Medicines / Molecules / Beclomethasone

BeclomethasoneEvery pack, by price.

23 packs of Beclomethasone on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 12 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
23
Brands
15
Companies
12
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 23

Packs, lowest price per unit first

Beclomethasone Lotion 0.025 %

6 packs, ₹2.34 to ₹7.50 per ml.

  1. ₹2.34/mlDiprobay · 30 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹70.31
  2. ₹3.09/mlBetapic · 30 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹92.81
  3. ₹3.96/mlGalvate · 50 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹197.81
  4. ₹4.07/mlBetaderm · 30 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹122.00
  5. ₹4.97/mlGalvate C · 30 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹149.06
  6. ₹7.50/mlPropynate NF · 25 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹187.50

Beclomethasone Cream 0.025 %

5 packs, ₹2.47 to ₹8.67 per g.

  1. ₹2.47/gBetaderm · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹74.00
  2. ₹2.75/gBetapic · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹82.50
  3. ₹3.07/gDiprobec · 15 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹46.00
  4. ₹7.97/gPropynate NF · 30 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹239.06
  5. ₹8.67/gPropynate NF · 20 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹173.44

Beclomethasone Lotion

3 packs, ₹2.54 to ₹4.40 per ml.

  1. ₹2.54/mlTopbec · 100 ml lotionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹254.00
  2. ₹3.45/mlTopbec · 50 ml lotionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹172.50
  3. ₹4.40/mlBetnitek · 25 ml lotionLupin · MRP ₹110.00

Beclomethasone Lotion 0.05 %

2 packs, ₹2.67 to ₹3.84 per ml.

  1. ₹2.67/mlZydip · 100 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹267.18
  2. ₹3.84/mlZydip · 50 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹192.18

Beclomethasone Rotacap 200 mcg

1 pack, ₹4.87 per unit.

  1. ₹4.87/unitBeclate · 30 rotacapCipla · MRP ₹146.13

Beclomethasone Rotacap 400 mg

1 pack, ₹4.98 per unit.

  1. ₹4.98/unitBeclate · 30 rotacapCipla · MRP ₹149.45

Beclomethasone Inhaler 200 mg

1 pack, ₹3.10 per unit.

  1. ₹3.10/unitBeclate · 200 mdi inhalerCipla · MRP ₹620.54

Beclomethasone Lotion 0.25 %

1 pack, ₹5.41 per ml.

  1. ₹5.41/mlBeclo 17 21 · 20 ml lotionVilco Laboratories · MRP ₹108.28

Beclomethasone Cream 0.1 %

1 pack, ₹6.49 per g.

  1. ₹6.49/gBetadip · 20 gm creamEast West Pharma · MRP ₹129.77

Beclomethasone Cream 0.01 %

1 pack, ₹2.78 per g.

  1. ₹2.78/gDiprobec RD · 15 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹41.72

Beclomethasone Nasal Drops 0.025 %

1 pack, ₹16.55 per ml.

  1. ₹16.55/mlRhinase · 10 ml nasal dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹165.47

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.