Medicines / Molecules / Beclomethasone + Clotrimazole

Beclomethasone + ClotrimazoleEvery pack, by price.

71 packs of Beclomethasone + Clotrimazole on NPPA's price list for July 2026: 45 brands from 43 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
71
Brands
45
Companies
43
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 71

Packs, lowest price per unit first

Beclomethasone + Clotrimazole Cream 0.025/1 %

28 packs, ₹1.03 to ₹35.18 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.03/gSimbioticb · 15 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹15.39
  2. ₹2.23/gCanditas-B · 15 gm creamIntas Pharmaceuticals · MRP ₹33.50
  3. ₹2.40/gCloben 15 · 15 gm creamIndoco Remedies · MRP ₹36.00
  4. ₹3.14/gMonpic B · 20 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹62.81
  5. ₹3.55/gCandid-B · 30 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹106.50
  6. ₹3.56/gCzson B · 30 gm creamUnison Pharmaceuticals · MRP ₹106.88
  7. ₹4.13/gCanditop · 15 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹62.00
  8. ₹4.13/gCon B · 20 gm creamParker Robinson · MRP ₹82.50
  9. ₹4.43/gMoncid B · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹133.00
  10. ₹4.72/gObederm · 10 gm creamObsurge Biotech · MRP ₹47.19
  11. ₹4.88/gTrimac B · 15 gm creamFranklin Laboratories (India) · MRP ₹73.13
  12. ₹4.91/gCanazole-B · 15 gm creamLupin · MRP ₹73.70
The other 16 by price per g
  1. ₹4.95/gGlariz B · 20 gm creamTripada Biotec · MRP ₹99.00
  2. ₹6.50/gFungnil B · 15 gm creamTorque Pharmaceuticals · MRP ₹97.50
  3. ₹6.55/gClocip B · 10 gm creamCipla · MRP ₹65.48
  4. ₹6.70/gKansel B · 20 gm creamPalsons Derma · MRP ₹134.06
  5. ₹6.70/gKivzole B · 20 gm creamKivi Labs · MRP ₹134.06
  6. ₹6.72/gClodospin B · 15 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹100.78
  7. ₹7.50/gZydip C · 20 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹150.00
  8. ₹7.64/gTriben B · 20 gm creamJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹152.80
  9. ₹7.65/gSurfaz B · 15 gm creamFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹114.80
  10. ₹9.33/gCandid-B · 20 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹186.50
  11. ₹10.31/gCanesten S · 15 gm creamBayer Pharmaceuticals · MRP ₹154.68
  12. ₹10.60/gCandid-B · 5 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹53.00
  13. ₹12.94/gCandid-B · 10 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹129.37
  14. ₹13.10/gClocip B · 5 gm creamCipla · MRP ₹65.48
  15. ₹19.20/gClotrin-B · 10 gm creamNulife Pharmaceuticals · MRP ₹192.00
  16. ₹35.18/gCanditop · 5 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹175.88

Beclomethasone + Clotrimazole Lotion 0.025/1 %

15 packs, ₹3.40 to ₹11.72 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹3.40/mlSimbioticb · 25 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
  2. ₹4.00/mlGlariz B · 30 ml lotionTripada Biotec · MRP ₹120.00
  3. ₹4.17/mlMoncid B · 30 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹125.00
  4. ₹4.31/mlMonpic B · 30 ml lotionAtopic Laboratories · MRP ₹129.38
  5. ₹4.38/mlCon B · 30 ml lotionParker Robinson · MRP ₹131.25
  6. ₹4.50/mlZydip C · 50 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹225.00
  7. ₹4.65/mlCanazole-B · 15 ml lotionLupin · MRP ₹69.70
  8. ₹5.30/mlTriben B · 30 ml lotionJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹158.90
  9. ₹5.38/mlZydip C · 30 ml lotionKLM Laboratories · MRP ₹161.25
  10. ₹6.19/mlSelsyd B · 20 ml lotionPsycormedies · MRP ₹123.75
  11. ₹6.76/mlBeclo C · 20 ml lotionVilco Laboratories · MRP ₹135.28
  12. ₹7.78/mlKansel B · 30 ml lotionPalsons Derma · MRP ₹233.44
The other 3 by price per ml
  1. ₹7.88/mlCandid-B · 30 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹236.25
  2. ₹8.38/mlClotrin-B · 15 ml lotionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹125.63
  3. ₹11.72/mlCandid-B · 10 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹117.19

Beclomethasone + Clotrimazole Cream

8 packs, ₹2.23 to ₹9.80 per g.

  1. ₹2.23/gSkindidb · 15 gm creamUniversal Twin Labs · MRP ₹33.47
  2. ₹5.08/gCandichamp B · 20 gm creamAristo Laboratories · MRP ₹101.60
  3. ₹5.63/mlRexizole B · 30 ml creamDermarex Health Care India · MRP ₹168.75
  4. ₹6.33/gTopbec Plus · 20 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹126.50
  5. ₹6.56/gFucross B · 15 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹98.43
  6. ₹6.70/gKivizole B · 20 gm creamKivi Labs · MRP ₹134.06
  7. ₹8.44/gRexizole B · 20 gm creamDermarex Health Care India · MRP ₹168.75
  8. ₹9.80/gCandigurd B · 10 gm creamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹98.00

Beclomethasone + Clotrimazole Lotion

6 packs, ₹2.73 to ₹8.13 per ml.

  1. ₹2.73/mlCandal B · 30 ml lotionAustro Lab · MRP ₹82.00
  2. ₹3.53/mlCandishine B · 25 ml lotionJB Chemicals · MRP ₹88.35
  3. ₹4.67/mlCandijoy B · 30 ml lotionIzng Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
  4. ₹5.00/mlFungzol B · 15 ml lotionUniversal Life Science · MRP ₹75.00
  5. ₹5.80/mlTopbec Plus · 30 ml lotionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹174.00
  6. ₹8.13/mlFucross B · 15 ml lotionDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹121.88

Beclomethasone + Clotrimazole Ointment

3 packs, ₹4.00 to ₹5.27 per g.

  1. ₹4.00/gClogent · 10 gm ointmentColinz Laboratories · MRP ₹40.00
  2. ₹4.90/gKiyomi B · 10 gm ointmentMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹49.00
  3. ₹5.27/gCandal B · 15 gm ointmentAustro Lab · MRP ₹79.00

Beclomethasone + Clotrimazole Ointment 0.025/1 %

3 packs, ₹4.31 to ₹6.40 per g.

  1. ₹4.31/gMonila Plus · 15 gm ointmentMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹64.69
  2. ₹5.67/gCandeol B · 15 gm ointmentOlcare · MRP ₹85.00
  3. ₹6.40/gClozol B (Biochem) · 15 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹96.04

Beclomethasone + Clotrimazole Drops

2 packs, ₹8.70 to ₹16.00 per ml.

  1. ₹8.70/mlFulcin (Kim Lab) · 10 ml dropsKim Lab · MRP ₹87.00
  2. ₹16.00/mlFulcin (Kim Lab) · 5 ml dropsKim Lab · MRP ₹80.00

Beclomethasone + Clotrimazole Dusting Powder 0.025/1 %

1 pack, ₹1.34 per g.

  1. ₹1.34/gCanditop · 100 gm dusting powderLaborate Pharmaceutical · MRP ₹134.00

Beclomethasone + Clotrimazole Cream 0.05/1 %

1 pack, ₹4.88 per g.

  1. ₹4.88/gCvate B · 15 gm creamOmega Remedies · MRP ₹73.13

Beclomethasone + Clotrimazole Lotion 0.05/1 %

1 pack, ₹4.50 per ml.

  1. ₹4.50/mlCvate B · 15 ml lotionOmega Remedies · MRP ₹67.50

Beclomethasone + Clotrimazole Lotion 0.025/0.025 %

1 pack, ₹4.70 per ml.

  1. ₹4.70/mlKivzole B · 30 ml lotionKivi Labs · MRP ₹141.09

Beclomethasone + Clotrimazole Liquid 0.01/1 %

1 pack, ₹4.47 per ml.

  1. ₹4.47/mlStoma Care · 30 ml liquidSomatico Pharmacal · MRP ₹134.06

Beclomethasone + Clotrimazole Ear Drops 0.025/1 %

1 pack, ₹16.07 per ml.

  1. ₹16.07/mlTriben Plus · 5 ml ear dropsJenburkt Pharmaceuticals · MRP ₹80.35

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.