2 packs, ₹1.68 to ₹2.13 per g.
- ₹1.68/gAcneguard · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹126.00
- ₹2.13/gPernex · 75 gm soapOaknet Healthcare · MRP ₹160.00
Benzoyl Peroxide Liquid
2 packs, ₹4.58 to ₹5.60 per g.
- ₹4.58/gBenzonix · 60 gm liquidCanixa Life Sciences · MRP ₹275.00
- ₹5.60/mlBenzac AC · 100 ml liquidGalderma India · MRP ₹559.50
Benzoyl Peroxide Facewash 4 %
1 pack, ₹5.10 per g.
- ₹5.10/gBenxop · 50 gm facewashSalve Pharmaceuticals · MRP ₹255.00
Benzoyl Peroxide Liquid 10 %
1 pack, ₹2.08 per ml.
- ₹2.08/mlBenzol (West Coast Pharma) · 60 ml liquidWest Coast Pharma Works · MRP ₹125.00
Benzoyl Peroxide Lotion 2.5 %
1 pack, ₹2.44 per ml.
- ₹2.44/mlBenzonak · 50 ml lotionPraise Pharma · MRP ₹121.88
Benzoyl Peroxide Facewash
1 pack, ₹3.99 per ml.
- ₹3.99/mlBenzonext · 125 ml facewashEthinext Pharma · MRP ₹499.00
Benzoyl Peroxide Liquid 5 %
1 pack, ₹3.32 per g.
- ₹3.32/gBenzonix · 50 gm liquidCanixa Life Sciences · MRP ₹165.94
Benzoyl Peroxide Gel 3.5 %
1 pack, ₹10.80 per g. Price-controlled: ceiling ₹10.36 per g.
- ₹10.80/gMicrobenz · 15 gm gelSun Pharma Laboratories · MRP ₹161.99
Benzoyl Peroxide Cream 2.5 %
1 pack, ₹2.51 per g.
- ₹2.51/gPercuna · 20 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹50.13
Benzoyl Peroxide Soap 5 %
1 pack, ₹2.80 per g.
- ₹2.80/gPerobar · 75 gm soapAjanta Pharma · MRP ₹210.00
Benzoyl Peroxide Cream 10 %
1 pack, ₹9.32 per g.
- ₹9.32/gPersol Forte · 30 gm creamWallace Pharmaceuticals · MRP ₹279.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Cream 2.50% · ceiling 2.97 ₹ (1 GM)Order S.O. 1581(E)
- 25 Mar 2026Gel 2.5 % · ceiling 3.70 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Gel 3.5 % · ceiling 10.36 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Gel 5 % · ceiling 8.16 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Galderma India5 packs
- Canixa Life Sciences5 packs
- Dermo Care Laboratories4 packs
- Ethinext Pharma3 packs
- Eris3 packs
- Wallace Pharmaceuticals3 packs
- Kivi Labs2 packs
- Salve Pharmaceuticals2 packs
- Talent India2 packs
- Praise Pharma2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Pretium Pharmaceuticals2 packs
- Prism Lifescience2 packs
- Inex Medicaments2 packs
- Psychotropics India1 pack
- Mankind1 pack
- Hegde & Hegde1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- West Coast Pharma Works1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Rely On Pharmaceuticals1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Magnachem Pharmaceuticals1 pack
- Sun Pharma1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.