Medicines / Molecules / Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine OilEvery pack, by price.

18 packs of Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 17 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
18
Brands
18
Companies
17
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 18

Packs, lowest price per unit first

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil Ear Drops

13 packs, ₹1.88 to ₹16.42 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.88/mlAlwax · 10 ml ear dropsAustro Lab · MRP ₹18.75
  2. ₹6.19/mlWaxokem · 10 ml ear dropsAlkem Laboratories · MRP ₹61.85
  3. ₹7.00/mlWaxloc · 10 ml ear dropsAltius Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
  4. ₹7.50/mlSolearwax · 10 ml ear dropsUniversal Life Science · MRP ₹75.00
  5. ₹8.40/mlSolinex · 10 ml ear dropsHealing Pharma India · MRP ₹84.00
  6. ₹8.96/mlVovax · 10 ml ear dropsUnimarck Healthcare · MRP ₹89.62
  7. ₹9.28/mlAtwax · 10 ml ear dropsAtopic Laboratories · MRP ₹92.81
  8. ₹9.28/mlWaxof · 10 ml ear dropsNri Vision Care · MRP ₹92.81
  9. ₹9.29/mlWaxodiz · 10 ml ear dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹92.85
  10. ₹10.31/mlMentwax · 10 ml ear dropsMaxrelief Pharmaceuticals · MRP ₹103.12
  11. ₹11.72/mlOticera · 10 ml ear dropsEpione Pharmaceuticals · MRP ₹117.18
  12. ₹15.98/mlDewax AL · 5 ml ear dropsVanguard Therapeutics · MRP ₹79.88
The other 1 by price per ml
  1. ₹16.42/mlCerulin · 10 ml ear dropsLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹164.20

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil Drops 2.7/2/15 %

1 pack, ₹5.16 per ml.

  1. ₹5.16/mlAudisol · 10 ml dropsSunways (India) · MRP ₹51.56

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil Drops

1 pack, ₹9.13 per ml.

  1. ₹9.13/mlClearwax · 10 ml dropsCipla · MRP ₹91.25

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil Ear Drops 2/5/15/2 %

1 pack, ₹16.04 per ml.

  1. ₹16.04/mlDewax · 10 ml ear dropsVanguard Therapeutics · MRP ₹160.41

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil Drops 2.7/5/2/15 %

1 pack, ₹16.95 per ml.

  1. ₹16.95/mlOtorex · 10 ml dropsIndoco Remedies · MRP ₹169.50

Benzocaine + Chlorbutol + Paradichlorobenzene + Turpentine Oil Ear Drops 2.7/5/2/15 %

1 pack, ₹10.03 per ml.

  1. ₹10.03/mlWaxactin · 10 ml ear dropsGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹100.32

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.