Medicines / Molecules / Baclofen
BaclofenEvery pack, by price.
93 packs of Baclofen on NPPA's price list for July 2026: 39 brands from 34 companies, in 23 forms and strengths.
- Packs
- 93
- Brands
- 39
- Companies
- 34
- Forms and strengths
- 23
- Price-controlled packs
- 48 of 93
Packs, lowest price per unit first
Baclofen Tablet 10 mg
34 packs, ₹6.47 to ₹12.80 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹12.19 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹6.47/tabletSpinobak · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹64.70
- ₹7.75/tabletRiclofen · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹77.49
- ₹8.14/tabletBacrite · 10 tabletHealth N U · MRP ₹81.41
- ₹8.24/tabletBack · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹82.37
- ₹8.54/tabletBaclofine · 10 tabletSteris Healthcare · MRP ₹85.37
- ₹10.45/tabletLioresal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹104.50
- ₹10.88/tabletSpafen · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹108.75
- ₹11.00/tabletBaclorest · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹110.00
- ₹11.00/tabletBaclosure · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹110.00
- ₹11.04/tabletBaclotop · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹110.36
- ₹11.06/tabletBaclu · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹110.63
- ₹11.14/tabletAlcospa · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹111.40
The other 22 by price per tablet
- ₹11.60/tabletBaclosol · 10 tabletSolis Pharmaceuticals · MRP ₹116.00
- ₹11.67/tabletLobaset · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹116.65
- ₹11.70/tabletGleefen · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹117.00
- ₹12.00/tabletCamirofen · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹120.00
- ₹12.12/tabletBaclofast · 10 tabletWalnut Life Sciences · MRP ₹121.20
- ₹12.20/tabletLiofit · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹121.95
- ₹12.23/tabletEmfen (Medo) · 10 tabletMedopharm · MRP ₹122.25
- ₹12.40/tabletBacfen · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹124.00
- ₹12.40/tabletBacloren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹124.00
- ₹12.44/tabletBaclotab · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹186.67
- ₹12.45/tabletBaclonol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹124.50
- ₹12.48/tabletBclo · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹124.84
- ₹12.48/tabletBybaclo · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹124.84
- ₹12.70/tabletLiofen · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹127.01
- ₹12.70/tabletLiswas · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹127.00
- ₹12.71/tabletBaclof · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹127.09
- ₹12.71/tabletBaclof · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹190.64
- ₹12.71/tabletBaclof OD · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹190.63
- ₹12.71/tabletBizlo · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹127.07
- ₹12.71/tabletLupibac · 10 tabletLupin · MRP ₹127.10
- ₹12.78/tabletBaclesta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹127.84
- ₹12.80/tabletZaclofen · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹127.99
Baclofen Tablet 25 mg
10 packs, ₹17.09 to ₹45.30 per tablet.
- ₹17.09/tabletBizlo · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹170.93
- ₹22.76/tabletBaclofine · 10 tabletSteris Healthcare · MRP ₹227.62
- ₹23.70/tabletZaclofen · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹237.00
- ₹24.50/tabletBack · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹245.03
- ₹31.30/tabletBacloheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹313.00
- ₹32.80/tabletBacfen · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹328.00
- ₹35.56/tabletBaclotab · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹533.44
- ₹40.50/tabletLiofen · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹405.00
- ₹43.40/tabletBaclof · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹434.00
- ₹45.30/tabletLioresal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹453.00
Baclofen Tablet 20 mg
9 packs, ₹16.29 to ₹27.40 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹16.67 per tablet.
- ₹16.29/tabletZaclofen · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹162.94
- ₹16.52/tabletAlcospa · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹165.20
- ₹17.06/tabletBaclu · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹170.62
- ₹17.20/tabletBacloren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹172.00
- ₹17.39/tabletBaclesta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹173.88
- ₹17.39/tabletBaclotab · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹260.82
- ₹17.39/tabletBizlo · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹173.88
- ₹17.50/tabletBaclof OD · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹262.55
- ₹27.40/tabletLiofit · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹274.00
Baclofen Tablet 30 mg
7 packs, ₹30.98 to ₹46.00 per tablet.
- ₹30.98/tabletBaclesta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹309.83
- ₹32.00/tabletAlcospa · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹320.00
- ₹33.50/tabletBacloclas XL · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹334.95
- ₹34.90/tabletBaclu · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹349.00
- ₹44.40/tabletBizlo · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹444.00
- ₹45.70/tabletLiofit · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹457.00
- ₹46.00/tabletLupibac · 10 tabletLupin · MRP ₹460.00
Baclofen Tablet 5 mg
5 packs, ₹4.91 to ₹6.79 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹6.52 per tablet.
- ₹4.91/tabletBaclofast · 10 tabletWalnut Life Sciences · MRP ₹49.08
- ₹5.49/tabletBack · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹54.89
- ₹6.74/tabletBaclotab · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹101.13
- ₹6.75/tabletBacfen · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹67.50
- ₹6.79/tabletLiofen · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹67.94
Baclofen Tablet ER 20 mg
4 packs, ₹16.20 to ₹27.40 per tablet.
- ₹16.20/tabletBaclorest · 10 tablet erMatias Healthcare · MRP ₹162.00
- ₹16.50/tabletBybaclo · 10 tablet erEris Lifesciences · MRP ₹165.00
- ₹26.26/tabletBaclof · 10 tablet erIntas Pharmaceuticals · MRP ₹262.55
- ₹27.40/tabletGleefen · 10 tablet erSigmund Promedica · MRP ₹274.00
Baclofen Tablet XL 20 mg
3 packs, ₹15.49 to ₹33.50 per tablet.
- ₹15.49/tabletLobaset · 10 tablet xlEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹154.87
- ₹20.28/tabletBolofen · 10 tablet xlCrescent Formulations · MRP ₹202.81
- ₹33.50/tabletBacfen · 10 tablet xlIcon Lifesciences · MRP ₹335.00
Baclofen Tablet XL 10 mg
2 packs, ₹15.46 to ₹21.00 per tablet.
- ₹15.46/tabletBolofen · 10 tablet xlCrescent Formulations · MRP ₹154.60
- ₹21.00/tabletBacfen · 10 tablet xlIcon Lifesciences · MRP ₹210.00
Baclofen Tablet XL 30 mg
2 packs, ₹18.46 to ₹46.50 per tablet.
- ₹18.46/tabletBaclosure · 10 tablet xlGentech Healtcare · MRP ₹184.56
- ₹46.50/tabletBacfen · 10 tablet xlIcon Lifesciences · MRP ₹465.00
Baclofen Oral Liquid 5 mg
2 packs, ₹2.23 to ₹2.29 per ml.
- ₹2.23/mlBaclof · 100 ml oral liquidIntas Pharmaceuticals · MRP ₹222.50
- ₹2.29/mlBaclof · 200 ml oral liquidIntas Pharmaceuticals · MRP ₹457.60
Baclofen Tablet
2 packs, ₹3.10 to ₹16.31 per tablet.
- ₹3.10/tabletBaclofen · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹31.00
- ₹16.31/tabletBacpast OD · 15 tabletSalas Pharma · MRP ₹244.69
Baclofen Tablet ER 30 mg
2 packs, ₹29.90 to ₹54.78 per tablet.
- ₹29.90/tabletBaclorest · 10 tablet erMatias Healthcare · MRP ₹299.00
- ₹54.78/tabletBaclof · 10 tablet erIntas Pharmaceuticals · MRP ₹547.80
Baclofen Tablet XL 25 mg
1 pack, ₹16.90 per tablet.
- ₹16.90/tabletBaclosure · 10 tablet xlGentech Healtcare · MRP ₹169.00
Baclofen Tablet XR 20 mg
1 pack, ₹16.77 per tablet.
- ₹16.77/tabletBacrite · 10 tablet xrHealth N U · MRP ₹167.72
Baclofen Tablet XR 30 mg
1 pack, ₹25.24 per tablet.
- ₹25.24/tabletBacrite · 10 tablet xrHealth N U · MRP ₹252.40
Baclofen Tablet SR 20 mg
1 pack, ₹17.09 per tablet.
- ₹17.09/tabletEmfen (Medo) · 10 tablet srMedopharm · MRP ₹170.90
Baclofen Injection 500 mcg
1 pack, ₹78.85 per ml.
- ₹78.85/mlLiofen · 20 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹1,577
Baclofen Injection 50 mg
1 pack, ₹179.00 per ml.
- ₹179.00/mlLiofen · 1 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹179.00
Baclofen Syrup 5 mg
1 pack, ₹2.36 per ml.
- ₹2.36/mlLiofen · 100 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹236.00
Baclofen Capsule 10 mg
1 pack, ₹25.50 per capsule.
- ₹25.50/capsuleLiofen XL · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹255.00
Baclofen Capsule 20 mg
1 pack, ₹40.00 per capsule.
- ₹40.00/capsuleLiofen XL · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹400.00
Baclofen Capsule 30 mg
1 pack, ₹49.50 per capsule.
- ₹49.50/capsuleLiofen XL · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹495.00
Baclofen Capsule 40 mg
1 pack, ₹57.50 per capsule.
- ₹57.50/capsuleLiofen XL · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹575.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 12.19 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 20 mg · ceiling 16.67 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 5 mg · ceiling 6.52 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Sun Pharma10 packs
- Intas9 packs
- Icon Lifesciences6 packs
- Emcure5 packs
- Alteus Biogenics4 packs
- Torrent Pharmaceuticals4 packs
- Tripada3 packs
- East West Pharma3 packs
- Arinna Lifesciences3 packs
- Matias Healthcare3 packs
- Gentech Healtcare3 packs
- Trion Pharma3 packs
- Health N U3 packs
- Wander Medicare3 packs
- Consern Pharma3 packs
- Walnut Life Sciences2 packs
- Samarth Life Sciences2 packs
- Steris Healthcare2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Crescent Formulations2 packs
- Eris2 packs
- Medopharm2 packs
- Sigmund Promedica2 packs
- Lupin2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.