Medicines / Molecules / Beclomethasone + Gentamicin + Clotrimazole

Beclomethasone + Gentamicin + ClotrimazoleEvery pack, by price.

6 packs of Beclomethasone + Gentamicin + Clotrimazole on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
6
Brands
5
Companies
5
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 6

Packs, lowest price per unit first

Beclomethasone + Gentamicin + Clotrimazole Cream 0.025/0.1/1 %

3 packs, ₹2.12 to ₹4.20 per g.

  1. ₹2.12/gCanditas-Bg · 5 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹10.62
  2. ₹3.65/gCloze BG · 10 gm creamZee Laboratories · MRP ₹36.51
  3. ₹4.20/gMagnaderm · 15 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹63.00

Beclomethasone + Gentamicin + Clotrimazole Ointment 0.025/0.1/1 %

1 pack, ₹6.30 per g.

  1. ₹6.30/gMagnaderm · 10 gm ointmentAnhox Healthcare · MRP ₹63.00

Beclomethasone + Gentamicin + Clotrimazole Ear Drops

1 pack, ₹14.00 per ml.

  1. ₹14.00/mlOtogic · 5 ml ear dropsUniversal Life Science · MRP ₹70.00

Beclomethasone + Gentamicin + Clotrimazole Gel 0.025/0.1/1 %

1 pack, ₹4.01 per g.

  1. ₹4.01/gTrion · 7 gm gelPalsons Derma · MRP ₹28.05

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.