Medicines / Molecules / Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole
Beclomethasone + Neomycin + ClotrimazoleEvery pack, by price.
74 packs of Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole on NPPA's price list for July 2026: 61 brands from 47 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 74
- Brands
- 61
- Companies
- 47
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 74
Packs, lowest price per unit first
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Cream 0.025/0.5/1 %
45 packs, ₹2.03 to ₹17.44 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹2.03/gDermis RF · 5 gm creamFranklin Laboratories (India) · MRP ₹10.15
- ₹2.20/gCzson NB · 15 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹33.00
- ₹2.48/gCifnap C · 15 gm creamStadchem of India · MRP ₹37.27
- ₹3.75/gDermifresh · 10 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹37.50
- ₹3.96/gTrizorb · 15 gm creamAlde Medi Impex · MRP ₹59.40
- ₹4.13/gBetapic gm · 15 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹61.88
- ₹4.27/gBestozolnc · 15 gm creamBestochem Formulations · MRP ₹64.00
- ₹4.67/gObederm N · 15 gm creamObsurge Biotech · MRP ₹70.00
- ₹4.80/gTrishot · 10 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹48.00
- ₹4.88/gB N C(omr) · 20 gm creamOmega Remedies · MRP ₹97.50
- ₹5.00/gBeclofresh · 10 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹50.00
- ₹5.00/gDermifresh · 5 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹25.00
The other 33 by price per g
- ₹5.20/gClomazole SN · 15 gm creamPasteur Laboratories · MRP ₹78.00
- ₹5.27/gBagee · 15 gm creamST Morrison · MRP ₹79.05
- ₹5.30/gCandiforce · 15 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.47
- ₹5.30/gNuforce gm · 15 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.47
- ₹5.30/gTotalderm · 10 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹53.00
- ₹5.31/gMagnaderm Max · 15 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹79.69
- ₹5.81/gBestopic N · 10 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹58.10
- ₹5.90/gQdem · 5 gm creamFDC · MRP ₹29.50
- ₹6.00/gBurnol Prickderm · 10 gm creamMorepen Laboratories · MRP ₹60.00
- ₹6.00/gCeoderm · 10 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
- ₹6.13/gFungid NC · 15 gm creamBestochem Formulations · MRP ₹91.97
- ₹6.98/gGentalene Plus · 20 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹139.69
- ₹7.09/gUniderm RF · 15 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹106.30
- ₹7.54/gDermolin gm · 10 gm creamLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹75.38
- ₹7.69/gTolnacomb(ste) · 10 gm creamSterkem · MRP ₹76.88
- ₹7.97/gNG Derm · 10 gm creamNextgen Health Care · MRP ₹79.69
- ₹8.34/gGentalene Plus · 10 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹83.44
- ₹8.40/gDermikem · 5 gm creamAlkem Laboratories · MRP ₹42.00
- ₹8.56/gB N C(omr) · 7.5 gm creamOmega Remedies · MRP ₹68.44
- ₹8.67/gCloben g · 15 gm creamIndoco Remedies · MRP ₹130.00
- ₹8.79/gCloben g · 20 gm creamIndoco Remedies · MRP ₹175.78
- ₹8.91/gConiderm MX · 10 gm creamAdonis Laboratories · MRP ₹89.06
- ₹8.96/gSiloderm Mixi · 10 gm creamUsv · MRP ₹89.62
- ₹9.28/gFubac · 5 gm creamKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹46.41
- ₹9.61/gTriben Plus · 10 gm creamJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹96.05
- ₹9.89/gCandiderma Plus · 20 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹197.81
- ₹10.57/gMulti S · 10 gm creamLesanto Laboratories · MRP ₹105.68
- ₹10.89/gSurfaz SN · 10 gm creamFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹108.90
- ₹11.00/gSkin Top · 10 gm creamGroup Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
- ₹13.31/gCandiderma Plus · 10 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹133.13
- ₹16.31/gQuadriderm RF · 10 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹163.13
- ₹16.69/gCloben g · 5 gm creamIndoco Remedies · MRP ₹83.44
- ₹17.44/gQuadriderm RF · 5 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹87.19
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Cream
15 packs, ₹1.25 to ₹12.00 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹1.25/gQuadraforce gm · 15 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹18.75
- ₹1.61/gCzson NB · 20 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹32.25
- ₹2.93/gGentalene C Plus · 10 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹29.32
- ₹3.00/gBrodim · 15 gm creamST Morrison · MRP ₹45.00
- ₹3.51/gPathomycin · 15 gm creamIpc Healthcare · MRP ₹52.68
- ₹3.55/gDermosav N · 20 gm creamMypher Pharmaceuticals · MRP ₹71.00
- ₹4.40/gBeclorub · 15 gm creamSmartway Wellness · MRP ₹66.00
- ₹4.64/gFubac · 10 gm creamKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹46.41
- ₹4.69/gDermis (Franklin) · 15 gm creamFranklin Laboratories (India) · MRP ₹70.31
- ₹4.69/gTrinil · 20 gm creamBiological E · MRP ₹93.75
- ₹4.92/gDermis (Franklin) · 5 gm creamFranklin Laboratories (India) · MRP ₹24.60
- ₹5.42/gRing Out RF · 12 gm creamMankind Pharmaceuticals · MRP ₹65.00
The other 3 by price per g
- ₹6.75/gQuitiderm · 5 gm creamKhandelwal Laboratories · MRP ₹33.75
- ₹10.04/gBetaone CG · 10 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹100.41
- ₹12.00/gQueliderm · 5 gm creamUniversal Life Science · MRP ₹60.00
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Cream 1/0.025/0.5 %
2 packs, ₹5.90 to ₹7.80 per g.
- ₹5.90/gAI3 · 10 gm creamIndi Pharma · MRP ₹59.00
- ₹7.80/gAI3 · 5 gm creamIndi Pharma · MRP ₹39.00
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Cream 0.025/1/0.5 %
2 packs, ₹1.98 to ₹3.73 per g.
- ₹1.98/gB N C Burn Care · 25 gm creamOmega Remedies · MRP ₹49.50
- ₹3.73/gQueliderm · 15 gm creamUniversal Life Science · MRP ₹56.00
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Ear Drops 0.025/0.5/1 %
2 packs, ₹21.75 to ₹28.25 per ml.
- ₹21.75/mlCandibiotic Plus · 5 ml ear dropsGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹108.75
- ₹28.25/mlOtobiotic PL · 5 ml ear dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹141.25
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Ointment 0.025/0.5/1 %
2 packs, ₹4.79 to ₹6.90 per g.
- ₹4.79/gLupiderm-Gm Plus · 10 gm ointmentLupin · MRP ₹47.87
- ₹6.90/gMegasept · 15 gm ointmentSifco Pharma · MRP ₹103.50
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Ointment
2 packs, ₹0.85 to ₹3.35 per g.
- ₹0.85/gOvix BG · 15 gm ointmentZee Laboratories · MRP ₹12.76
- ₹3.35/gQuriderm · 5 gm ointmentAbbott Healthcare · MRP ₹16.73
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Ear Drops
1 pack, ₹14.44 per ml.
- ₹14.44/mlAustro Biotic · 5 ml ear dropsAustro Lab · MRP ₹72.19
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Powder 0.025/0.5/1 %
1 pack, ₹1.31 per g.
- ₹1.31/gDermikem · 75 gm powderAlkem Laboratories · MRP ₹98.40
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Tube 0.025/0.5/1 %
1 pack, ₹4.17 per g.
- ₹4.17/gDerminova SN · 15 gm tubeTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹62.50
Beclomethasone + Neomycin + Clotrimazole Cream 0.025/0.05/1 %
1 pack, ₹4.00 per g.
- ₹4.00/gDiprolite · 15 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals4 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Omega Remedies3 packs
- Mankind3 packs
- Indoco Remedies3 packs
- Alkem3 packs
- Franklin Laboratories (India)3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Abbott3 packs
- Indi Pharma2 packs
- ST Morrison2 packs
- Bestochem Formulations2 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Unison Pharmaceuticals2 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)2 packs
- Universal Life Science2 packs
- Austro Lab1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Systopic Laboratories1 pack
- Zydus1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
- Stadchem of India1 pack
- Pasteur Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.